Radomír Lašák

Radomír Lašák - Radomír Lašák | foto: ČTK

Lašák si má sáhnout na odstupné 1,8 milionu

  • 31
Stát chce zkrátit bývalým šéfům Českých aerolinií, kteří dovedli podnik na pokraj krachu, jejich odstupné. Záleží však víceméně jen na Radomíru Lašákovi a jeho bývalých podřízených, zda na nabídku kývnou.

Manažerské smlouvy uzavřené při jejich nástupu totiž platí a zaručují jim šest platů na odchod. "Chceme, aby to bylo méně, než jim náleží. Budeme o tom s nimi jednat," řekl místopředseda dozorčí rady Tomáš Uvíra.

Například Lašák má získat z odstupného 1,8 milionu korun a příští rok ještě další peníze za bonusy. "Já už ČSA zásadně nekomentuji," řekl na dotaz MF DNES Radomír Lašák.

Mimořádná valná hromada včera schválila další škrty – snížila počet členů dozorčí rady z dvanácti na šest, představenstvo zeštíhlí z devíti na pět lidí.

Stát, kterému aerolinky patří, sáhl také na odměny v dozorčí radě, které klesly o třicet procent. Zkrátka přijdou i členové představenstva, kteří dostanou k manažerskému platu odměny deset tisíc korun. Změnil se i šéf dozorčí rady – po Miroslavu Zámečníkovi se jím podle očekávání stal ekonom Michal Mejstřík.

Stát včera potvrdil plán vyměnit úvěr 2,5 miliardy korun od státního podniku Osinek za akcie, transakci však musí schválit ještě Evropská komise.

Letošek pro ČSA: minus tři miliardy

Potvrdil se i zamýšlený rozprodej majetku, i když ten podle nového šéfa aerolinek Miroslava Dvořáka není úplně nutný a firma nemusí prodávat za každou cenu. Banky jsou podle něj nyní vstřícnější k jednání, a tak místo prodejů majetku může nedostatek peněz překrýt úvěr. Čtvrt miliardy si už firma půjčila. Přípravy na možný prodej duty-free obchodů a několika letadel však dál běží.

ČSA očekávají letos ztrátu přes tři miliardy korun, firmě i přes nepříznivé zprávy už tři měsíce v řadě přibývají cestující. V září přitom rostly jen tři další aerolinky v Evropě, ostatní hlásily úbytek lidí.

"Už to nejsou takové turbulence, došlo k velkému zklidnění," tvrdí Mejstřík. Pomoci přežít tvrdou zimu mají i velké škrty v personálních nákladech: zhruba pětina lidí odešla, zaměstnanci navíc kývli až na třicetiprocentní snížení platů.