Jistý bloger ze San Franciska pečlivě sleduje zveřejněné články o vraždách a sebevraždách v souvislosti s krizí a na svém webu dosud zaznamenal 71 příběhů. Ilustrační foto

Jistý bloger ze San Franciska pečlivě sleduje zveřejněné články o vraždách a sebevraždách v souvislosti s krizí a na svém webu dosud zaznamenal 71 příběhů. Ilustrační foto | foto: Reuters

Kvůli krizi si vzali život lidé s hypotékami i investoři

  • 87
Světová finanční krize si v úterý vybrala svou zatím poslední oběť – miliardáře Adolfa Merckleho. Podnikatel není první a pravděpodobně ani poslední, koho dohnaly problémy spojené s finanční krizí k sebevraždě. Život si kvůli finanční krizi navíc neberou jen bankéři a zkrachovalí miliardáři.

Den před Štědrým dnem skončil svůj život též Thierry Magon – on a jeho klienti ztratili v podvodných fondech Bernarda Madoffa přes miliardu. Podvod zvaný letadlo vyšel najevo proto, že investoři kvůli krizi začali z Madoffova fondu vybírat peníze.

Novozélanďan Kirk Stephenson, investiční poradce, zase příliš důvěřoval dnes již zkrachovalé bance Lehman Brothers, když jí svěřil ke správě akcie.

Proč se lidé, kteří byli schopni vykřesat velké bohatství téměř z ničeho, nedovedou smířit se ztrátami? "Nešťastníci si sami sebe coby lidských bytostí vážili jen tolik, na kolik si je cenila banka," říká pro server Mercury News psychiatr John Lucas.

Vše o bankovní krizi

Merckle má mezi sebevrahy jedno prvenství – je dosud nejbohatší známou obětí. Například v Česku vlastnil cementárny, betonárky a štěrkovny a působil zde i jeho velkoobchod s léky Phoenix. "Osobně jsem se s Mercklem nikdy nesetkal, jednou jsem jednal s jeho synem. Je nepochopitelné, co dovedlo člověka, který celý život houževnatě bojoval za svůj byznys, k takovému kroku," řekl MF DNES Jan Hrozek, šéf HeidelbergCement pro Česko.

Je docela možné, že finanční problémy byly jen pověstnou poslední kapkou, která Merckleho dohnala k sebevraždě. Obsah dopisu na rozloučenou si rodina nechala pro sebe.

Sebevražedné počítadlo

Jistý bloger ze San Franciska pečlivě sleduje zveřejněné články o vraždách a sebevraždách v souvislosti s krizí a na svém webu dosud zaznamenal 71 příběhů – od bankéřů po nešťastníky s hypotékou, kterou nemohli splácet.

Příkladem je americký podnikatel Mike Upham, který založil svůj byznys na floridském stavebním boomu. Dnes se na Floridě nic nestaví a domy jsou nejlevnější v historii. Vlastník autosalonu Randy Motts si zase vzal úvěr na expanzi a zaručil se svým domem. Záruka za půjčku nejprve přestala bance stačit a vzápětí se ukázalo, že auta jdou na odbyt čím dál hůř.

Kristy Huntová pracovala v bance a měla na starosti vytváření finančních balíčků, které, jak se ukázalo, obsahovaly bezcenná "toxická" aktiva. Nedostala bonusy.

Tom Brisch se oběsil poté, co ztratil práci jako dealer Fordu. Autor serveru W.C. Varones nazval tragický seznam "Greenspanovo počítadlo". Byl to totiž právě bývalý šéf americké centrální banky Alan Greenspan, kdo razil politiku nízkých úroků a hypoték dostupných každému. Dnes je jasné, kam to vedlo.