Leden a květen přinesou cenový třesk

  • 3
Leden nebývá nikdy příjemný. Každý rok se mění řada cen a příští rok bude v tomhle směru obzvlášť bohatý. Kvůli vyšším daním podraží desítky druhů zboží a služeb. A další vlna přijde v květnu. Ceny se tak už v lednu zvýší v průměru zhruba o dvě procenta, zatímco letos se celý rok téměř nezdražovalo.

Za celý rok 2004 bude růst cen zhruba tříprocentní. "Podobně prudký vzestup inflace v českém hospodářství nastal dosud pouze jednou, na začátku roku 1998," připomíná David Marek, analytik z Patria Online.

Tehdy začali lidé platit výrazně více za regulované nájmy a osobní dopravu. Teď se na cenách kromě daní a cel podepíší i dražší potraviny. Jejich ceny začaly stoupat po více než roce už na podzim, pod nátlakem zemědělců stěžujících si na neúrodu.

Dražší už je pečivo, brambory, máslo, vejce či kuřecí maso. Chleba stojí zhruba o korunu třicet více, pětikorunu je nutné připlatit za balíček deseti vajec a skoro čtyři koruny za čtvrtku másla. Příští rok ceny dále porostou.

Nejdříve v lednu vyšší daně
Cenovou vlnu zahájí v lednu přeřazení řady služeb a zboží do vyšší, 22procentní sazby daně z přidané hodnoty. Nejcitelněji je rodiny pocítí u telefonů. Zdraží jak pevné linky, tak mobilní hovory, a to o více než šestnáct procent.

"Dvě třetiny domácností, které dnes využívají naší základní nabídku Home Standard si od ledna připlatí měsíčně 49 korun k dnešním 299 korunám," říká mluvčí Českého Telecomu Vladan Crha.

Stejně jako z pevné linky se prodraží volání také z mobilů a internet. Dražším telefonováním to však v lednu neskončí. Na více peněz přijde třeba rozvod, protože se bude více platit právníkům.

Připlatit si bude nutné i za vedení účetnictví. Od počátku roku citelně podraží také ekologicky šetrné výrobky, Méně výhodně se rázem stane pořídit si tepelné čerpadlo na vytápění domu, solární zařízení nebo domácí čističku vody a vzduchu.

Zhruba o 16 procent vyšší ceny pocítí spotřebitelé i u drobnějšího zboží. Stejně jako běloučké sešity budou stát zřejmě v obchodě i ty šedivé z recyklovaného papíru. Recyklovaný papír je dnes totiž o dvacet až čtyřicet procent levnější než ten klasický. Až se zvýší daně, nebude jeho výroba pro firmy tak atraktivní.

Další skok přinese květen
Po lednovém výkyvu nezůstanou cenovky v obchodech a ceníky služeb moc dlouho v klidu. Zvýšení daně z přidané hodnoty se promítne ve zdražení řady služeb, hlavně řemeslníků (od malířů po topenáře a instalatéry).

Zdraží také čistírny, opravny, kosmetičky a kadeřnictví. Ceny však nebudou muset zvyšovat všichni - týká se to jen větších firem, které platí daň z přidané hodnoty.

Řada malých provozoven, což se týká právě kadeřnictví či čistíren, bude moci nechat ceny beze změny.

Kromě služeb podraží i desítky druhů dováženého zboží, hlavně z jiných zemí než z Evropské unie. Vstupem do unie totiž Česko převezme i evropská cla. A ta jsou v některých případech větší než ta, která platí dnes.

"Česko má nižší cla na zemědělské výrobky, které nevyrábí, jako je rýže, subtropické ovoce, mořské ryby," vysvětluje Marta Teplá z ministerstva zemědělství. Dražší by měly být třeba banány, a to zhruba o desetinu, nebo tuňákové konzervy z Tchaj-wanu.

Vyšší ceny hrozí i u dalších výrobků, na které unie uvaluje zvláštní vysoká cla, což se týká třeba jízdních kol nebo CD z Asie. V případě kol by byly ohroženy i české firmy, protože ta se už skoro nikde jinde nevyrábějí.

Například Author vyrábějící kola stejné značky na Tchaj-wanu proto už plánuje přesunout výrobu do Vietnamu, který zatím unie kvůli příliš levným dovozům velkými cly nepronásleduje.