Letošní úrodu vína zachránilo až září

Mnoho nechybělo a z dlouho vyhlíženého letošního ročníku by vzešla jen stěží průměrná vína. Letní sucha totiž hroznům příliš neprospěla a úrodu nakonec zachránily až zářijové mírné srážky a ranní rosy. Teď už se vinaři při hodnocení sklizně předhánějí v superlativech.

Sklizeň raných odrůd jako Muškát moravský nebo Irsai Oliver letos začala nezvykle brzy, už kolem 13. srpna. Podle Martina Půčka, tajemníka Českomoravské zahradnické a vinařské unie, to ale v tu dobu s hrozny příliš příznivě nevypadalo.

Zvláštní příloha VÍNO 2003

„Zpočátku se předpokládal velmi kvalitní ročník, vlivem sucha a průběhu počasí, se ale vysoká kvalita hroznů zprvu nepotvrdila. Až v měsíci září se přišlo několik deštivých dnů, o kterých se dá říct, že letošní úrodu zachránily,“ říká.

V místech, kde nepršelo, postačily podle technologa společnosti Vinium Pavla Laciny na zvýšení kvality hroznů i zářijové ranní rosy.

Především bílé rané odrůdy však nakonec asi budou trpět nižší cukernatostí i nižším obsahem kyselin.

„Celkově klimatické faktory působily velmi dobře na vývoj všech modrých odrůd, kde očekáváme nadprůměrně kvalitní vína. I některé bílé odrůdy jako Rulandské bílé nebo Veltlínské zelené se s počasím velmi dobře vypořádaly,“ dodává Lacina.

Martin Půček hodnotí vysoko i Rulandské šedé či Sauvignon, mezi červenými víny by mělo vyniknout Svatovavřinecké a Zweigeltrebe.