Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Léčba krize v USA vyjde až na 24 bilionů dolarů

  • 10
Pokud se vyplní nejhorší scénář vlády USA, ponese každý Američan na svých bedrech dluh ve výši 1,5 milionu korun. Dosud vláda vynaložila na boj s finanční krizí 4,7 bilionu dolarů, celkové výdaje ale mohou v nejhorším případě vyrůst až na 24 bilionů.

To je v přepočtu zhruba 435 bilionů korun. "Celková potenciální podpora ze strany federální vlády by mohla dosáhnout až 23,4 bilionu dolarů," varoval generální inspektor programu vládní pomoci bankovnímu sektoru (TARP) Neil Barofsky ve zprávě pro Kongres.

Barofsky rovněž obvinil ministerstvo financí, že opakovaně nepřijalo doporučení, jež měla pomoci vysvětlit veřejnosti, jakým způsobem banky vládní pomoc využívají. Dodal, že TARP se vyvinul v program "neslýchaných rozměrů a komplikovanosti", který pohlcuje stovky miliard dolarů z kapes daňových poplatníků.

Program TARP, na který je vyčleněno 700 miliard dolarů, je přitom v rámci vládní podpory finančního sektoru pouze špičkou ledovce. "Jakkoliv velký a důležitý je TARP sám o sobě, je pouze jednou částí mnohem širšího vládního úsilí o stabilizaci a podporu finančního systému," upozornil Barofsky.

Republikánský kongresman Darrell Issa uvedl, že ignorování doporučení ohledně transparentnosti vládní pomoci je v rozporu se sliby prezidenta Baracka Obamy. "Nevím, jak lze ospravedlnit to, že se Američanům tají, jakým způsobem se utrácejí dolary z jejich daní," dodal.

Spojené státy se snaží kromě podpory finančního sektoru rovněž posílit jeho regulaci. Obama již v červnu představil změny v systému finanční regulace, které mají posílit vládní dohled nad bankami a zabránit opakování současné finanční krize.

Obama v pondělí v rozhovoru pro televizi PBS uvedl, že finanční společnosti z Wall Streetu stále neprojevily lítost nad svými riskantními transakcemi, které odstartovaly finanční krizi a pomohly stáhnout ekonomiku USA do recese.

"Nemáte pocit, že lidé z Wall Streetu cítí nějakou lítost kvůli tomuto riskování," řekl Obama. "Nemáte pocit, že důsledkem toho, co se stalo, je změna kultury a chování (bank). A proto jsou návrhy na reformu finanční regulace, které prosazujeme, tak důležité," dodal.

,