Ruské ruble. Ilustrační snímek.

Ruské ruble. Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Ruské akcie po referendech na Ukrajině míří dolů, rubl oslabuje

  • 41
Ruské akciové trhy v pondělí ráno oslabovaly kvůli eskalaci krize na Ukrajině. Kontroverzní referenda o samostatnosti Doněcké a Luhanské oblasti znepokojily investory tak, že index moskevské burzy MICEX i dolarový index RTS byly během několika minut po zahájení pondělního obchodování ve ztrátě. Kvůli krizi oslabuje i rubl.

Krátce po 8:00 SELČ index MICEX odepisoval zhruba 0,2 procenta na 1 370 bodů. Index burzy RTS, kde se ceny akcií stanovují v dolarech, ztrácel 0,7 procenta na 1 255 bodů.

Kyjev i Západ označují nedělní separatistická referenda v Luhanské a Doněcké oblasti za nezákonná. Separatisté už v neděli oznámili, že v Doněcké oblasti se v plebiscitu skoro 90 procent lidí vyslovilo pro samostatnost. V Luhanské oblasti se podle předběžných výsledků vyslovilo pro samostatnost kolem 96 procent hlasujících. Volební účast překročila 80 procent. Čeká se na reakci Kyjeva, Západu, Ruska i samotných separatistů.

Dolar k rublu ve čtvrtek před svátkem v Rusku uzavřel na úrovni 35,04 RUB, dnes kolem 08:30 SELČ stagnoval zhruba na úrovni 35,24 rublu za dolar.

Rusové se v březnu zbavovali rublu

Data ruské centrální banky podle agentury Reuters ukázala, že Rusové v březnu opouštěli rubl nejrychleji za více než čtyři roky. Celková poptávka po zahraničních měnách, zejména dolaru a euru, v březnu dosáhla 14,9 miliardy dolarů (skoro 300 miliard Kč). Bylo to nejvíce od ledna 2009, kdy se na ní podepsala globální finanční krize.

V březnu byla poptávka po zahraničních měnách 1,5krát vyšší než v únoru. Prezident Vladimir Putin na začátku března řekl, že Rusko má právo vtrhnout na Ukrajinu, aby chránilo tamní ruskojazyčné obyvatele. Rusko poté anektovalo ukrajinský Krym, právě s poukazem na nutnost chránit tamní většinové ruskojazyčné obyvatelstvo. Západ tento krok odsoudil a uvalil na vybrané ruské a krymské činitele sankce.

Ruská centrální banka konstatovala, že rubl v březnu nadále oslaboval k hlavním zahraničním měnám a že poptávka po zahraničních měnách se v době nejistoty ohledně dalšího možné poklesu "dramaticky zvýšila". Rusové si také rekordním tempem vybírali zahraniční hotovost z bank. Z dolarových účtů si vybrali celkem 6,9 miliardy dolarů.

Rubl za první tři měsíce roku podle údajů Reuters ztratil k dolaru skoro devět procent své hodnoty a vůči euru o něco více než osm procent. Pokles byl z velké části zaznamenán právě v březnu. Ruská měna od té doby ztráty částečně smazala. Obrat Rusů k cizím měnám je ale podle Reuters ranou pro tamní centrální banku, která se pozvolna snažila ustavit rubl jako důvěryhodnou měnu.

,