Larry Ellison chce porazit Microsoft

Do diskusí, jak zlomit pozici největší softwarové společnosti Microsoft, přispěl i Larry Ellison šéf hlavního konkurenta, firmy Oracle. "Rozdělte Microsoft na tři části a umožněte každé z nich prodávat operační systémy Windows a prohlížeč internetových stránek Internet Explorer. Nově vzniklé firmy spolu budou soupeřit a jen tehdy vznikne na trhu opravdová konkurence," říká Ellison.

Obdobně příkrými hodnoceními je Larry Ellison známý již dlouhou dobu. „Microsoft je jednička, Oracle je druhý. Chci být na vedoucí pozici,“ říká Ellison. Jeho cesta mezi největší osobnosti informačního věku začala v roce 1977, kdy založil se dvěma partnery společnost Relational Software přejmenovanou později na Oracle.

Brzy získali prvního klienta - CIA. Přesvědčit firmy, že se jim nákup databází od Oracle vyplatí, se však dlouho nedařilo. „Když jsme v roce 1981 přišli s novým produktem, neprodali jsme za prvních šest měsíců ani kus,“ vzpomíná Sohaib Abbasi, jeden z tehdejších prodejců a ex-viceprezidentem Oraclu.

Nakonec potenciální zákazníky přesvědčily prezentace, na kterých viděli na tehdejší dobu převratné možnosti. „Například v ukázkové databázi pro leteckého výrobce McDonnel Douglas jsme ukázali, jak ovlivní jednotlivé části letadla defekt jednoho dílu,“ říká Abbasi.

V té době byl Ellison hlavním šéfem prodejů a tvůrcem strategie rozvíjející se společnosti, která utržila během roku 1984 již 24 milionů dolarů. Během osmdesátých let Oracle rostl v průměru o sto procent ročně. Počátkem devadesátých let se ovšem potenciál firmy vyčerpal a hodnota akcií firmy spadla z 3,8 miliardy na 700 milionů dolarů. Ellison přistoupil k obměně managementu, která se ukázala jako účinná.

Později Oracle obdržel další impuls - internet. Hlavním produktem firmy jsou totiž databázové systémy, které umožňují soustřeďovat základní informace hospodaření firem jako seznamy zákazníků, úroveň zásoby či finanční záznamy. Díky internetu mohou být data soustředěna do menšího počtu větších databází šetřících peníze i personál.

Jednou z Ellisonových vizí jsou počítače, které by nepotřebovaly operační systém s rozsáhlým programovým vybavením, a všechny tyto prostředky by čerpaly pomocí internetového prohlížeče. Tím má podle odborníků šanci narušit jednou dominanci Microsoftu.

Stejnou zarputilostí jako při soupeření se svým softwarovým konkurentem se Ellison vyznačuje i v soukromém životě. Ve volném čase rád létá ve své odzbrojené italské stíhačce Marchetti a tryskovém letadle Gulfstream, podle předpisů města San Jose s nimi však nesmí v noci přistávat na tamním letišti.

Toto nařízení porušil Ellison v posledních letech už mnohokrát a musel se o právo volného létání dokonce soudit. Kvůli své vášni k letounům si před lety koupil i ruskou stíhačku MiG-29. Federální úřady mu ovšem nepovolily tento stroj do USA dovézt.

,