Povinnost platit daň z nabytí nemovitosti se nově přesouvá z prodávajícího na kupujícího. Ilustrační foto.

Povinnost platit daň z nabytí nemovitosti se nově přesouvá z prodávajícího na kupujícího. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Nemovitosti budou od září kvůli změně daně dražší. Vydělá prodávající

  • 57
Nákup třímilionového bytu nejspíš na podzim podraží o 120 tisíc. Do nabídkových cen nemovitostí se totiž přestane započítávat daň z nabytí nemovitosti. A prodávající dobrovolně cenu o čtyři procenta nesníží.

Parlament ve středu schválil změnu zákona, podle níž se povinnost platit daň nově přesouvá z prodávajícího na kupujícího. Zákon ještě musí projít Senátem a dočkat se podpisu prezidenta. „Lze předpokládat, že začne platit od 1. září 2016,“ říká Marie Mocková, mluvčí Hypoteční banky. Změna se přitom nedotýká novostaveb, neboť první prodej je od daně z převodu osvobozený.

Cena domů či bytů na realitních serverech je dnes pro kupujícího konečná. Daň z nabytí nemovitosti ve výši čtyř procent je v ní zpravidla zahrnuta, protože za její zaplacení odpovídá prodávající (kupující za ni ale ručí). Řada realitních kanceláří například chrání kupujícího tím, že část peněz z kupní ceny smluvně blokuje právě na zaplacení daně.

Plošné zlevnění nepřijde

Teoreticky by se ceny nemovitostí od září měly snížit – a to právě o zmíněná čtyři procenta. Jenže podle lidí z branže se tak nestane. „Nedá se očekávat, že by nemovitosti plošně zlevnily o výši daně. Ceny se nezmění a jediný rozdíl bude, že prodávajícímu zůstane více peněz,“ myslí si developer a majitel společnosti Ekospol Evžen Korec.

Kdo platí daň z nabytí nemovitých věcí

  • Současný zákon, který bude nejspíš platit jen do letošního září, dává možnost, aby se kupující a prodávající v kupní smlouvě dohodli, kdo daň zaplatí. Jinak platí prodávající a kupující je v pozici ručitele.
  • Změna zákona institut ručení ruší, sazba daně zůstává ve výši 4 procent. Zákon nadále umožní poplatníkům odečítat si od základu daně z příjmu úroky z hypotéky nebo ze stavebního spoření, pokud z úvěru zaplatí nejen nemovitost, ale nově i daň z nabytí.
  • Stát vybere na této dani každoročně do rozpočtu zhruba 11 miliard korun.

Na změnu zákona tak doplatí kupující. „V nejatraktivnějších lokalitách kupující zaplatí standardní cenu plus daň,“ předpokládá Jan Zachystal, realitní makléř z kanceláře Remax Alfa. „V méně atraktivních lokalitách si dokážu představit, že se cena mírně sníží. Spíše ale o méně než o výši daně, “ uvádí.

Prodávající navíc mohou kvůli desítkám tisíc korun s prodejem pár měsíců otálet. „Musíme počítat s klienty, kteří spekulativně odkládají prodej nemovitosti s vidinou, že ušetří na předmětné dani,“ říká výkonný ředitel M&M reality holding Zdeněk Václavek. Dobrou zprávou pro kupující je jen to, že se zbaví ručení a nebudou se muset bát, že prodávající svou povinnost nesplní a s penězi uteče.

Problém může nastat u stoprocentních hypoték

Kromě prodávajícího změna zákona potěší nejspíš i banky. Už dnes některé akceptují, pokud se z hypotéky odvede i daň. „Podmínkou je vyčíslení daně v kupní smlouvě. Komerční banka pak může daň financovat prostřednictvím hypotečního úvěru,“ říká Michal Teubner, mluvčí Komerční banky.

Pokud to smluvní strany do smlouvy neuvedou, lidé musí část kupní ceny určenou na daň zaplatit ze svého a na zbytek si vzít vyšší hypotéku. A to může znamenat horší úrok.

Podle dubnového Hypoindexu společnosti Fincentrum činila průměrná úroková sazba na hypotéky 1,94 procenta. V průměru si kupující berou úvěr na 59 procent kupní ceny.

Problém může nastat u klientů, kteří potřebují stoprocentní hypotéku. „Obecně nemůžeme financovat 100 procent kupní ceny plus daň,“ říká Pavel Vlček, mluvčí mBank. Tyto hypotéky ostatně banky dávají nerady. „Tvoří minimum našeho portfolia,“ tvrdí Kristýna Havligerová, mluvčí České spořitelny.

Česká národní banka loni vydala doporučení, aby objem více než 90procentních hypoték čtvrtletně nepřekročil 10 procent nových hypoték banky.