Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


lampárna

aktualizováno 
-
Překvapilo mě, že nemohu uplatňovat podle úředníků finančního úřadu odčitatelné položky na družku a syna, kteří se mnou žijí ve společné domácnosti. Přitom z pohledu dávek státní sociální podpory jsme bráni jako rodina a naše příjmy jsou posuzovány společně. Je tento postup správný?
R. Bajer, Příbram

Zákon 586/1992 o daních z příjmů ve znění pozdějších předpisů umožňuje poplatníkovi odečet nezdanitelné části základu daně na manželku a dítě, pokud s ním žijí ve společné domácnosti. Uplatnění obdobného odpočtu v případě družky a jejího dítěte však zákon o daních z příjmu neumožňuje. Je to především proto, že občanské právo neupravuje institut druha a družky, a nedává jej tudíž naroveň soužití manželů. Dávky státní sociální podpory závisí na úhrnu příjmů domácnosti bez ohledu na to, kteří členové tu kterou domácnost ve smyslu občanského zákoníku tvoří. Jde o naprosto odlišnou konstrukci na základě příjmového testu domácnosti, která může mít mnoho variant.
Jana Vargová, tiskové oddělení ministerstva financí

Moje dcera získala ve druhé vlně kuponové privatizace třicet akcií podniku Kovona Karviná. Nyní jí přišlo z PVT vyrozumění, "že emise akcií Kovona Karviná byla zrušena". Je něco podobného možné, není to protizákonné?
M. Ocelíková, Podivín

Nebyla zrušena emise akcií, ale její veřejná obchodovatelnost. To znamená, že akcie společnosti již nejsou obchodovatelné na Burze cenných papírů ani na RM-Systému, a významně se tak snižuje možnost takové akcie prodat. Podle zákona je emitent oprávněn rozhodnout o tom, že jím vydané akcie přestanou být veřejně obchodovatelné. Nejedná se tedy o porušení zákona. Valná hromada společnosti rozhodla o zrušení veřejné obchodovatelnosti 29. ledna 1999 - platnost nabyl tento krok 14. října 1999. Podle obchodního zákoníku je společnost v takovém případě povinna učinit do 30 dnů ode dne účinnosti rozhodnutí o zrušení veřejné obchodovatelnosti návrh smlouvy na odkup akcií. Rozhodnutí je účinné, pokud Komise pro cenné papíry obdržela oznámení a pokud uplynula lhůta 6 měsíců ode dne, kdy emitent své rozhodnutí vhodným způsobem zveřejnil. Návrh musí být učiněn osobám, které ke dni konání valné hromady byly akcionáři společnosti a které se valné hromady nezúčastnily nebo hlasovaly proti zrušení veřejné obchodovatelnosti. Celá tato problematika se řídí obchodním zákoníkem, a nespadá proto pod dozor Komise pro cenné papíry. Poskytnuté informace jsou tedy nezávazné - k ochraně svých zájmů akcionáře se můžete obrátit na advokátní kancelář.
Šárka Samková, mluvčí Komise pro cenné papíry

Již nějakou dobu se na kursovním lístku burzy ani RM-S neobjevuje Čs. gumárenská společnosti. Protože vlastním její akcie, nevím jak postupovat dál. Žádala jsem společnost o vysvětlení, ale neodpověděla mi.
I. Šimková, Petřvald

S akciemi společnosti se neobchoduje na veřejných trzích, protože rozhodnutím společnosti byla k 17. 11. 1999 veřejná obchodovatelnost akcií zrušena. Pokud se čtenářka nezúčastnila valné hromady, která o změně obchodovatelnosti rozhodla nebo pokud se změnou nesouhlasila, je společnost podle obchodního zákoníku povinna učinit jí návrh smlouvy na odkup akcií, a to do 30 dnů ode dne účinnosti rozhodnutí. Doporučujeme proto znovu se obrátit přímo na společnost. Celá tato problematika se řídí obchodním zákoníkem, a nespadá proto pod dozor Komise pro cenné papíry. Poskytnuté informace jsou tedy nezávazné - k ochraně svých zájmů akcionáře se můžete obrátit na advokátní kancelář.
Šárka Samková, mluvčí Komise pro cenné papíry
Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Česká ekonomika znovu zrychlila, překvapilo to i analytiky

Česká ekonomika ve 2. čtvrtletí letošního roku znovu zrychlila svůj růst. Hrubý domácí produkt stoupl meziročně o 4,5 procenta po tříprocentním vzestupu v...  celý článek

Po kauze společnosti Včelpo s ukrajinským medem, nakupuje čím dál víc zákazníků...
Veterináři pozastavili činnost Včelpu, který prodával med s antibiotiky

Jihomoravští veterináři nepravomocně pozastavili činnost společnosti Včelpo, kterou vlastní Český svaz včelařů. Firma se proti rozhodnutí odvolala, případ...  celý článek

Učitelka, ilustrační foto
Učitelé by si mohli přilepšit o 15 procent, přidání podpoří Sobotka

Premiér Bohuslav Sobotka podpoří na jednání vlády s odbory o růstu platů záměr, aby se tarify ve veřejném sektoru zvedly od listopadu o 15 procent učitelům a o...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.