Kvůli inflaci se vůbec nevyplácí spořit

  • 11
Kdo má nějaké úspory a nechce, aby ztrácely hodnotu, stojí v současné době před neřešitelným problémem. Inflace podle nejnovějších údajů dosáhla 5,9 procenta a výrazně tak převyšuje úroky z úspor, které nabízejí české banky. Nepomohou ani termínované vklady. Po roce má sto tisíc uložených na termínovaném účtu hodnotu 97 593 Kč, na běžném účtu se hodnota úspor sníží ještě výrazněji, na 95 421 Kč.

V podstatě jediným jistým způsobem, jak chránit peníze před inflací, je stavební spoření. To se však vyplácí jen tehdy, chce-li člověk uložit ročně osmnáct tisíc korun. Bohatším tak zbývá jediná, navíc krajně nejistá možnost investovat do akcií.

Obrana před inflací je složitá
Prudké zdražování sužující v posledních měsících domácí ekonomiku znehodnocuje úspory většiny lidí. Řada z nich si to uvědomuje, a tak spoří čím dál méně a vydělané peníze raději utrácí.

Má však ten, kdo není ochoten utrácet, možnost zachránit své jmění před inflací? Šancí není mnoho. Téměř všechny vklady v bankách momentálně lidem prodělávají. Ztrátu nese i průměrný vklad v podílovém či akciovém fondu.

Přehled všech investičních možností najdete ZDE

Podle studie společnosti Fincentrum jsou v podstatě jen dvě možnosti. Jedna s sebou nese značné riziko - sázka na akcie na burze. Druhá zase nutnost smířit se s tím, že člověk ke svým penězům nebude mít delší dobu přístup stavební spoření se státní podporou.

Po odečtení inflace vynese stavební spoření ročně téměř šest procent navíc. Suma, na kterou člověk může získat státní podporu, je však omezena na 18 tisíc za rok. Jinou ochranu před inflací domácí finanční trh momentálně nenabízí.

Podle analýzy Fincentra i ten nejvýhodnější termínový vklad v bance momentálně přináší ztrátu. Pokud by člověk například vložil na nejvýhodnější termínovaný účet půl milionu korun, vydělá po zaplacení daně 4,89 procenta.

Před inflací neuchrání ani vklady v zahraničních měnách
To je o více než procento méně, než o kolik znehodnocuje úspory červencová meziroční inflace. Sázkou s jistým výdělkem není ani uložení peněz do zahraničních měn, eura či dolaru.

Kurs koruny k předním světovým měnám je totiž velmi kolísavý. Kdo například vložil před rokem sto tisíc do amerického dolaru, má z nich momentálně 91 531 korun. Přestože už není problém zřídit si konto v zahraničí, ani to není pro tuzemské občany cesta, jak peníze před znehodnocením uchránit.

V zemích Evropské unie rostou ceny výrazně pomaleji než v tuzemsku, přibližně polovičním tempem. Takže i ten, kdo by měl možnost peníze v zahraničí uložit, nakonec prodělá.