Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nečas vyhlásil boj „solárníkům“. Jsou agresivní a na nic nehledí, řekl

  13:41aktualizováno  17:12
Premiér Petr Nečas se tvrdě pustil do velkých podnikatelů v oblasti fotovoltaické energie. Skupinu lidí srocenou kolem tohoto byznysu označil za solární barony, agresivní skupinu, která se ničeho nebojí. "Je to velmi ostrý boj, jde v něm o desítky, stovky miliard," řekl v Otázkách Václava Moravce v ČT.

Česká republika solární energii štědře dotuje skrze garantované výkupní ceny elektřiny a podnikatelé vydělávají zejména na boomu z let 2009 a 2010, kdy výrazně klesly vstupní náklady. Tehdy také v Česku vzniklo nejvíc velkých solárních elektráren, takže jejich instalovaný výkon v úhrnu přesahuje například výkon jaderné elektrárny Dukovany.

Síla z jádra proti větru a slunci

Vědecký sloupek fyzika V. Wagnera

Data z porovnání Německa (podporujícího silně obnovitelné zdroje) a ČR s rozšiřováním  výroby z jádra ukazují, že česká cesta vede ke snížení závislosti na uhlí. Německá nikoliv.

"Zde došlo jednoznačně k selhání. Vzhledem k HDP je instalovaný výkon solárních elektráren v České republice vůbec nejvyšší v celé EU. Je vyšší než v jižních zemích typu Itálie nebo Španělska. Tady asi všichni začínáme cítit, že něco není v pořádku," vypůjčil si Nečas pro srovnání země slunečnější než je ČR.

ODS byla v roce 2005, když stát schválil výraznou podporu solární energetiky, opoziční stranou. Poslanci ODS zákon nepodpořili, senátoři však ano. "Protože následovali našeho tehdejšího senátora pana Moldana, se kterým jsme se později rozloučili," řekl Nečas. Bedřich Moldan si později oblékl politický dres TOP 09.

"Je to velmi ostrý boj, jde v něm o desítky, stovky miliard, které z našich kapes - ať už jako spotřebitelů, nebo daňových poplatníků - mají skončit na účtech vybrané skupinky solárních baronů. Položím vám řečnickou otázku: co byste byl ochoten udělat pro to, abyste nepřišel o desítky miliard?" obrátil se Nečas na moderátora.

Trochu jiní Nečas a Sobotka

Oranžová vzorovaná kravata u šéfa ČSSD, modrá u premiéra. To byl nejvýraznější rozdíl mezi Bohuslavem Sobotkou a Petrem Nečasem v nedělní televizní debatě.

Kupodivu, protože obvykle debata předsedy vlády a lídra opozice - a nejen v České republice - bývá vyhrocenější.

Premiér Petr Nečas a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v televizních Otázkách
Premiér Petr Nečas v televizních Otázkách Václava Moravce na ČT (17. února 2013)

Jenže tahle debata působila jako všechno, jen ne vyhrocená. Žádný z politiků nezvedl hlas. Sobotka působil profesorsky a Nečase spíš doplňoval, než aby mu oponoval, premiér zase v debatě často s "protivníkem" navazoval oční kontakt a několikrát uznal, že ČSSD má v lecčems pravdu.

Oba politici se například shodli na tom, že kdyby se ministrem obrany stal exnáčelník generálního štábu Vlastimil Picek (proti čemuž protestuje TOP 09 i LIDEM), nestalo by se nic dramatického. Sobotka zase kvitoval, že vláda spolupracuje s ČSSD v otázce vyhodnocení švédských nabídek na další pronájem stíhaček Gripen. Naznačil také, že vláda může získat podporu ČSSD v racionalizaci čerpání dotací z EU a že se sociální demokraté podpoří vládní návrh zákona na zákaz anonymních akcií.

Jako by proti sobě ani neseděli političtí rivalové. Pravda, Sobotka řekl, že vláda v personálních otázkách "mele z posledního" a párkrát si rýpnul i Nečas. O chvíli později už se zase doplňovali v řeči a přikyvovali na znamení souhlasu.

A na adresu "solárních baronů" měl ještě tvrdší slova. "Je to nesmírně agresivní skupina, která doslova a do písmene nehledí nalevo ani napravo . My zřejmě budeme čelit pokusům o kriminalizaci vedení Energetického regulačního úřadu. Já bych se naopak podíval na to, nakolik věrohodné byly podklady ERÚ v letech 2005 až 2011," řekl.

Chyboval i Nečas

Právě Nečas si totiž v létě 2011 vynutil výměnu vedení ERÚ i přes "nepochopení médií a různé spekulace". Až nyní se podle něj ukazuje, že to byl "správný a nezbytný krok". Řekl, že vycházel i z informací Bezpečnostní informační služby, které ovšem nemohl blíže komentovat.

