Náklady na palivo tvoří třetinu celkových nákladů aerolinek. Díky levnější ropě tak zlevní letenky. Ilustrační foto

Náklady na palivo tvoří třetinu celkových nákladů aerolinek. Díky levnější ropě tak zlevní letenky. Ilustrační foto | foto: Jan Záleský, iDNES.cz

Levná ropa sníží ceny letenek. Na dálkových linkách až o dva tisíce

  • 5
Průměrné ceny zpátečních letenek by příští rok mohly být o zhruba pět procent nižší než letos, tvrdí Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu. Na evropských trasách cestující ušetří stokoruny, na dálkových linkách by mohly letenky podle portálu Letuška.cz zlevnit až o dva tisíce. Pokud se ovšem udrží současné nízké ceny ropy.

Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) uvedlo, že průměrná cena zpáteční letenky bez započtení daní a příplatků po očištění o inflaci klesne proti letošním cenám odhadem o 5,1 procenta na 458 dolarů (zhruba 10 200 Kč). 

„Pokud se nízká cena ropy udrží více než tři měsíce, může to znamenat pokles cen letenek po Evropě v řádu stovek korun a dálkových letenek v rozmezí 1 000 až 2 000 korun,“ potvrdil  ředitel prodejního portálu Letuška.cz Josef Trejbal.

Společnost Student Agency předpokládá zlevnění letenek v jednotkách procent. „Kdy to bude, to záleží především na tom, jak velká zásoby paliva letecké společnosti mají k dispozici za vyšší cenu a kdy začnou nakupovat za nižší,“ uvedla mluvčí Petra Nováková.

Cena severomořské ropy Brent se ve středu poprvé za více než pět let propadla pod 65 dolarů za barel. Cena Brentu od června klesla o více než 40 procent, zejména kvůli růstu těžby ropy v USA. Podle údajů IATA tvoří náklady na palivo v průměru 31 procent celkových nákladů aerolinek. 

Například ČSA ale zlevnění nechystají. „České aerolinie v průběhu letošního září zásadním způsobem změnily systém řízení cenotvorby a postupně zavedly nové jednosměrné tarify na většině pravidelných linek společnosti. Nové tarifní podmínky trend klesajících cen ropy už zohledňují. V této chvíli České aerolinie další změny cen letenek nechystají,“ uvedl mluvčí ČSA Daniel Šabík.

IATA, jejíž členové se na celosvětové letecké přepravě podílejí přibližně 84 procenty, odhaduje, že aerolinkám by v příštím roce měly pomoci klesající ceny pohonných hmot a lepší kondice světové ekonomiky. Souhrnný čistý zisk aerolinek by tak měl v roce 2015 dosáhnout 25 miliard dolarů, což je asi o pět miliard dolarů více, než IATA odhaduje pro letošní rok.

,