Pavol Krúpa

Pavol Krúpa | foto: František Vlček, MAFRA

Krúpa chtěl insolvenci pro někdejší RPG Byty. Soud to odmítl a dal mu pokutu

  • 35
Investor a menšinový akcionář zkrachovalé OKD Pavol Krúpa podal insolvenční návrh na společnost Residomo, vlastníka 44 tisíc bývalých hornických bytů na Ostravsku. Zakládal ho na pohledávkách nájemníků těchto bytů údajně vzniklých tím, že jim je někdejší majitelé firmy v čele se Zdeňkem Bakalou neodprodali. Soud ale jeho návrh odmítl.

Krúpa se na Bakalu pokoušel tlačit přes hornické byty už několikrát, zatím ale nikdy úspěšný nebyl. A nepovedlo se mu to ani tentokrát.

Ráno návrh na soud dorazil, čímž oficiálně došlo k zahájení insolvenčního řízení. Odpoledne se ale v insolvenčním rejstříku objevilo jeho odmítnutí. „Insolvenční návrh se odmítá pro zjevnou bezdůvodnost,“ píše se v rozhodnutí podepsaném samosoudcem Rostislavem Krhutem. Kromě toho dostal Krúpa pokutu 50 tisíc korun.

Arca insolvenční návrh opírala o údajné nároky na odškodné od nájemníků, jimž Bakalova firma neumožnila uplatnit předkupní právo na jejich byty. Toto předkupní právo je zakotveno v privatizační smlouvě na akcie OKD z roku 2004.

Podle dokumentu měli nájemníci nárok na přednostní koupi bytů za velmi nízkou privatizační cenu (v průměru za 40 tisíc korun na byt) v případě, že by se měnil vlastník bytů. Bakalova společnost prodala najednou celé bytové portfolio i s jejich mateřskou společností (dnešním Residomem).

Krúpa: Nájemníkům vznikla škoda 24 miliard korun

Bývalí majitelé bytů, stejně jako dnešní Residomo argumentují tím, že vlastník jednotlivých bytů se nezměnil - tudíž právo nájemníkům na přednostní koupi nevzniklo. Arca, stejně jako vedení sdružení nájemníků OKDByty.cz ale vykládají situaci opačně. Proto žádají po firmě Residomo odškodné.

„Nedodržením závazku privatizační smlouvy vznikla nájemníkům škoda ve výši 24 254 120 000 korun a jedná se tedy o dluh společnosti Residomo vůči více než 44 tisícům věřitelů – nájemníků bytů OKD,“ uváděla Arca Capital v tiskové zprávě k insolvenčnímu návrhu.

Samotný návrh Arca technicky podává na základě pohledávky ve výši 856 tisíc korun odkoupené od jedné z nájemnic. V návrhu se uvádí, že o proplacení této pohledávky Arca bezvýsledně žádala Residomo loni v létě. Nyní se ji tak snažil uplatnit v insolvenci.

Tento postup ale ostravský krajský soud odmítl. „Insolvenční navrhovatel dovozuje svou aktivní legitimaci k podání insolvenčního návrhu z nepravomocně přiznané a též nevykonatelné pohledávky na náhradu škody, o kteréžto – jak uvádí v insolvenčním návrhu – je vedeno sporné řízení o zaplacení u okresního soudu,“ zdůvodňuje své rozhodnutí soudce Krhut.

Navíc Krúpovi udělil pokutu v nejvyšší možné výši, aby předešel dalším podobným pokusům. „Soud dále považuje za potřebné, a to jak z důvodu individuální, tak generální prevence, uložit insolvenčnímu navrhovateli pořádkovou pokutu a tak jej vést k pořádku, tedy k nepokračování podávání insolvenčních návrhu pro vysoce sporné pohledávky,“ dodal závěrem Krhut.

V Písnici stížnosti nájemníků zafungovaly. Ale na Krúpu

Zároveň v pátek Krúpa přišel o další z domnělých trumfů proti RPG Bytům. Ve sporu o nedovolenou podporu chtěl využít fakt, že se po akvizici písnického sídliště stane hráčem na trhu s nájemným bydlením (o tomto plánu mluvil zde).

Ve stejný den, kdy podnítil neúspěšné insolvenční řízení proti RPG Bytům, firma Kennial spadající pod jeho Arca Capital, oznámila, že nakonec nekoupí pražské sídliště Písnice, které předtím v soutěži nejvyšší nabídkou vyhrála.

Zdůvodnila to protesty a žalobami tamních nájemníků (více čtěte zde) na určení vlastnictví. Podle nich mohlo v 90. letech nastat pochybení při převodu bytů do majetku firmy ČEZ.

Podle mluvčí Arky Barbory Hanákové se firma navíc cítí v konfliktu zájmů vzhledem ke své aktivitě zastupování nájemníků bytů OKD. „A tedy z důvodu morálního a etického aspektu a úloze sociální odpovědnosti do tohoto projektu nemůžeme vstoupit,“ uvedla.

,