Letadlo Ryanair

Letadlo Ryanair | foto: Profimedia.cz

Letecká krize dorazila i do Ryanairu, je ve ztrátě. Přesto přemýšlí o Lufthanse

  • 3
Největší nízkonákladový dopravce v Evropě Ryanair skončil po dlouhé době za celý rok ve ztrátě. Může za to nejen letecká krize, ale i jeho investice do konkurenční společnosti Aer Lingus. Přesto se však Ryanair zajímá o dalšího leteckého obra, společnost Lufthansa.

Ryanair dnes své výsledky prezentoval jako zisk, nezapočítal do nich totiž odpis akcií Aer Lingus ve svém majetku. Jejich hodnotu snížil o dalších 222 milionů eur, čímž od loňského dubna do letošního března dostal do minusu 169 milionů eur.

Šéf Ryanairu přesto řekl, že se zajímají o další evropskou aerolinku: německého obra Lufthansu. "Vážně Lufthansu zkoumáme, mohli bychom ji koupit téměř za hotovost, kterou máme," řekl podle agentury Reuters šéf Ryanairu Michael O'Leary. 

Zájem ale zřejmě nebude tak žhavý. "Neplánujeme dávat nabídku ke koupi v dohledné době. Je to ale jediná ze tří velkých aerolinek, která by nás zajímala," dodal. Lufthansa jeho vyjádření odmítla komentovat.

Létání Ryanairu však jako jedné z mála leteckých společností stále vydělává. I přes loňské vysoké ceny ropy a následný útlum letecké dopravy firma vydělala 105 milionů euro. Zisk ale meziročně klesl o 78 procent. Přesto je vyšší, než analytici očekávali.

Zveřejněné výsledky také ukazují, jak jsou v tržbách čím dál tím více viditelné dodatečné příjmy od cestujících, například poplatek za zavazadlo či odbavení. Z tržeb 2,9 miliard eur dosáhly dodatečné příjmy už téměř pětiny. Podobnou cestou jdou jak jiné nízkonákladové společnosti tak také klasické aerolinky včetně ČSA.

Ryanair chystá levnější letenky

Z Ryanairu se loni stala největší evropská letecká společnost, jak do počtu cestujících, tak i podle tržní kapitalizace. Firma přepravila 59 milionů cestujících, což je o patnáct procent více.

Letos chce ve své expanzi dál pokračovat, a to i v době, kdy řada dopravců omezuje své kapacity. V Česku to tak ale zatím příliš nevypadá. Firma od prázdnin ruší linku z Prahy do East Midlands. - více čtěte zde

"V prostředí recese chceme evropským spotřebitelům dál nabízet lepší hodnotu, tak jako to ve svém odvětví dělá třeba Aldi, Lidl, Ikea a McDonald's," uvedl O'Leary. Šéf Ryanairu slíbil další snižování cen letenek, v průměru až o patnáct procent.

Jako jedna z mála leteckých společností uvedla i vyhlídky na letošní rok: chtějí další růst o 15 %. Díky nízké ceně ropy se Ryanair znovu začal zajišťovat proti vyšším cenám paliva, firma si pojistila cenu ropy na tři čtvrtletí.