Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Světová ekonomika zrychlí růst na 3,7 procenta, odhaduje měnový fond

  • 9
Globální ekonomika letos poroste rychleji než loni. Z loňských tří procent, což bylo čtyřleté minimum, zesílí o 3,7 procenta. Odhaduje to Mezinárodní měnový fond. Říjnová prognóza mluvila o růstu 3,6 procenta.

Pro příští rok čeká fond další mírné zrychlení na 3,9 procenta. Fond při zveřejnění svého odhadu konstatoval, že světová ekonomika začala sbírat v loňském druhém pololetí sílu. Vyspělé země podle očekávání celkově oživily, zatímco mladé tržní ekonomiky zaznamenaly posílení vývozu, i když jejich domácí poptávka zůstala utlumená.

Dynamika růstu se bude letos i nadále přesouvat od rozvíjejících se zemí k vyspělým ekonomikám, uvedl ke zprávě hlavní ekonom MMF Olivier Blanchard. Podotkl, že mezi jednotlivými zeměmi a oblastmi přetrvávají značné rozdíly v růstových tempech a celkově je oživeni stále slabé a nerovnoměrné.

Pro vyspělé země letos měnový fond předpovídá zrychlení tempa růstu na 2,2 procenta z loňského tempa 1,3 procenta. Americká ekonomika by letos měla zvýšit tempo na předloňských 2,8 procenta z útlumu na 1,9 procenta v minulém roce. Pro příští rok však fond zhoršil svou předpověď pro USA na tři procenta.

Země platící eurem porostou pomaleji než svět

Eurozónu čeká po loňském poklesu oživení a růst o jedno procento. Německo zrychlí na 1,6 procenta, slabší ale zůstanou ekonomiky zemí, které se nyní vymaňují z dluhové krize. Nejvýrazněji měnový fond dnes zlepšil prognózu pro Velkou Británii, které nyní předpovídá pro letošní rok růst o 2,4 procenta.

Rozvíjející se země jako celek se letos vrátí k více než pětiprocentní expanzi a příští rok dál mírně posílí. Čína sice zpomalí z loňských 7,7 procenta až na 7,3 procenta v roce 2015, MMF však své prognózy pro druhou největší ekonomiku světa zřetelně zlepšil. Z útlumu pak výrazně oživí Indie.

Oblast střední a východní Evropy po loňském oživení bude letos a příští rok dál zrychlovat růst a napřesrok se jeho tempo dostane nad tři procenta. Fond však prudce zhoršil své předpovědi pro Rusko a další země Společenství nezávislých států.

Pokračujte v podpoře měnové politiky, doporučuje fond

Za nové riziko pro ekonomický růst MMF označil nebezpečí velmi nízké inflace ve vyspělých zemích, zejména v eurozóně. Pokud se tam inflační očekávání dál sníží a inflace ještě víc klesne, vzroste tím dluhová zátěž zadlužených zemí a zvýší se reálné úrokové sazby, což bude mít negativní dopady na ekonomické oživení. Podle MMF by v případě otřesů mohlo zesílit i nebezpečí deflace.

Fond proto vyspělým zemím doporučuje, aby na vyhlídky zrychlení růstu nereagovaly předčasným ústupem od podpůrné měnové politiky. Ta je podle MMF stále nutná, protože vytížení produkčních kapacit je stejně jako inflace stále nízké, a navíc ještě pokračuje ozdravování veřejných financí. Evropská centrální banka by podle fondu měla uvažovat o dalších opatřeních na podporu ekonomiky a bankovního sektoru eurozóny.

,