První obchod udělal Buffett již v 11 letech.

První obchod udělal Buffett již v 11 letech. | foto: AP

Vždycky jsem věděl, že budu bohatý, říká multimiliardář Buffett

  • 41
Investorská legenda a třetí nejbohatší člověk planety Warren Buffett v neděli slaví pětaosmdesátku. Se jměním 64,3 miliardy dolarů by byl nejbohatší důchodce, jenže Buffeta na odpočinek neužije. „Hodlám pracovat do sta let a třeba i déle,“ prohlašuje šéf holdingu Berkshire Hathaway, který řídí od roku 1965.

Čaroděj z Omahy, jak se Buffettovi přezdívá, z malé textilky Berkshire Hathaway vybudoval finanční kolos s tržní hodnotou 300 miliard dolarů.

Jím vedený konglomerát má podíly ve zhruba 80 společnostech nejrůznějších oborů - od spodního prádla přes banky, elektrárny, Coca-Colu, Exxon Mobil, Heinz až po výrobu tryskáčů.

Letos v srpnu Berkshire Hathaway oznámila svou největší akvizici v historii a převzala průmyslové firmy Precision Castparts za 37,2 miliardy dolarů. Jenom loni holding vydělal téměž 20 miliard dolarů čistého.

Byznysman ze školní lavice

První obchod udělal Buffett již v 11 letech. Nakoupil akcie Cities Services za 38 dolarů, aby je následně za pár měsíců prodal s dvoudolarovým ziskem. Po několika letech akcie této firmy atakovaly 200 dolarů.

Tehdy si Buffett uvědomil význam dlouhodobého investování. Shrnul ho slovy: „Jestli uvažujete o investování do akcií a nemáte minimálně desetiletý investiční horizont, nestojí tato investice za víc než deset minut vaší pozornosti.“

Výběr citátů

Bez vášně nemáte energii. Bez energie nemáte nic.

Ten, kdo si dnes hoví ve stínu, by si měl uvědomit, že někdo musel ten strom před lety zasadit.

Cena je to, co zaplatíte Hodnota je to, co dostanete.

Předpověď deště se nepočítá. Počítá se stavba archy.

Deriváty jsou finanční zbraně hromadného ničení.

Kdyby šlo jen o historii, nejbohatší lidé na světě by byli knihovníci.

Čas je přítel skvělé společnosti, ale nepřítel té průměrné.

Kupuji si drahé obleky, akorát na mě vypadají lacině.

Ať pitomci čtou, co pitomci napsali.

Mladý Buffett zpočátku pracoval ze své ložnice a rozmnožoval majetek svůj a svých příbuzných a přátel: v letech 1956 až 1969 ročně o 30 procent. Trh v té době rostl průměrně o sedm až 11 procent.

Buffett tvrdí, že není třeba bát se ani recese. V roce 1974, kdy burzy zažívaly divoké časy, vydělal nejvíc peněz. Radí také nedávat peníze do ničeho, čemu člověk moc nerozumí.

Recept na úspěch má zdánlivě prostý: investovat do podhodnocených firem s dobrým vedením.

Nadaný a skromný hráč bridge

Warren Edward Buffett se narodil 30. srpna 1930 v Omaze v americkém státě Nebraska. Jeho otec byl burzovním makléřem a poslancem. V mládí Warren vynikal v matematice, z hlavy dokázal vypočítat i složité vzorce. Hodně také četl, zejména o investování. Vystudoval Pensylvánskou, Nebraskou a Columbijskou univerzitu, kde získal titul magistra ekonomie. Poté pracoval například v otcově firmě a posléze založil investiční společnost Buffett Associates.

Buffett je známý zastánce zvýšení daní pro bohaté a nemá miliardářské manýry. V minulosti proslul výrokem, že nechápe, proč by jeho sekretářka měla platit vyšší daně, než miliardář. Žije velice nenáročně v domě, který si kdysi zakoupil za 30 tisíc dolarů. Jedinou jeho slabostí je prý vášeň pro luxusní letadla. O Buffettovi se rovněž ví, že se moc nepřátelí s vyspělými technologiemi. „Mám rád, když se věci nemění. Například žvýkačky. Ty budou stěží ohroženy nástupem internetu,“ prohlásil Buffett na konto informačních technologií.

Nejobdivovanější investor na světě je zná i svým nadhledem a smyslem pro humor. „Wall Street je jediné místo na světě, kde si lidé, kteří jezdí v Rolls Royce, nechávají radit od lidí, kteří jezdí metrem,“ prohlásil Buffett, který je též autorem výroku o tom, že „když zkombinujete nevzdělanost s obrovskou finanční pákou, můžete dosáhnout pozoruhodných výsledků.“

O tom, že se Buffett umí bavit i ve svých pětaosmdesáti letech, vypovídá i příspěvek na jeho twitterovém účtu, ve kterém se stylizoval do role drogového bosse z populárního televizního seriálu Perníkový táta.

