Ocelářský magnát Lakšmí Mittal, jeden z nejbohatších lidí světa.

Ocelářský magnát Lakšmí Mittal, jeden z nejbohatších lidí světa. | foto: Profimedia.cz

Ocelářský boss Mittal jednal s premiérem. Řeší obří investici v Česku

  • 272
Majitel největší ocelářské skupiny na světě ArcelorMittal ve středu jednal s představiteli české vlády o několikamiliardové investici. O tom, zda bude v Česku investovat, se pětašedesátiletý magnát Lakšmí Mittal rozhodne do konce roku.

„Předmětem dnešního jednání se zástupci vlády jsou především možné investice do modernizace výroby oceli, které by zajistily pokračování výroby oceli na Ostravsku a pracovní místa pro další desetiletí. Dále se bude diskutovat o podmínkách podnikání v EU,“ řekl před schůzkou Tapas Rajderkar, generální ředitel a předseda představenstva ArcelorMittal Ostrava. 

„Mělo by se jednat o investici v objemu několika miliard korun do hutní prvovýroby,“ doplnil dobře informovaný zdroj blízký firmě. Největší ocelářská skupina na světě ArcelorMittal si pro svou investici vybrala střední Evropu, ale zatím hledá, který stát jí nabídne nejlepší podmínky.

„Měli jsme velmi otevřené a konstruktivní jednání. Vláda je ochotna spolupracovat s průmyslem na vytvoření podmínek pro udržitelné a nákladově konkurenceschopné ocelářství v České republice. Rozhodnutí týkající se nadcházejících velkých investic ve střední a východní Evropě učiníme do konce tohoto roku,“ komentoval Lakšmí Mittal své rozhovory s premiérem Bohuslavem Sobotkou, ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem a ministrem financí Andrejem Babišem.

Sobotka doplnil, že potenciální budoucí investice společnosti v ostravském hutním závodě by mohly v regionu s vysokou mírou nezaměstnanosti zajistit tisíce pracovních míst po další desetiletí.

Majitel skupiny Lakšmí Mittal je stále světovým ocelářským magnátem, jeho majetek se však kvůli situaci v odvětví tenčí. Zatímco v roce 2011 byl podle žebříčku časopisu Forbes šestým nejbohatším miliardářem světa s jměním 31,1 miliardy amerických dolarů, aktuálně spadl na 95. místo s majetkem 12,5 miliardy dolarů. 

Ve Velké Británii, kde žije, byl od roku 2005 do roku 2013 nejbohatším člověkem. O tuto výsadu přišel poté, kdy akcie ArcelorMittal prudce klesly. Indický miliardář kvůli tomu zchudnul o 21 procent na deset miliard liber.

Skupina ArcelorMittal sice ve třetím čtvrtletí loňského roku „vyždímala“ zisk ve výši 22 milionů dolarů (poprvé od roku 2012), ale za celý rok 2014 skončila ve čisté ztrátě 1,1 miliardy dolarů. V prvním čtvrtletí letošního roku jí klesl hrubý provozní zisk o 21 procent na 1,38 miliardy dolarů. Společnost, která má sídlo v Lucembursku, současně zhoršila svůj výhled zisku na letošní rok.

V Česku je od roku 2003 součástí skupiny bývalá ostravská Nová Huť, dnes ArcelorMittal Ostrava. Ročně vyrobí dva miliony tun oceli, která se uplatňuje zejména ve stavebnictví a strojírenství. Je jediným výrobcem silničních svodidel a orientované elektrotechnické oceli v Česku. Kromě tuzemského trhu prodává společnost své výrobky do více než 40 zemí světa. ArcelorMittal Ostrava a její dceřiné společnosti mají přes 7 500 zaměstnanců. 

, ,