Ladislav Friedrich, prezident Svazu zdravotních pojišťoven.

Ladislav Friedrich, prezident Svazu zdravotních pojišťoven. | foto: František Vlček, MAFRA

Lékařům plošně nepřidávejme, říká šéf svazu pojišťoven

  • 25
Peníze se ve zdravotnictví neposílají tam, kde jsou potřeba, myslí si Ladislav Friedrich, prezident Svazu zdravotních pojišťoven v rozhovoru pro MF DNES. Stát by měl řešit hlavně neefektivní nemocnice.

Polovina z 260 miliard ve zdravotnictví jde do nemocnic a kvůli zvyšování platů lékařům tam má jít ještě víc. Jenže nikdo dnes nezkoumá, jestli se tam zbytečně neplýtvá. Pomohlo by vyvolat konkurenci - tím, že platit se jim bude na základě dohody mezi nemocnicí a pojišťovnou, ne podle celostátní úhradové vyhlášky, která přiděluje stejnou sumu za konkrétní zákrok všem.

„Pokud pojišťovna nakoupí u jedné nemocnice zdravotní péči laciněji a koupí jí tam víc a doporučí svým klientům, aby tam chodili – to se mi zdá přirozené,“ říká šéf Svazu.

To souvisí s platy lékařů. Plošné navýšení tarifů nemusí vůbec vyřešit otázku odchodu lékařů. Kdo je s příjmem silně nespokojený, toho deset procent navíc od odchodu do ciziny neodradí. A zbývající lékaři budou za rok volat po navýšení znovu .

„U starších zkušených lékařů ve vyšších pozicích, kteří nezvažují odchod z českého zdravotnictví, není důvod k tak vysokému tempu růstu mezd,“ říká Friedrich. Místo toho by podle něj nemocnice měly zvážit, zda výrazněji přidat začínajícím lékařům a sestrám.

Ve zdravotnictví je sice nejvíc peněz v historii - díky zvýšenému výběru pojistného a dotacím ze státního rozpočtu, ale to nebude navěky. „Už příští vláda se bude muset zabývat otázkou spoluúčasti pacientů a kontrolami, zda se neprovádějí zbytečné zákroky,“ domnívá se Friedrich. „Rádi bychom prosadili, aby pohyb pacientů v systému byl řízen, tím správným průvodcem by mohl být praktický lékař,“ dodává.

Lidé by tak před návštěvou specialisty museli nejprve získat doporučení praktika. Anebo si výrazně připlatit, pokud doporučení respektovat nechtějí.