Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Kurz koruny se opět prudce propadl, k dolaru je nejslabší za devět let

  • 1130
Na nejslabší úroveň za posledních zhruba devět let k dolaru a za šest let k euru se v pondělí dopoledne propadl kurz koruny. Pokračoval tak pokles z minulého týdne. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Česká měna se dostala na 28,4 koruny k euru a překročila hranici 24 korun za dolar.

Česká měna se tak na úvod týdne znovu dostává pod značný tlak a sílí spekulace na další intervence ČNB.

Právě kvůli obavám z dalšího zásahu České národní banky proti české měně nyní koruna oslabuje. Trh se přiostření měnové politiky bojí kvůli slabému prosincovému růstu spotřebitelských cen a kvůli tomu, že i další vývoj inflace bude zřejmě pod úrovní, kterou očekává ČNB.

„Za prudkým oslabením koruny v posledních dnech, dnešek nevyjímaje, stojí primárně obava trhu, že Česká národní banka na únorovém zasedání oznámí zvýšení intervenční hladiny ze současných 27 CZK/EUR na úroveň 29 CZK/EUR či výše,“ vysvětluje analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. 

Koruna se v posledních dnech ocitla pod velkým prodejním tlakem. „Silnou depreciaci koruny z předchozích dnů si lze přeložit tak, že trh z obavy před možným zásahem České národní banky bere osud koruny do vlastních rukou,“ dodal Novák.

Graf kurz koruny vůči dolaru od roku 1993 po současnost.

„Trh na nic nečeká. Zjevně nechce sázet na to, že banka nechá inflační vývoj jen tak, s tím že jde o ropu a pozitivní nákladový šok,“ podotkl analytik Patria Finance Tomáš Vlk.

Centrální banka bude kurz koruny projednávat až v únoru. Návrat do normálního režimu bez intervencí se podle analytika může odsunout výrazně dál.

Dobře na tom podle Vlka nejsou ani ostatní měny v regionu, ačkoli jejich ztráty nedosahují těch u koruny.

Graf kurz koruny vůči euru od roku 1999 po současnost.

Oslabující koruna může pomoci exportérům, na druhou stranu vzroste tlak na růst cen u dovozového zboží. Dolar za poslední půlrok zdražil o téměř čtyři koruny, zatímco euro zhruba o korunu. Oslabení koruny k dolaru brání ještě většímu propadu cen u benzinu a nafty. Přesto však benzin a nafta dále zlevňují. Podle dat společnosti CCS v minulém týdnu nafta zlevnila o 82 haléřů a benzin o 66 haléřů.

„V nejbližším týdnu očekáváme další propad cen benzínu a nafty na českých čerpacích stanicích o několik desítek haléřů. Nalezení čerpací stanici s cenou PHM pod 30 Kč za litr už vůbec není náročné,“ říká Boris Tomčiak ze společnosti Colosseum.

Ropný kartel OPEC má ve své moci omezit těžbu ropy a tím zvednout ceny černého zlata, to však zatím nedělá, protože soupeří s americkou konkurencí, která těží levnější ropu z břidlic. Na trhu jsou přebytky i kvůli nadměrné těžbě v Rusku. Ropa by proto měla dál zlevňovat, podle banky Goldman Sachs až ke 40 dolarům za barel, která by měla přinést výraznější snížení americké produkce z břidlic. Goldman Sachs v nejbližších třech měsících očekává pokles cen ropy na 42 dolarů za barel.

Slábnoucí koruna může také zdražit elektroniku, zejména v e-shopech, mezi kterými je velká konkurence a drží si nízké marže. Někteří prodejci už minulý týden avizovali růst cen kvůli oslabování koruny k dolaru (více čtěte zde).

,