Kultovní reklamy: Coca-Cola kupovala světu domov a dobývala hitparády

  • 3
Hudba je podstatnou ingrediencí úspěchu reklamy. Jedním z důkazů tohoto tvrzení je slavný spot na Coca-Colu z roku 1971 s názvem Hilltop. Natáčel se v Římě v době, která mnohé strhla k myšlenkám hnutí hippies. Hit z reklamy dobyl přední místa světových hitparádách a proslavil britskou skupinu New Seekers.

„I’d like to buy the world a home,“ zpívá v reklamě na pět set komparzistů, kteří vyšplhali na horu v Římě. Kromě domova chtěla lidi různých národů firma Coca-Cola spojit také svým nápojem, na konci verše tak v textu písně zaznívá i varianta „Coke“.

Spot, který staví na možná vůbec nejlepší reklamní písni všech dob, se natáčel několikrát. Reklamní agentura McCann Erickson, jíž práci nadnárodní firma svěřila, původně přivedla desítky komparzistů na kopec v Doveru, městě v jihovýchodní Anglii. Několikadenní vytrvalý déšť ale změnil program, komparzisty „propustili“ a jelo se natáčet do Říma.

Seriál kultovní reklamy

Zajímavé reklamy ze světa i z domova sledujte na iDNES.cz každou středu a pátek.

Ani tam se to nepovedlo napoprvé. Letecké snímky byly v podstatě nepoužitelné a z rozpočtu 100 tisíc dolarů nezbývalo nic. Coca-Cola přesto chtěla pokračovat a uvolnila na natáčení dalších 250 tisíc dolarů. V době vzniku spotu to byla ohromná částka.

V Římě proběhla velká náborová akce, najato bylo na pět stovek komparzistů, které museli filmaři naučit synchronizaci rtů. Lidi různých národností autoři lovili ve školách i na ambasádách. V tomto spotu se také poprvé objevuje slogan „It’s the real thing“.

Reklama se okamžitě stala populární. Coca-Cola přijala přes sto tisíc dopisů, týkajících se spotu. Velký podíl na tom má právě chytlavá píseň britské skupiny New Seekers, kterou ihned převzalo mnoho rádií. Spot patří k vůbec nejúspěšnějším reklamám a popové verze této písně (bez názvu značky), napsané skladateli Rogerm Cookem a Rogerem Greenawayem takřka zlidověly. Zpívala se ve školách i v kostelech.

Populární britská skupina New Seekers byla už několika hity ve své zemi známá, ale celosvětovou slávu jí přinesla až tato reklama. Této její nejznámější písně se prodalo téměř milion kopií.

S nápadem natáčet na hoře a prostřednictvím lidí různých národů vytvořit jakýsi světový chorus přišel kreativní ředitel McCann Erickson Bill Backer. inspirací byla scénka po příletu do Británie, kdy však letadlo skončilo kvůli mlze v irském Shannonu namísto v Londýně. V atmosféře všeobecné frustrace se Backerovi vybavil známý slogan ‚Let‘s have a Coke’ a chtěl představit nápoj jako něco, co lidi spojuje.

Hudební režisér Billy Davis jeho nadšení nejdříve moc nesdílel. „Pokud bys chtěl pro všechny na světě něco udělat, nekoupíš jim Colu,“ namítl Davis. „A co bys udělal?,“ odpověděl Backer. „Každému bych nejdřív koupil domov a s láskou bych ho s nimi sdílel,“ odvětil Davis.

Spot se dočkal i několika remaků. „Reklama patří do oborové síně slávy a Coca-Cola toho opakovaně využila. Poprvé remakem natočeným po dvaceti letech (aktéři někdejší reklamy v něm vystupovali se svými dětmi), podruhé před jedenácti lety, když nasazením digitalizované verze historického spotu připomněla úmrtí jeho autora Billyho Davise,“ uvedl Vladimír Bystrov z agentury Bison & Rose. Poději se k melodii a textu vrátila v autorské interpretaci zpěváka Garretta Duttona, známého i u nás pod uměleckým jménem G. Love.