Vietnam se snaží přilákat zahraniční investory.

Vietnam se snaží přilákat zahraniční investory. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Čína už je drahá, investory láká Vietnam. Češi se tam však moc nechytají

  • 33
Vietnam prosperuje díky rostoucím čínským mzdám. Kvůli investicím ze zahraničí vietnamská vláda dokonce zjednodušila pravidla pro zakládání firem. Oproti Číně jsou mzdy třetinové. Vietnamští dělníci vydělávají měsíčně v přepočtu asi dva tisíce korun. České firmy tam však pronikají jen nesměle.

Rychle rostoucí mzdy v Číně tlačí mnoho zahraničních výrobců, aby se začali poohlížet jinde – tedy tam, kde se dá vyrábět mnohem levněji. Mezi rozvojovými trhy vítězí Vietnam, který v uplynulém roce přilákal zcela nejvíc investic na zelené louce.

V letech 2003 a 2014 přitáhla země přes dvě tisícovky takových investic, zhruba polovina přitom směřovala do výroby. Ve srovnání s Čínou se nyní mzdy v dělnických profesích pohybují zhruba na třetině.

„Dělníci si ve Vietnamu vydělají v přepočtu dva tisíce korun a vysokoškoláci osm tisíc,“ potvrzuje i předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter.

Vietnamu hraje do karet i demografie – zatímco Čína kvůli politice jednoho dítěte rychle stárne, více než devadesátimilionová vietnamská populace je mladá.

Země si díky tomu, na rozdíl například právě od Číny, udržuje zrychlující tempo růstu HDP. „Vietnam prosperuje díky rostoucím čínským mzdám. Rychle se zapojil do jihoasijského řetězce v textilu či nízkonákladových součástek,“ říká ekonom Gareth Leather, odborník na Asii z londýnského výzkumného centra Capital Economics.

Vláda navíc dělá všechno pro to, aby investice ze zahraničí přitáhla. Od září například uvolnila pravidla pro zakládání firem zahraničními investory, doposud bylo možné zakládat větší podniky jen dohromady s vietnamským partnerem. Snížila firemní daně a navíc zrychlila privatizaci státem vlastněných podniků.

Českých investic pomalu přibývá

Po Vietnamu pokukují i čeští exportéři, zatím však velmi nesměle. Zboží totiž proudí spíše opačným směrem – do Česka se v roce 2014 dovezlo sedmkrát víc, než kolik české podniky do Vietnamu vyvezly.

Od letošního ledna funguje v Hanoji společný podnik malých a středních nábytkářských firem, který jim má pomoci s obchodem na jihovýchodě Asie. Pomalu rostou také přímé české investice ve Vietnamu, které letos přesáhly 100 milionů dolarů, tedy v přepočtu zhruba 2,5 miliardy korun.

V srpnu například otevřela ostravská společnost Elmich v průmyslové zóně zhruba 60 kilometrů jižně od Hanoje fabriku na nádobí. Závod vyrábí pánve, hrnce, termosky a další kuchyňské nádobí. Podle českého velvyslanectví v zemi by v něm mohlo najít práci až 300 lidí.

Firmy se chtějí těsněji napojit na Vietnam i s pomocí politiků. Se skupinou podnikatelů tam míří ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, v polovině listopadu tam zamíří delegace Hospodářské komory vedená předsedou Senátu Milanem Štěchem.

Exportu by mohla pomoci obchodní dohoda mezi Evropskou unií a Vietnamem, která má být podepsána v následujících měsících. Obě strany se na jejích hlavních principech shodly letos v létě. Dohoda – první svého druhu mezi Unií a rozvíjející se zemí – odstraňuje prakticky všechna cla a další překážky, které znesnadňují vzájemný obchod.