Daniel Křetínský

Daniel Křetínský | foto: David Port, MF DNES

Křetínský otevírá své impérium novým společníkům. Ve hře jsou Číňané

  • 43
Na českém energetickém trhu se chystá velký pohyb. Největší česká energetická firma v soukromých rukou - Energetický a průmyslový holding - otevírá dveře pro vstup nového akcionáře. Tím by se mohl stát i čínský obří holding CEFC, o jehož zájmu o českou energetiku se už delší dobu spekuluje.

Daniel Křetínský, Patrik Tkáč a jejich partneři ze skupiny J&T se rozhodli prodat část svého energetického impéria, pod které spadá na čtyři desítky firem - tepláren, elektráren, dolů a plynovodů v šesti evropských zemích. Signalizuje to na pohled nenápadná zpráva, kterou jejich Energetický a průmyslový holding (EPH) vydal ve čtvrtek večer.

EPH (po státem ovládané firmě ČEZ druhá největší energetická společnost v ČR), chystá změnu struktury. „Plánuje začlenit všechny své infrastrukturní společnosti ve střední Evropě pod zastřešující novou společnost EP Infrastructure (EPIF). Ta bude vlastnit podíly v řadě firem působících především v oblasti přepravy, distribuce a skladování plynu a rovněž v oblastech distribuce a dodávek tepla a elektřiny,“ uvedl v tiskové zprávě mluvčí holdingu Daniel Častvaj.

„EPIF se stane nejvýznamnější dceřinou společnosti v rámci Energetického a průmyslového holdingu,“ dodal. Podotkl, že majitelé nově utvářené skupiny „zvažují případný prodej minoritního podílu v EPIF, včetně možnosti veřejné nabídky akcií.“

Jinými slovy, Křetínský s Tkáčem se chystají část EPIF nabídnout buď v přímém prodeji zatím blíže neupřesněnému kupci, nebo minoritní podíl nabídnout na burze.

Zpráva shodou okolností přišla jen pár hodin poté, co agentura Reuters informovala o dalším chystaném rozšíření Křetínského a Tkáčovy skupiny. Podle Reuters už je prakticky hotová dohoda, podle níž italský energetický gigant Enel prodá Energetickému a průmyslovému holdingu podíl ve slovenské obdobě našeho ČEZ - ve firmě Slovenské elektrárne. Jde o obchod v hodnotě bratru 750 milionů eur.

Stále se rozrůstající EPH zřejmě dospěl do fáze, kdy zakladatelé budou potřebovat finančního partnera.

Číňané už mají podíl ve skupině J&T

Účast čínského gigantu CEFC, který před několika týdny rozjel v Česku první investice, by byla logická. Číňané už mají podíl ve skupině J&T, pod jejímiž křídly Energetický a průmyslový holding vyrostl.

Křišťálová Lupa 2015

Sami se specializují na podnikání v energetice, průmyslu a finančnictví - v Česku ale zatím kromě finanční skupiny J&T investovali spíš do okrajových aktivit - pivovarů Lobkowitz, dopravní firmy Travel Service, fotbalové Slavie, mediálního a realitního byznysu. Svůj hlavní cíl v Česku šestá největší soukromá firma v Číně zatím neodhalila. Podíl ve vznikajícím holdingu EPIF by charakteru jejich firmy odpovídal mnohem víc, než dosud oznámené akvizice.

Energetický a průmyslový holding vznikal v posledních deseti letech v režii J&T. Duchovním otcem je bývalý manažer J&T Daniel Křetínský. Ten pro J&T skupoval energetické firmy, jež skupina posléze vyčlenila do samostatného holdingu a Křetínský se stal jeho šéfem.

Prudký růst EPH pak pomohl nastartovat nejbohatší Čech Petr Kellner, který se stal nakrátko jeho menšinovým akcionářem. Holding za jeho finanční spoluúčasti před dvěma lety koupil například podíl v největší slovenské plynárenské firmě - SPP. Což byla do té doby vůbec největší česká investice v zahraničí.

Kellner se pak z holdingu stáhl, i po jeho odchodu ale Křetínský s Tkáčem pokračují v ambiciozním tažení Evropou. Dnes vlastní energetické firmy v Česku, na Slovensku, v Německu, Polsku, Velké Británii či Itálii. V blízké době se chystají vstoupit na maďarský trh. Obchodují s největšími evropskými hráči z oboru a hlásí se o podíl na velkých nadnárodních evropských projektech.

Prosazují třeba severojižní plynovod Eastring spojující Turecko se střední Evropou. Jejich holding zahrnuje přibližně 40 společností zabývajících se tranzitem, distribucí a skladováním zemního plynu, výrobou elektrické energie a tepla, distribucí a dodávkami energií koncovým zákazníkům i těžbou uhlí, zaměstnává více než 12 tisíc lidí.

EPH je největším dodavatelem tepla v Česku a po společnosti ČEZ druhým největším dodavatelem elektřiny v tuzemsku. Na Slovensku je lídrem plynárenského odvětví.

Spolupráce s mocnou a bohatou čínskou korporací CEFC, případně jiným podobně silným partnerem, by Křetínského sen o vybudování jedné z největších a nejvlivnějších evropských energetických firem posunulo o hodný kus vpřed.