Magazín IKEA čelí kritice za článek o příběhu dvou žen, Kirsty a Clary, které...

Magazín IKEA čelí kritice za článek o příběhu dvou žen, Kirsty a Clary, které spolu se svým ročním synem bydlí v podkroví. Propaguje prý lesbické soužití. | foto: IKEA Family Live Magazine

Slovenští křesťané kritizují magazín IKEA za propagaci lesbického soužití

  • 67
Švédský nábytkářský řetězec IKEA se na Slovensku dostal pod palbu kritiky křesťanských aktivistů za to, že ve svém magazínu otiskl článek o soužití dvou žen se synem. Podle kritiků tak zpochybnil tradiční model rodiny. Článek vyvolal emoce i v Rusku, kde se jej IKEA rozhodla z časopisu vyřadit, aby se nedostala do konfliktu s úřady.

Otázka soužití dvou lidí stejného pohlaví se na Slovensku řadí k citlivým tématům. Většina obyvatel země se hlásí k některé z církví a proti zavedení registrovaných partnerství na Slovensku dlouhodobě vystupuje hlavně katolická církev.

Švédský řetězec ve zmiňovaném článku přinesl rady ohledně bydlení na malém prostoru. Využil k tomu příběhu dvou žen, Kirsty a Clary, které spolu se svým ročním synem bydlí v podkroví domu, jenž patří matce jedné z nich.

Podle Aliance za rodinu, která na Slovensku sdružuje více křesťanských spolků, IKEA tímto způsobem podkopává myšlenku tradiční rodiny. Za tu nevládní organizace pokládá pouze manželský svazek muže a ženy. "Jsme přesvědčeni, že matka a otec je navždy to nejlepší pro děti. Měli bychom jako společnost, ale i jednotlivci či firmy, vždy dělat všechno pro to, aby děti vyrůstaly v úplných rodinách s matkou a otcem jako vzory," uvedl aktivista Anton Chromík.

Organizace vybídla řetězec, aby magazín stáhnul a veřejně se omluvil. V opačném případě hodlá vyzvat Slováky, aby zvážili další nákupy v prodejnách IKEA a vrátili klubové karty, které zákazníkům firmy poskytují výhody. Postup aktivistů podpořili i katoličtí biskupové. "Je pozitivní, že občané země reagují na skutečnosti, které považujeme za ohrožení tradiční rodiny," uvedl mluvčí konference biskupů Slovenska Jozef Kováčik.

IKEA výtky odmítla. "V článku nic nepropagujeme, je to jenom příběh lidí z jedné domácnosti, kteří rovněž mezi námi žijí. Snažíme se dělat všechno proto, aby se zachovávali stejné příležitosti pro všechny bez ohledu na sexuální orientaci, věk, pohlaví či fyzické schopnosti," citoval list Sme mluvčí slovenské divize řetězce Janu Hrubcovou. Švédská firma provozuje na Slovensku jednu prodejnu, která se nachází ve velkém nákupním centru ve východní části Bratislavy.

V Rusku článek vůbec nevyšel

Stejný článek vyvolal pozdvižení i u lidskoprávních organizací v Rusku, ovšem z opačného důvodu. IKEA ho totiž v časopise raději vůbec neotiskla a nahradila ho jiným textem. Lidskoprávní aktivisté řetězec kritizovali za autocenzuru a nadbíhání ruským úřadům. Propagace homosexuality je totiž v Rusku trestným činem a IKEA, která má v zemi 14 poboček, by mohla čelit právnímu postihu.

Místo podkrovního bytu britských lesbických matek Clary a Kirsty si tak ruští zákazníci mohli prohlédnout příbytek čínského návrháře jménem Čchao. "Jednou z podmínek našeho byznysu je dodržování práva v zemích, kde obchodujeme," uvedla v listopadu mluvčí švédské společnosti Ylva Magnussonová pro Wall Street Journal.

IKEA má s autocenzurou i další zkušenosti. V roce 2012 ze saúdskoarabské mutace firemního katalogu digitálně odstranila všechny ženy. Po kritice ze strany švédské vlády i veřejnosti se však firma omluvila.

,