(Ilustrační foto;)

(Ilustrační foto;) | foto: Sotio

Kellnerova PPF hledá lék na rakovinu. Investovala dalších 132 milionů

  • 56
Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera stupňuje své úsilí v hledání léku na rakovinu. Společně s dalšími investory vloží skrz její biotechnologickou dceru Sotio 5,2 milionu franků (skoro 132 milionů korun) do švýcarské soukromé firmy Cellestia Biotech. Ta už loni v prvních dvou kolech financování získala na vývoj svého léku CB-103 2,8 milionu franků.

Získané finanční prostředky umožní společnosti Cellestia dále vyvíjet její hlavní přípravek CB-103. Ten chce nyní dovést do fáze klinického hodnocení a realizovat fázi prvních klinických zkoušek. Cílem je zahájit klinické hodnocení v průběhu roku 2017, uvedla Cellestia ve čtvrteční tiskové zprávě.

Vývoj přípravku CB-103 je zaměřen na léčbu leukémie, lymfomů a solidních nádorů souvisejících s poruchou signální dráhy NOTCH. Ta hraje klíčovou roli v buněčné diferenciaci, růstu a přežívání buněk. Účinnost léku byla již prokázána při testech na zvířatech. Lék byl také testován na buňkách lidských pacientů, a to zatím v laboratorních podmínkách. Byly to buňky s leukémií.

Lék na rakovinu prostaty je trochu byznys, trochu charita, říká šéf Sotia Bartoníček

„Jsme rádi, že se skupina PPF stala investorem, který nejen financuje vývoj, ale přináší navíc i své obchodní a odborné zkušenosti z klinického vývoje,“ řekl Michael Bauer, generální ředitel společnosti Cellestia Biotech.

„Doufáme, že během roku 2017 budeme moci zahájit klinické testování CB-103 u pacientů s nádorovými onemocněními,“ dodal ředitel obchodního rozvoje společnosti Sotio Jens Hennecke.

Kellner investoval do biomedicíny už loni

Není to první biomedicínská investice skupiny PPF v oblasti výzkumu a léčby rakovinových nádorů. Loni Kellnerův holding vložil v přepočtu téměř 250 milionů korun do jiné švýcarské firmy NBE Therapeutics. Ta se obdobně jako Cellestia zabývá vývojem protinádorových přípravků.

Největší nadějí Sotia je nyní původní objev českých vědců známý pod technologickým označením DCVAC, což je přípravek na bázi dendritických buněk.

Sotio působí kromě Česka v Rusku, Spojených státech nebo Číně, kde se zaměřuje mimo jiné na testování látek proti nádorům plic nebo rakovině vaječníků. Společnost Cellestia byla založena roku 2014 jako spin-off Švýcarského federálního technologického institutu v Lausanne, EPLF.

Vedle toho PPF vlastní podíly ve francouzských společnostech OriBase Pharma a Cytune Pharma, které se také zabývají vývojem přípravků proti rakovině. Šéf biotechnologické firmy Sotio Ladislav Bartoníček loni v prosinci v rozhovoru pro iDNES.cz uvedl, že vede další pokročilá jednání s firmami z Evropy i USA (celý rozhovor s šéfem Sotio najdete zde).