Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Krize v Libyi zdražuje ropu. Stojí 120 dolarů, nejvíce od srpna 2008

  • 15
Nepokoje v Libyi nafukují ceny světové ropy. Ropa Brent, důležitá pro Evropu, dopoledne zaútočila na hranici 120 dolarů za barel. Surovina je nejdražší od srpna 2008 a pocítí to jistě i čeští řidiči. Pohonné hmoty v ČR od pondělí zdražily téměř o čtyřicet haléřů.

Dva a půl roku starý vrchol už včera překonala americká lehká ropa West Texas Intermediate. Trhem nyní otřásá především nervozita způsobená nepokoji v Libyi. Země patří k významným vývozcům "černého zlata" a dodává hlavně na západoevropské trhy.

Současné problémy se velmi pravděpodobně projeví na českých čerpacích stanicích zdražením benzinu a nafty. Investoři si už nějakou dobu započítávají do cen ropy rizikovou prémii související s problémy na Blízkém východě a na severu Afriky.

Benzin i nafta asi opět podraží

"Ceny díky tomu mírně porostou i v průběhu tohoto týdne. Aktuální ceny ropy se u čerpacích stanic nicméně projevují až se zpožděním. Proto lze největší růst cen očekávat v průběhu příštího týdne, kdy by mohlo dojít ke zdražení v řádu desetihaléřů. Pokud by se ceny udržely na současných úrovních, potom by růst cen mohl být větší než 40 haléřů za litr," odhaduje analytik Petr Čermák ze společnosti Colosseum.

První známky politického neklidu už lze z cenových statistik vyčíst nyní. Za dva dny od pondělka se cena za litr benzinu zvedla o 38 haléřů na 33,36 Kč a u nafty o 36 haléřů na 32,79 Kč. Vyplývá to z dat společnosti CCS.

Vývoj ceny ropy brent v únoru 2011

Libye patří v produkci ropy mezi významné světové hráče. Země je osmým největším producentem v rámci kartelu OPEC (největší vývozci ropy na světě). Denně těží zhruba 1,6 milionu barelů ropy. Situace v Libyi se vyhrotila po oznámení tamního vůdce Muammara Kaddáfího, že nehodlá odstoupit, a po zprávách, že by Kaddáfí mohl dát pokyn ke zničení ropných terminálů. Těžba ropy se už nyní kvůli nepokojům snížila asi o 25 procent.

Pokud vydrží cena ropy delší dobu na hranici 120 dolarů, mohlo by to pro světovou ekonomiku znamenat návrat do recese, obávají se někteří ekonomové. "Nikdo ve skutečnosti neví, jak nepokoje na Středním východě skončí," cituje společnost Patria Finace hlavního ekonoma společnosti North Square Blue Oak Jamese Stewarta. Podle něj je velký otazník i nad situací v Saúdské Arábii. Hlavní stratég Morgan Stanley pro oblast Asie a rozvojových trhů Jonathan Garner dokonce varuje, že pokud cena barelu ropy vystoupá na 120 dolarů, globální ekonomika může sklouznout zpět do recese.

Během středy se ropa Brent vyšplhala na cenu 111 dolarů. Ve čtvrtek dopoledne už vystřelila těsně pod 120 dolarů. Rekordních hodnot dosáhla ropa v červenci roku 2008, kdy sahala ke 150 dolarům za barel.