Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Doba plynová teprve přijde. Poženou ji české letecké motory, říká šéf GE

  13:54
V Polsku zuří plynová horečka, Česko zatím prožívá tu svou jadernou. Podle regionálního ředitele amerického koncernu General Electric pro střední a východní Evropu Leslawa Kuzaje však doba plynová teprve přijde. V Česku chce GE uspět hlavně vývojem leteckých motorů a dodávkami techniky do zdravotnictví. Některých tendrů se zde však kvůli korupci nezúčastňuje.

Motor H80 je nejmodernější verze motoru GE Aviation, který se vyrábí v Letňanech, a vychází z Walter M 601. Jedno z letadel, které létá s motorem GE H80 motorem, je model Thrush (na snímku). | foto: GE Aviation

Kdybyste měl poradit mladým lidem, co studovat, jaký obor byste jim v roce 2012 vybral?
V tomto mám naprosto jasno, Evropa potřebuje techniky. Vzdělání a výzkum a vývoj je jedinou zbraní, kterou můžeme konkurovat jiným regionům.

GE je globální firma, vy sám vedete její aktivity ve střední a východní Evropě. Jakou roli v rámci tohoto regionu má a bude mít Česko?
Česká republika se pro nás stává stále důležitějším centrem. Před několika lety jsme zde koupili výrobce leteckých motorů Walter - Waltrovku. V té době to byl malý podnik, který se postupně stal v podstatě globální společností. V rámci GE je to navíc vůbec poprvé, kdy byl letecký motor navržen, vyroben a certifikován mimo území USA. Tedy pokud budeme o našich aktivitách v Česku mluvit obecně, chceme vsadit na intelektuální zdroje a místní inženýry.

Co může střední Evropa a Česko nabídnout kromě levné pracovní síly?
Už nejsme na začátku devadesátých let a nehledáme lidi, kteří budou umět levně ohýbat ocel. Chceme vysoce kvalifikované a vzdělané lidi, kteří dovedou pracovat s nejnovějšími technologiemi. A to nejen s těmi, které dovezeme; technologie tu chceme především vyvíjet. Česko je v tomto smyslu ideální, protože je známé jako země s dlouhou průmyslovou tradicí a je plné kvalifikovaných techniků. Nechci srovnávat jednotlivé země regionu, ale jste velmi dobře připraveni. Jsou země, kde můžete čerpat z levné pracovní síly, letecké motory se tam však nikdy vyrábět nebudou.

Leslaw Kuzaj

Pro GE pracuje od roku 1992, nejprve jako šéf polských aktivit koncernu, od roku 2002 jako regionální ředitel zodpovědný za Polsko, Česko, Slovensko, Litvu a Maďarsko. Vystudoval ekonomii v Krakově, po roce 1989 spoluzakládal jednu z prvních soukromých bank v Polsku.

Rozhovor s iDNES.cz se uskutečnil na tradičním ekonomickém fóru v jihopolských lázních Krynica.

Regionální šéf GE pro střední Evropu Leslaw Kuzaj.

Do čeho zde plánujete investovat?
V Česku máme kromě letectví velké plány v oboru zdravotnictví. Chtěli bychom se podílet na rozvoji zdravotní péče v mnoha ohledech - od digitalizace přes nejnovější diagnostické metody a celkovou modernizaci českého zdravotnictví. Kromě toho budeme sledovat i tendry v energetice a usilovat o dodávky technologií, které můžeme nabídnout. 

V rámci svého energetického byznysu se však soustředíte hlavně na plynové elektrárny, které v Česku moc populární zatím nejsou. Vidíte v nich budoucnost?
Budoucnost je hlavně v decentralizaci energetiky. Nemluvme tedy o velkých elektrárnách, ale podívejme se o dvě úrovně níže - na úroveň supermarketu nebo nemocnice. Jsme před revolucí, kdy tyto budovy budou schopny generovat energii, místo aby ji nakupovaly. Malá města budou energeticky soběstačná pomocí pokročilých technologií. To zcela změní pohled na energetiku, jak ji chápeme nyní. Výrobci energie budou sami občané. Důležité tak budou zejména sítě, které budou muset být dostatečně kvalitní, aby dokázaly absorbovat elektřinu od malovýrobců.

To je podle mě podstata revoluce, která zasáhne tuto část světa. Supermarket a okolní domy se stanou soběstačným energetickým ostrovem, čím se zbavíme nákladů na transformátory a další věci, které nyní prodražují elektřinu, která je dopravována z místa na místo mnoho kilometrů daleko.

To zní v rámci českého prostředí jako sci-fi, investice v nejbližších letech budou směřovat hlavně do jaderné energetiky a do nových obřích zdrojů…
Máme své plány i v jaderné energetice a v projektu první polské atomové elektrárny jsme prostřednictvím naší firmy GE Hitachi jedním z účastníků tendru. Nicméně se nedomnívám, že naše energetické technologie uplatníme i v Česku, protože zdejší koncepce je jiná než naše a nepředpokládám, že by ji česká strana nějak měnila a hledala jiná řešení. To samé se týká i Maďarska. Polsko buduje svou první jadernou elektrárnu, a proto je našim technologiím otevřenější.

