Majitel, zakladatel a šéf islandské společnosti Wow Air Skúli Mogensen.

Majitel, zakladatel a šéf islandské společnosti Wow Air Skúli Mogensen. | foto: wow air

USA pod osm tisíc, Austrálie pod dvacet. Ropa zlevňuje létání

  • 3
Pád cen ropy se začíná projevovat i na cenách letenek, především u dálkových linek. Zejména u letů přes Atlantik nahrává nižším cenám také velká konkurence mezi novými nízkonákladovými dopravci.

V řadě případů tak ceny letenek padají na historická minima. Například do Austrálie se cestující můžou dostat už pod dvacet tisíc, běžně se přitom létalo ještě nedávno za třicet tisíc korun za zpáteční letenku.

„Ceny klesají na hodnoty, které dříve rozhodně nebyly běžné. Jde přitom o lety s renomovanými dopravci,“ říká šéf portálu Letuška.cz Josef Trejbal.

Právě na dálkových letech je zlevnění nejvíce patrné, v Evropě jsou ceny díky extrémní konkurenci už dlouhodobě nízké. Hodně zlevnily lety do Asie, běžně se dá pořídit let do Thajska za 12 tisíc korun. Ještě před vypuknutím krize v roce 2008 se většinou létalo za ceny kolem dvacet tisíc.

Přes Atlantik za 99 liber. Levná ropa křísí nízkonákladové lety do USA

Zajímavý souboj se odehrává na transatlantických trasách. „Dvě evropské nízkonákladové letecké společnosti se snaží rozšířit model levného létání i na transatlantické lety. Díky tomu ceny letenek z Evropy do USA klesly už pod hranici osmi tisíc korun a v případě letů na východní pobřeží pod deset tisíc korun,“ říká Trejbal.

Pro tak levné letenky zatím musí Češi za hranice, nejblíže do Německa. Z Berlína či Frankfurtu začal nabízet lety s přestupem na Islandu tamější low cost Wow Air. Firma splnila svůj slib a lety za oceán stojí 99 dolarů za jednosměrnou letenku.

Počet těchto letenek je ale značně omezený, přesto k dispozici stále jsou. Nejde ale o přímé lety. Nejprve musí zájemce letět z evropských měst na Island, kde jej čeká přestup na let přes Atlantik, většinou s přestávkou do dvou hodin.

Z Berlína se dá například sehnat zpáteční letenka do Bostonu na počátku února za 8300 korun. Velmi lákavé jsou ceny dopravce na podzim do Kalifornie, kam se dá dostat na ceny lehce nad deset tisíc korun. Ještě levněji se dá letět z Berlína do USA se společností Norwegian, která vstoupila do byznysu nízkonákladových dálkových letů už dříve a nabízí letenky těsně pod osm tisíc korun.

Levné aerolinky jako továrna na peníze. Z letenek mají marži i 27 procent

Podobné kombinace se dají najít i z jiných evropských měst. Jde o lety z Osla či Londýna. Do obou měst je přitom velmi dobré a levné spojení z Prahy díky nízkonákladovým společnostem. Norwegian nabízí přímou rezervaci a garantovaný přestup pro let za Atlantik už z Prahy, vyjde ale dráž, než když se letenka skládá postupně.

Wow Air nasazuje na linky většinou Airbus A321 a A330, let je kvůli přestupu delší. Norwegian létá přímo se svými Boeingy 787 Dreamliner. Obě společností mají shodné to, že se u nich platí jen za samotnou přepravu. Všechno ostatní navíc je zpoplatněné, a tak let může vyjít dráž. Wow Air zatím začal s lety na východní pobřeží, lety do Kalifornie začnou v červnu.

Nízkonákladové společnosti dostaly ceny pod hranici deseti tisíc korun, zlevňují ale i klasičtí dopravci. Například LOT nabízí lety z Prahy do New Yorku s přestupem ve Varšavě pod 11 tisíc korun, z Mnichova do New Yorku se dá dostat dokonce za 10 500 korun. Řada cestujících si tak raději připlatí pár set korun za plný servis. Například odbavené zavazadlo na jeden let přijde u Wow Air na více než 1500 korun.

Podle Davida Eiselta z portálu cestujlevne.com se dá očekávat ještě větší pokles cen u klasických dopravců. „Budou muset reagovat snížením cen. Nicméně se nebude jednat o rapidní pokles,“ říká Eiselt. Zlevnění očekává hlavně s příchodem podzimu kvůli slabší poptávce.