30.září 2013 v 03:02, příspěvek archivován: 30.srpna 2015 v 15:27

Not even the Oracle knows what will happen tonight. #waltsuccessor pic.twitter.com/EM8gIzZib5

Mezi Buffettovi koníčky patří karetní hra bridge. Jednou dokonce prohlásil, že kdyby měl na cele tři slušné hráče, kterým by nevadilo hrát 24 hodin denně, vězení by mu až tak nevadilo.

Většinu svého majetku Buffett rozdá

O Buffettovi se mluví také v souvislosti s charitou, oblíbená je například internetová dražba oběda za jeho účasti. Ten spolustolujícího letos přišel na 2,35 milionů dolarů.

Buffet většinu svého majetku hodlá převést na nadaci Billa Gatese a jeho ženy Melindy a na další organizace, například na nadaci pojmenovanou po své zesnulé ženě. Již nějaký čas Buffett v rámci kampaně Giving Pledge (Příslib) vybízí nejbohatší osobnosti světa, aby se během života vzdaly alespoň poloviny svého jmění a věnovaly ji na dobročinné účely.

Deset investičních rad Warrena Buffetta

1. Pravidlo číslo 1: Nikdy neprodělat. Pravidlo číslo 2: Nikdy nezapomenout na pravidlo číslo 1. Riskovat, hlavně na začátku, prý není ta nejlepší strategie. Klíčem k bohatství je "nabalovací efekt". To znamená vydělané peníze dál investovat. Čím víc peněz člověk shromáždí, tím víc lze nabalovat.

2. Investice na celý život je v podstatě jako katolická svatba. Když budete brát koupi akcie jako celoživotní volbu, budete vybírat daleko pečlivěji. To se může bohatě vyplatit. Buffett dal v roce 1973 jedenáct milionů dolarů do vydavatelství Washington Post a dnes má jeho podíl hodnotu půldruhé miliardy.

3. Nezkouším skákat přes laťku ve výšce sedmi stop. Hledám takovou, která měří stopu a dokážu ji překročit. Buffett nestřílí od boku. Raději čeká na jistou trefu: na akcie podniku, který má srozumitelný podnikatelský záměr a který prodává zboží, co nevyjde z módy.

4. Kolektivní rozhodnutí dělám tak, že se podívám do zrcadla. Buffett nepotřebuje od ostatních ujištění, že jedná správně. Raději jde proti stádu. Často kupoval firmy v době, kdy je nikdo nechtěl. "Nemůžete kupovat to, co je populární a čekat, že se vám povede dobře," říká.

5. Investujte do podniku, který bude umět řídit i hlupák. Protože jednoho dne se to stane. Některým odvětvím se daří, jiným ne. Kupujte akcie podniků z té první skupiny, protože u těch je těžší něco pokazit. Buffett na toto téma jednou poznamenal, že schopní manažeři sice dokážou zbrzdit pád, ale jakmile je celé odvětví v problémech, nakonec podlehnou.

6. Jakmile zjistíte, že jste si na sebe vykopali jámu, přestaňte kopat. Nedávejte žádné další peníze do podniku, který se ukázal jako chybná investice. Vzdát se může být bolestivé, ale v konečném důsledku je to výnosnější. Jak říká jiný Buffettův citát: Když opakovaně do vaší lodi zatéká, vložte energii spíš do hledání nového plavidla než do spravování děr.

7. Když to na začátku vyjde, přestaňte dál zkoušet štěstí. Buffett vždy věnoval velké úsilí tomu, aby našel výtečný podnik. Jakmile ho koupil, držel se ho. Když se vám nějaká investice povede, je dobré u ní zůstat a ne záhy akcie prodat s mírným ziskem a hledat jinde.

8. Jsem rád, když jsem schopen vysvětlit vlastní chyby. Proto raději dělám jen to, čemu stoprocentně rozumím. Když nerozumíte tomu, co děláte, ptejte se, proč to vlastně děláte. Správný investor nepostupuje intuitivně, nýbrž racionálně.

9. Když po mně chtějí pomoci s řízením podniku, asi máme všichni problém: oni i já. Když jste úspěšný investor, to ještě neznamená, že budete zručný manažer. Rozpoznat talent je něco jiného než mít talent. Poznej své schopnosti, zužitkuj je, ale nepřeceň se.

10. Buffett se nezabývá firmami, na něž jsou jeho znalosti krátké. Dívá se jen na ty, jimž rozumí. Koupí je jen za příznivou cenu. A jedna povzbudivá rada na závěr pro ty, kteří (zatím) na investice nemají peníze: Investovat jen kvůli majetku je prý málo. Mary Buffettová říká, že její tchán, nejbohatší investor na planetě, nevnímá bohatství jako smysl počínání. To, co děláte, vás musí bavit.

,