Hackerských útoků přibývá. Ilustrační snímek.

Hackerských útoků přibývá. Ilustrační snímek. | foto: repro

Podvodníci mají nové finty na klienty bank. Používají „bílé koně“

  • 172
Kybernetičtí zloději, kteří získávají přístup na bankovní účty, povýšili své podvody na novou úroveň. Důvěřivcům, kteří hledají zaměstnání, nabídnou lukrativní práci a udělají z nich bílé koně, kteří jim peníze v hotovosti ochotně převedou do ciziny. Z bank takto utíkají stovky tisíc korun, trest navíc hrozí i těm, co se nechali napálit.

Česká bankovní asociace považuje útoky za obzvlášť nebezpečné. Dosud se totiž odcizené peníze od poškozených klientů bank dařilo často zastavit na cestě do zahraničí, teď však stopa mizí, nebo je přinejlepším hůře čitelná. Pachatelé totiž pošlou až desítky či stovky tisíc korun na účet nic netušícího prostředníka (bílého koně), a ten je v hotovosti přepošle do zahraničí například prostřednictvím pobočky Western Union. Banky zatím evidují jednotky takových útoků.

Bílým koněm se nevědomky stala například matka dvou dětí ze severních Čech, která převedla na zahraniční konta pachatelů přes 500 tisíc korun ve třech transakcích. Žena se zhroutila, když se dozvěděla, že jde o podvod a sama svým jednáním přispěla k praní špinavých peněz.

"Zaznamenali jsme, že někteří naši klienti se stali cílem těchto nelegálních praktik, a nevědomě tak mohou napomáhat praní špinavých peněz," říká mluvčí GE Money Bank Pavel Zúbek.

Bílé koně loví zloději na portálech práce. Nabídky mají jedno společné: práce je nadprůměrně placená a požadavky nijak vysoké. Na některých portálech se například vyskytla nabídka pozice finančního asistenta s měsíční mzdou 27 až 38 tisíc korun. S kontaktní osobou je zpravidla nutné komunikovat v angličtině.

Pokud zájemce o práci na inzerát odpoví, podvodník ho vyzve, aby splnil úkol, a získal si tak jeho důvěru. Spočívá v tom, že má přeposlat peníze, které mu na účet přijdou, na pachatelem zadaný účet. Po telefonu ho pak podvodník naviguje, aby peníze rychle převedl přes pobočku Western Union na zahraniční účet, kde si peníze pachatel v klidu vybere.

K penězům se dostávají podvodníci známými triky, jako je infikování počítače klienta pomocí instalovaných aplikací do mobilního telefonu nebo počítače.

,