"I proto, že jsem měl tyto informace, celou řadu indicií - nikoli důkazů, pak bych podával trestní oznámení - jsem považoval v roce 2011 za správný krok provést výměnu vedení Energetického regulačního úřadu," uvedl v České televizi Nečas. Doplnil, že stávající vedení ERÚ v čele s ředitelkou Alenou Vitáskovou má jeho plnou podporu.

Ta uvedla, že úřad do konce února zveřejní audit o možném nezákonném stanovování výkupních cen solární elektřiny. Přehled výrobců energie z alternativních zdrojů, který úřad krátce po jejím prohlášení zveřejnil na svém webu, uvádí finanční podporu větší než zhruba 280 000 korun v roce 2011 u celkem 3 100 slunečních elektráren v ČR. Dalších téměř deset tisíc zdrojů mělo podporu menší. Více elektráren v seznamu přitom může mít jen jednoho majitele.

Podle materiálů Aliance pro energetickou soběstačnost, které asociace Nečasovi hodlá poskytnout, však jeho bezvýhradná podpora Vitáskové povážlivě skřípe. Znalecký posudek práce ERÚ zaslaný Ústavnímu soudu dne 24. října 2011, který Nečas podepsal, totiž obsahuje celou řadu chyb. Ty podstatně ovlivnily výsledek směrem k přijmutí takzvané solární daně.

"Znalecký posudek práce ERÚ pod vedením Vitáskové odhalil špatné podklady pro Ústavní soud. Obdobná pochybení lze nalézt také v materiálu, který zaslal při posuzování solární daně Ústavnímu soudu premiér," uvedl Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost

Solární elektrárny jsou nyní v politice žhavým tématem i kvůli vládnímu návrhu na zrušení anonymních akcií, které umožňují mimo jiné  i vlastníkům velkých solárních elektráren zůstat v anonymitě. "Pokud je někdo napojen na veřejné prostředky, pak to musí být čitelné,"  uvedl k tomu například ministr průmyslu Martin Kuba.

Vládní krok proti anonymním akciím je změnou k lepšímu, řekl Sobotka

Jenže to má háček, protože poslanec ODS a předseda rozpočtového výboru Pavel Suchánek podal pozměňující návrh, který by umožnil zachovat už vydané anonymní akcie.

"To nepovažuji za politicky prozíravé. Návrh detailně neznám, ale pokud by znemožnil transparentní odkrytí struktury firem, které se ucházejí o veřejné zakázky, dostávají dotace či působí v regulovaných odvětvích, považoval bych ho za špatný," řekl premiér o Suchánkově návrhu (více o anonymních akciích zde).

Pro vládní návrh chce hlasovat i sociální demokracie, která proti anonymním akciím bojuje už dlouho. "Budeme hlasovat tak jako dříve, pro co největší rozkrytí. Vládní krok je změna k lepšímu a bude lepší, když tento krok učiníme," řekl Sobotka.

  • Nejčtenější

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

13. dubna 2024

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by...

Zlato místo bankomatu. Američané berou útokem zastavárny a zbavují se ho

15. dubna 2024

Vysoká cena zlata je pro mnohé jeho majitele jasným signálem, že právě nazrál čas jeho zpeněžení....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za zmizení 12 miliard dolarů trest smrti. Vietnam potrestal historický podvod

12. dubna 2024  17:58

Za největší bankovní podvod ve vietnamské historii padl ten nejpřísnější trest. Rozsudek smrti si u...

Angličtina na železnici povinná nebude. Hromadný odpor přiměl Brusel ustoupit

9. dubna 2024

Strojvedoucí se s dispečerem nebo výpravčím nebude muset v nejbližších letech povinně bavit v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zlato raketově zdražilo. Mohou za to Spojené státy, Čína i Rusko

13. dubna 2024

Cena zlata pokořila historické rekordy a podle ekonomů se ještě zdaleka nemusí zastavit. Důvodem...

Do elektroenergetické soustavy půjde víc peněz. Zlepší se i její bezpečnost

16. dubna 2024  11:20

Investice tuzemských provozovatelů elektroenergetických soustav v příštích letech proti současnosti...

Čínské hospodářství v prvním čtvrtletí předčilo očekávání, stouplo o 5,3 procenta

16. dubna 2024  8:01,  aktualizováno  9:06

Čínský hrubý domácí produkt (HDP) v letošním prvním čtvrtletí meziročně stoupl o 5,3 procenta a...

Hermès posiluje. Brzy může předstihnout Louis Vuitton, předpovídají analýzy

16. dubna 2024  8:11

Značka luxusního zboží Hermès má podle analytiků banky Citigroup potenciál překonat v příštích...

Green Deal je hysterická agenda bez dopadových studií, říká advokát

16. dubna 2024,  aktualizováno  12:35

Pavel Smutný patří mezi matadory české advokátní praxe i společenského života. V roce 1993 založil...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...