Krize v Daewoo Motor se vyostřuje

Jihokorejská automobilka Daewoo Motor nutně potřebuje pomoc v podobě finanční injekce od některé ze zahraničních firem, protože jinak nad ní visí reálná hrozba likvidace. K takovému opatření automobilka musí sáhnout i přesto, že to bude znamenat ztrátu pracovních míst pro stovky lidí, řekl místopředseda vlády Čin Njom. "Zcela zjevně je nutná zahraniční investice anebo strategický svazek, pokud chceme zabránit tomu, aby šlo Daewoo Motor ke dnu," řekl doslova Čin.

Automobilka již v pátek rozeslala výpovědi 1750 zaměstnancům, když předtím ztroskotala jednání o dobrovolném odchodu některých členů odborů do předčasného důchodu.

Odborová organizace ale zřejmě ztrácí podporu svých členů, protože se jí nepodařilo všechny přesvědčit ke stávce.

Restrukturalizaci firmy doprovázejí pouliční nepokoje v Soulu, kde se zaměstnanci Daewoo Motor střetli s policií.

Hlavní vchody do automobilky v Pup-jongu stráží asi 2000 policistů, kteří se snaží zamezit tomu, aby se protesty přenesly mezi větší počet zaměstnanců.

Korejská federace odborů, která zastřešuje odborové organizace, má přitom v úmyslu bojkotovat prodej automobilů, které vyrábí General Motors. Právě tato forma totiž o Daewoo Motor projevila zájem.

Daewoo Motor vyhlásila platební neschopnost loni v listopadu a nyní soud jedná o pokračování nucené správy.

Společnost má dluhy přes 15 miliard dolarů proti aktivům 14,5 miliardy dolarů a podle analytiků se situace firmy každým dnem zhoršuje.

V lednu odbyt vozů Daewoo spadl o 52 procent, firma však zatím získává peníze na provoz od svých věřitelů za slib, že provede rozsáhlou restrukturalizaci.

Daewoo Motor má silné aktivity ve střední Evropě, zejména v Polsku, a jejich osud je vzhledem k situaci mateřské firmy nejistý.

V České republice kontroluje výrobce užitkových vozů Daewoo Avia v Praze Letňanech.