Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Krizí utrpěla nejvíc významná finanční centra

  • 0
Nejvíc síly ztratila kvůli krizi světová finanční centra, na která se začínají dotahovat dosud "slabší" země. Spojené státy se v žebříčku největších finančních center sesunuly z prvního na třetí místo za Austrálii a první Británii. Česká republika obsadila 33. pozici.

Vyplývá to z žebříčku druhé výroční zprávy o globálním finančním vývoji Světového ekonomického fóra (SEF).

Skóre většiny z 55 hodnocených zemí se kvůli krizi zhoršilo. Propad zaznamenaly dvě největší evropské země Německo a Francie, které vypadly z první desítky.

Celkové hodnocení SEF je založeno na 120 různých proměnných. Vedle finanční stability zde figuruje například institucionální a podnikatelské prostředí nebo velikost a hloubka kapitálových trhů.

Dobře si v dílčím žebříčku finanční stability, kterému kralují Norsko a Švýcarsko, vedly některé rozvojové země. V první patnáctce tak skončily Chile, Malajsie a Mexiko.

"U některých to bylo díky poučení se z chyb minulých finančních krizí, u jiných to však může odrážet relativní nedostatek hloubky a globální integrace jejich finančních systémů," uvedl spoluautor zprávy ekonom Nouriel Roubini.

Pořadí zemí z hlediska finančních systémů a kapitálových trhů
Země Pořadí 2009  Pořadí 2008 
Velká Británie 1.  2. 
Austrálie  2.  11. 
USA  3.  1. 
Singapur  4.  10. 
Hongkong 5.  8. 
Kanada 6.  5. 
Švýcarsko  7.  7. 
Nizozemsko  8.  9. 
Japonsko  9.  4. 
Dánsko  10.  -
Česká republika 33.   
Zdroj: SEF    

,