Plyn bude putovat po Evropě vertikálně

Minulý rok bylo ekonomické fórum v Krynici posedlé plynovou horečkou - polská vláda investuje obří sumy do plynového terminálu u Baltu a do průzkumu břidličného plynu. Je rozumné vsázet vše na tuto jednu kartu?
Každá země je jiná, ale v této části světa je energetická bezpečnost klíčová. Vždycky bychom měli radši mluvit o energetickém mixu než o závislosti na plynu či jádru. Diverzifikace je tu velmi důležitá.

Nálada dodavatelů plynu z východu je značně proměnlivá. Jak může střední Evropa snížit svou závislost na Rusku?
Už se to pomalu děje. Během dvou či tří let přestane většina plynu vůbec poprvé v historii proudit z východu na západ. Směr se změní na vertikální proud ze severu na jih a naopak. To přinese celému regionu od Jaderského k Baltskému moři mnohem větší bezpečí. Díky všem budovaným propojovacím plynovodům se navíc otevře společný trh. V současnosti je toto propojení omezené a neexistuje opravdový trh s plynem.

Bude to mít zásadnější vliv na jeho cenu?
Věřím, že poté cena plynu klesne, a to ani nemluvím o nekonvenčním plynu, jako je ten břidlicový. Podle mě velmi pomůže napojení na skandinávské zdroje prostřednictvím plynovodu skrze Balt. Pokud bude k dispozici více plynu, myšlení se změní. Dnes stojí plyn 500 dolarů a na ceně elektřiny vyrobené z plynu se to podepisuje. Pokud však cena klesne na 200 či 300 dolarů, tak se situace obrátí. Plynové elektrárny je jednodušší a rychlejší postavit a ovládat, emise jsou mnohem nižší než u uhlí. Během tří let budou plynové technologie trendem.

Takže se GE o budoucí zakázky bát nemusí?
Víte, nejúspěšnějšími výrobci plynových elektráren jsou ty firmy, které vyrábějí letecké motory. Pokud letecký motor dokáže fungovat milion hodin bez jakéhokoliv problému, představte si plynovou turbínu, což je jen obrácená podoba letecké turbíny, jak funguje na zemi, kolik let dokáže bez poruchy pracovat.

Ve zdravotnictví létají jiskry

Velkým problém středoevropského regionu je korupce. Česko právě řeší velký skandál Davida Ratha, který se mimo jiné týká právě dodávek zdravotní techniky do nemocnic. Setkáváte se často s korupcí a představuje pro váš byznys problém?
Samozřejmě nemohu mluvit o konkrétních zemích, ale někde je v tomto smyslu obchodování obtížné. Největší hodnotou velkých korporací je jejich jméno. Nemůžeme si dovolit žádný korupční problém, protože by to mohlo okamžitě snížit hodnotu firmy o miliony dolarů. Máme velmi striktní pravidla v rámci veřejných tendrů, zejména v oblasti zdravotnictví. Zdravotní péče je oblast, kde se potkává veřejná správa s byznysem a může to tam často jiskřit. V této oblasti školíme naše lidi velmi pečlivě. Prodeje můžou klesat, to se stává, lidé onemocní nebo mají osobní problémy, pokud však poruší naše etická pravidla, jsou na hodinu propuštěni. To je hranice, kterou nikdy nepřekročíme.

Máte konkrétní zkušenosti z Česka?
Řeknu to diplomaticky. V Česku jsou určité tendry, kterých se raději nezúčastňujeme.

Teplo z uhlí podraží o deset až třicet procent, říká zástupce tepláren

  • Nejčtenější

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

13. dubna 2024

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by...

Zlato místo bankomatu. Američané berou útokem zastavárny a zbavují se ho

15. dubna 2024

Vysoká cena zlata je pro mnohé jeho majitele jasným signálem, že právě nazrál čas jeho zpeněžení....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo je Tomáš Otruba. Klíčový muž v PPF a nový partner Renáty Kellnerové

16. dubna 2024  15:15

Největší česká finanční skupina PPF prochází personální i byznysovou proměnou. Jedním z hlavních...

Za zmizení 12 miliard dolarů trest smrti. Vietnam potrestal historický podvod

12. dubna 2024  17:58

Za největší bankovní podvod ve vietnamské historii padl ten nejpřísnější trest. Rozsudek smrti si u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Maloobchody na českém venkově ovládnou Maďaři. Kupují další řetězec

17. dubna 2024  14:08

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil maďarské skupině Oriens nákup maloobchodního...

Horkovod dodá Brnu teplo a zbaví ho závislosti na plynu, říká ředitel Tepláren

20. dubna 2024

Premium Projekt horkovodu vedoucího z Jaderné elektrárny Dukovany do Brna byl po desetiletích přerušení...

Každá pátá firma v Česku je nefunkční. Povinnosti mají stejné jako ty živé

20. dubna 2024

Zombie firmy. I tak se v Česku nazývají společnosti, které jsou zapsané v obchodním rejstříku, ale...

Nejlepší letiště pro rok 2024 má Katar, Ruzyně se do top 100 nedostala

19. dubna 2024

Titul pro nejlepší letiště světa si pro letošní rok odneslo mezinárodní letiště Hamad v katarském...

Britské mléčné farmy chrlí hnůj do řek. Ochránci přírody volají po nápravě

19. dubna 2024

Mléčné farmy ve Spojeném království znečišťují životní prostředí a vylévají velké množství...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...