lampárna

Zajímalo by mne, jaká práva mám při ověřování výsledků slosování za účasti notáře a zda kopie notářského zápisu obsahující výsledky slosování musí být u notáře také uloženy?
P N.
Zajímalo by mne, jaká práva mám při ověřování výsledků slosování za účasti notáře a zda kopie notářského zápisu obsahující výsledky slosování musí být u notáře také uloženy?
P N., Praha

Odpovědi byste nalezl v zákoně číslo 358 ČNR ze dne 7. 5. 1992 v platném znění o notářích a jejich činnosti, takzvaném notářském řádu. Podle paragrafu 72 notářského řádu notář osvědčuje právně významné skutečnosti. Notářské osvědčení znamená úřední potvrzení, že se před notářem něco odehrálo nebo že notář shledal něco, co má nebo by mohlo mít právní význam. Důvodem a významem osvědčovaní je možnost, že by se osvědčované skutečnosti mohly stát podkladem pro uplatňování práv, nebo že by jimi mohly být způsobeny právní následky. Které skutečnosti mohou být osvědčovány, uvádí paragraf 72 odstavec 1. Z ustanovení paragrafu 79 vyplývá, že notář osvědčuje i jiné skutkové děje, například průběh slosování, jestliže s nimi mou být spojeny právní následky a jestliže se udály v přítomnosti notáře. Z ustanovení paragrafu 90 a následujících vyplývá, komu mohou být stejnopisy a prosté opisy vydávány. Stejnopisy notářských zápisů jsou veřejnými listinami a musí být chráněn zájem osob, jichž se notářský zápis týká. Okruh lidí, kterým může notář stejnopis vydat, je proto omezen. Stejnopisy notářských zápisů o osvědčení se mohou vydávat i osobám, které prokážou takzvaný právní zájem. O nahlížení do notářských zápisů platí obdobně úprava paragrafu 95 - okruh osob je omezen - není-li stanoveno jinak, a to jen jsou-li pro to vážné důvody a oprávněné zájmy účastníků nemohou být dotčeny. Na základě shora uvedených skutečností, prokážete-li právní zájem, měl by vám být vydán stejnopis notářského zápisu o osvědčení o průběhu slosování. Pokud by vám jej notář odmítl vydat, nebo v rozporu s podmínkami stanovenými zákonem, by vám odepřel nahlédnout do zápisu, můžete podat stížnost k příslušné notářské komoře.

V rámci dědictví jsem získala akcie fondu IF Morava. Poté jsem dostala výpis ze Střediska cenných papírů, že byla emise zrušena. Následoval šek na necelých pět tisíc korun, zdaněných pětadvaceti procenty. Dotazovala jsem se u společnosti GLOBin, proč je daň právě 25 procent. Bylo mi řečeno, že nejsem původní majitel a že mi daň vrátí finanční úřad. Obrátila jsem se tedy na tuto instituci. Jejímu pracovníkovi jsem vše vysvětlila, domluvili jsme se, že šek pošlu zpět a na úřad doručím vysvětlující dopis včetně rozhodnutí o dědictví. Zanedlouho mi však poštovní poukázkou přišla opět stejná částka. Lze věc ještě nějak řešit?
O. Č., Počernice

Valná hromada Investičního fondu Morava, a.s. v likvidaci, Zlín, Dlouhá 2699 dne 28. 7. 1998 rozhodla o zrušení společnosti s likvidací. Dne 8. 9. 1998 vydala Komise pro cenné papíry Rozhodnutí č.j. 533/98, kterým jmenovala likvidátora společnosti Karla Nečesala, Dolní Loučky, Újezd 36. Pokud máte pochybnosti o výši výplaty a příslušném zdanění likvidačního zůstatku měla byste se obrátit na něj. Společnost GLOBin, s.r.o., Komenského náměstí 441, 767 O1 Kroměříž byla zřejmě jen osobou, která technicky prováděla výplatu. Bližší podmínky, za jakých peníze vyplácela, si zjistěte na adrese sídla této společnosti nebo u jednatele Pavla Nakládala, Kroměříž, Ztracená 73. Pokud byste dospěla k evidentním rozdílům, ověřte si toto opět u likvidátora nebo upozorněte Komisi pro cenné papíry v Praze.

V polovině devadesátých let jsem si zakoupil u záručního a rozvojového družstva směnku za 10 tisíc korun s tím, že mi měli o rok později proplatit 12 tisíc korun. Když jsem se ale v uvedený termín dostavil do družstva, jeho manažer mi sdělil, že směnečný závazek uznávají, ale nemají peníze na vyplacení. Mám o tom písemný doklad. Poté byla kancelář družstva uzavřena a přestěhována neznámo kam. Mohu vůbec něco udělat, abych dostal své peníze zpět?
J. S., Ústí nad Orlicí

Závazek družstva můžete vymáhat u soudu v takzvaném směnečném řízení. Informace o družstvu, jeho sídle a statutárních orgánech získáte na příslušném krajském soudě v obchodním rejstříku. U kterého soudu je společnost zapsána, byste měl zjistit z údajů na směnce, případně smlouvě, a to podle sídla společnosti. Více informací byste mohl získat u předsedy představenstva nebo u Úřadu pro dohled nad úvěrními a záložními družstvy, se sídlem v Praze.