Levné ubrousky nečistí dobře

  • 24
Základním smyslem VLHČENÝCH UBROUSKŮ je zlikvidovat nečistoty všeho druhu. Téměř polovina výrobků, které je možné běžně v obchodech koupit, však při tomto úkolu neuspěje.

Už žádné mokré hadříky, žínky, žádná potopa v koupelně. Dětské vlhčené ubrousky jsou fenoménem nové doby. Až na to, že zatěžují životní prostředí, poskytují dítěti i maminkám maximální komfort při používání. Ale zvláště tady platí: dvakrát měř a jednou kupuj. Jedenáct druhů dětských vlhčených ubrousků prošlo laboratorními i praktickými zkouškami. Výsledek testu redakce MF DNES není potěšující: téměř polovina sledovaných vzorků totiž nesplňuje požadované parametry. Ubrousky jsou malé, z nekvalitního materiálu, trhají se. Nelze je od sebe snadno oddělit, z nepraktického a mnohdy i nebezpečného obalu se musí jednoduše odtrhávat. A především ­ řada z nich závažnější nečistoty vůbec nezvládne.

Obaly s problémy

Dobrou zprávou tak zůstává alespoň zdravotní nezávadnost. Mikrobiologické vyšetření v Národním referenčním centru pro kosmetiku Státního zdravotního ústavu v Praze prokázalo, že všechny posuzované druhy jsou z tohoto hlediska bez problémů. K horším výsledkům však dospěly obaly. "Ubrousky Hygena, Sanosan a Baby Lindo nemají na obalu uvedeného ani dovozce, ani výrobce. To je

Co musí být uvedeno na obalu

zadní strana
* Země původu kosmetického přípravku
* Číslo šarže nebo datum výroby
* Složení; přítomnost parfémů se označuje slovy parfém, parfum, perfume
* Zvláštní opatření, které je nutné dodržovat, pokud to výrobek vyžaduje (například "Neaplikujte na podrážděnou nebo poškozenou kůži")
* Datum minimální trvanlivosti, které vymezuje dobu, po niž si kosmetický prostředek zachovává původní funkci a je bezpečný; uvádí se slovy "spotřebujte nejdéle do..."; nemusí být uvedeno, pokud minimální trvanlivost přesahuje třicet měsíců
boční strana
* Výrobce či dovozce, jeho sídlo, místo podnikání
* Funkce výrobku, případně účel a způsob použití; vždy v českém jazyce; může to být uvedeno i v návodu k použití zadní strana
přední strana
* Nominální obsah výrobku, počet, hmotnost nebo objem, udává se v době balení
závažný prohřešek proti zákonu. Spotřebitel si nemůže o výrobku zjistit vůbec nic, například to, zda je zdravotně nezávadný a bezpečný, když neví, kam se má obrátit," říká Hana Bendová ze Státního zdravotního ústavu, která se kosmetickými produkty zabývá.

Mezi výrobky zeje hluboká propast

Absolutní špičkou na pomyslném ledovci, pokud jde o kvalitu, jsou značky Pampers, Johnson's, Huggies a Fixies. Ačkoli jsou tyto výrobky mnohem dražší než ubrousky, které skončily na opačné straně hodnocení, vyznačují se oproti nim extrémně kvalitním a pevným materiálem, dostatečnou velikostí a vysokou účinností. Z tohoto důvodu je jejich používání mnohem ekonomičtější a výhodnější než užívání levných produktů; na důkladnou očistu stačí jeden, maximálně dva. "Pokud budu mít k dispozici pouze malé, tenké ubrousky, spotřebuji jich pětkrát více než kvalitních, tlustých, a ještě si budu muset jít umýt ruce. Obávám se, že se nemohou finančně vyplatit," potvrzuje jedna z testujících maminek, Johana Dolejšová. Mezi kvalitními a špatnými výrobky jsou příliš velké rozdíly. Ty, které skončily se třemi a dvěma hvězdičkami, ačkoli na svých obalech mnohdy slibují odstranění jakýchkoli nečistot, jsou pravým opakem jakostních produktů. Žádné přechodné pásmo v podstatě neexistuje; buď je ubrousek účinný při očistě rukou i celého těla, nebo se hodí pouze při cestování jako nejnouzovější řešení na pusu špinavou od čokolády.

Co zvolit: vodu, či ubrousek?

Zda není lepší místo takto nekvalitních produktů sáhnout po staré, osvědčené metodě, vodě, je na zvážení. V případě špičkových výrobků je však na každé mamince, dá-li přednost jedné, či druhé variantě. Neexistuje důvod, proč jednu z možností zavrhnout. "Je to skutečně pouze věc matky, jakým způsobem své dítě ošetřuje," říká Hana Bendová. "Pokud je alergické či má nějaké kožní potíže, je nutné dobře rozmyslet, jestli je prospěšnější voda, nebo chemie. Je-li však zdravé, není třeba se vlhčeným ubrouskům vyhýbat. Žádné agresivní chemické látky neobsahují."

Ideální ubrousky

* perfektně odstraňují nečistoty. Není třeba jich používat více najednou;
* musí být dostatečně velké, aby pohodlně zakryly celou dlaň (v průměru 16 x 20 centimetrů);
* měly by být z měkkého, jemného materiálu. Zároveň však musí být pevné a pružné, nesmějí se při používání trhat;
* v rukou se nedrolí; při dlouhodobějším užívání nevysychají, na dně obalu se nehromadí tekutina;
* velmi lehce se od sebe oddělují. Není je z krabičky zapotřebí tahat, škubat či odtrhávat;
* zbytečně nemokří pokožku, ale zanechávají na ní hladký film;
* mají praktický obal, který lze snadno otevřít. Dítě by se však do něj nemělo bez potíží dostat;
* nesmějí mít dráždivou, výraznou parfemaci;
* měly by mít krabičku, kterou je možné doplňovat náhradní náplní.

Vítěz testu

Ačkoli ubrousky Pampers Baby Wipes i Johnson's baby skincare vykazují téměř shodné vynikající parametry, vítězem testu se staly pampersky. Rozhodly o tom jednak testující maminky, které je nejčastěji označily za nejlepší, jednak o něco výhodnější cena.

Které ubrousky jsou nejlepší? Které jsou nejměkčí a nejpevnější? Které nejlépe odstraňují nečistoty?
Výsledky testu naleznete ZDE


Propadák testu

Ubrousky Fine Baby od firmy Femina Ltd. z Velké Británie nejsou žádným zázrakem. Protože velmi nekvalitně odstraňují nečistoty, je nutné jich použít několik najednou. Relativně levný výrobek se tak velmi výrazně prodraží. Má značně nevyhovující materiál.