(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: AP Photo/Daniel Roland, ČTK

Kritizovaná Capital Partners zanechala obchodů s akciemi

  • 42
Kontroverzní investiční společnost Capital Partners, kterou řada klientů žalovala kvůli ztrátám z rizikového investování, od prvního března nesmí poskytovat investiční služby. Nedávno dostala společnost od České národní banky rekordní pokutu dvacet milionů Kč.

Valná hromada makléřské firmy rozhodla o tom, že se změní předmět podnikání. Od 1. března 2011 nepůsobí Capital Partners jako makléř, nesmí totiž poskytovat žádné investiční služby.

"Společnost vydala zákaznický majetek všem svým klientům, kteří poskytli vyžádanou součinnost. Klientům, kteří potřebnou součinnost neposkytli, bude jejich majetek zpeněžen a výtěžky po odečtení nákladů budou klientům vyplaceny," uvádí se na internetových stránkách Capital Partners. Firma odkazuje na externí PR agenturu, komunikace mezi nimi už ale v podstatě neexistuje. 

"Capital Partners od 1. března 2011 nesmí poskytovat investiční služby, smí pouze vydávat majetek zákazníků a vypořádávat své pohledávky a závazky vyplývající z poskytnutých investičních služeb. Až do vypořádání pohledávek a závazků vyplývajících z poskytnutých investičních služeb Česká národní banka nad touto společností stále vykonává dohled," uvedl mluvčí České národní banky Tomáš Zimmermann.

Nad firmou se delší dobu vznáší stín podezření, že své klienty nutila k rizikovým obchodům s akciemi v době, kdy to pro ně nebylo výhodné. Někteří klienti kvůli tomu přišli o stovky tisíc korun a své ztráty chtěli získat zpět u soudu.

ČNB v roce 2009 vedla s Capital Partners správní řízení pro možné porušení některých povinností obchodníka s cennými papíry. Na konci loňského roku banka potrestala Capital Partners za tyto obchody pokutou 20 milionů korun. ČNB prohřešky firmy nejčastěji kvalifikovala jako porušení povinnosti jednat kvalifikovaně, čestně a spravedlivě a v nejlepším zájmu zákazníků.

Rizikové obchody

Řada zaměstnanců pro MF DNES popsala praktiky ze strany zaměstnanců CP, kteří používali agresivní marketing a přesvědčovali lidi, aby se stali jejími klienty, nebo své klienty nabádala do rizikových obchodů, které skončily ztrátou. Makléři to údajně dělali kvůli provizím, které se jim vyplácely z uskutečněných transakcí. Desítky klientů zastupuje bývalý ministr privatizace Tomáš Ježek.

"Lidé jsou tam k častým obchodům tlačeni provizní smlouvou. V podstatě to funguje jako pyramida. Můj nadřízený má z mých obchodů provizi, jeho šéf má z toho také něco a tak to jde až na vrchol," uvedl pro MF DNES Martin Hýbner, bývalý policista, jenž pro CP měsíc pracoval.

Majitel firmy CP Vladimír Černý možnost nadměrného obchodování odmítal. "Že bychom primárně nutili klienty do obchodů, kterým sami nevěříme, to vylučuji," uvedl tehdy Černý. Capital Partners má zhruba čtyři tisíce klientů.

Společnost měla na počátku letoška problémy v Maďarsku, kde jí tamní úřad pro dohled nad finančním trhem odebral příslušnou licenci. Společnost tehdy oznámila, že kvůli tomu povede s Maďarskem arbitráž za zmařenou investici.

,