Lesy mají obcím vylepšit rozpočty

Střední Morava - Stát nyní vrací další lesy a obce zvažují, jak by se o tento majetek měly postarat. Doufají také, že jim v příštích letech těžba dřeva vylepší rozpočty. Některým spadlo do klína bohatství, protože získaly lesy se vzrostlými porosty, ve kterých mohou hned těžit. Jiné obce si na přilepšení z obecního lesa budou muset počkat. Spíš počítají, že budou v příštích letech investovat do výsadby mladých stromků, jejich ochrany před zvěří a dalších prací.

"Je to pro nás velký přínos, protože jsme získali většinou lesy staré i sto let a v příštích letech se v nich dá těžit," říká bouzovský starosta Zdeněk Foltýn. S kácením však obec nespěchá. Soudí, že po vstupu země do Evropské unie cena dřeva poroste a pak by se na jeho prodeji dalo vydělat ještě více.

Některé obce získaly lesy formou spoluvlastnictví, a tak se o ně musí podělit s dalším majitelem. V Bouzově a v Bílé Lhotě se už dohodli, že se mezi sebou vypořádají a každý půjde vlastní cestou. Litovel, Měrotín a Bílá Lhota, které nyní získaly  celkem 74 hektarů lesa, však zkusí hospodařit společně.

"Nyní vybíráme, kdo se o tyto lesy bude starat. O náklady i zisk se rozdělíme podle toho, kolik každá obec vlastní lesů," uvedl litovelský tajemník Radovan Vašíček. Litovel již s obecním lesem zkušenosti má a do městské pokladny z něj ročně plyne několik set tisíc korun. "Nechceme les vytěžit, podle nás by měl spíš plnit kulturně-estetickou funkci," dodal litovelský tajemník.

Obce přiznávají, že těžba dřeva jim tu a tam pomůže zalepit malou  díru v rozpočtu, prodat les a utržit za něho miliony korun však nechtějí. "Získat kupce na obecní lesní majetek bez zištných úmyslů je v dnešní době prakticky nemožné. Průměrný roční výnos z lesního majetku obcí se pohybuje kolem 230 korun z hektaru a za daň z nemovitosti obce zaplatí asi sto korun za hektar," uvedl ředitel Lesů města Olomouce Roman Šimek.

"Myslím, že by ani nebylo dobré, kdyby se obce vzdaly možnosti ovlivnit, co se s lesem v katastru obce bude dít dál. Vždyť lesy z velké části tvoří prostředí, ve kterém lidé na vesnici žijí," dodal. V zemi se však ještě nepodařilo zabránit podnikání některých firem, které les koupí, vytěží a zaniknou. "Nový les nikdo nevysadí a v okolí obce se pak objevují plochy, o které se nikdo nestará a svádějí ke vzniku černých skládek," uvedl Šimek.

Přes tři sta hektarů dalších lesů do svého vlastnictví získalo i město Olomouc. Některé z nich jsou až na hranici s Bruntálskem, například u Dalova, Mutkova, Huzové či Arnoltic. Celkem už má Olomouc 4023 hektarů lesa. "Letos z nich odvádíme do městského rozpočtu přes milion korun," uvedl Roman Šimek. "Optimální by bylo, kdybychom několik let mohli tento výnos dát zpět do lesa a opravit třeba cesty. Město se však stará i o jiný majetek a některé potřeby jsou ještě naléhavější," dodal.