Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Furbach

Hrátky s kurzem. Libra spadla, platby kartou to však Čechům nezlevnilo

  • 44
Britská libra přes noc na pátek pod tíhou zpráv o brexitu zlevnila o téměř dvě koruny. Mnozí Češi toho chtěli využít k levnějším nákupům, ale některé banky a kartové asociace jim ještě několik dní poté účtovaly staré, a tedy nevýhodné kurzy.

Koncem minulého týdne Britové v referendu rozhodli o vystoupení z Evropské unie. Libra se tím dostala pod tlak a ze situace těží euro a na něj návazně i česká koruna. Mělo by to zlevnil cestování do Velké Británie i nákupy na britských e-shopech. Proti euru byla libra v pondělí nejslabší za dva roky a k americkému dolaru si sáhla na 31leté dno.

„V neděli jsem kupoval na e-shopu v librách průvodce v ceně 1,62 libry. Banka si účtovala 35,12 za libru,“ popsal svůj nákup platební kartou Visa klient mBank. Kurzy karetních společností se většinou pohybují jen desetihaléře nad úrovní zveřejňovanou Českou národní bankou. Podle ní přitom libra už ze čtvrtka na pátek prudce propadla o 1,71 koruny na pátečních 33,62 Kč. Konkurenční kartová společnost MasterCard v neděli nabízela převod libry za za 33,90 Kč.

„Platit o dvě koruny více je nehoráznost,“ dodává čtenář iDNES.cz. mBank nicméně tvrdí, že v neděli si za libru účtovala 33,96 Kč a k tomu poplatek maximálně 3 procenta z ceny transakce. Poplatky banka nenavyšovala. „Mechanismus účtování zahraničních transakcí je stále stejný, ke změně nedošlo ani u britské libry, ani u ostatních cizích měn. U libry naopak došlo ke snížení hodnoty, která se promítla do kurzů,“ uvedl mluvčí Pavel Vlček.

Jak je tedy možné, že klient platil mnohem nevýhodnějším kurzem? Za vším vězí nikoliv bankovní kurzy, ale kurzy karetních platebních asociací, v tomto případě zejména Visa.

„I směnárna u Václaváku je levnější“

Ve zlevnění nákladů na cesty do Británie v atmosféře Brexitu doufal také klient České spořitelny Michal K. V pátek provedl platby v nemalé výši v naději, že ušetří. Také on se divil, když zjistil, že za každou libru v přepočtu zaplatil 35,73 koruny, tedy o 2,11 Kč nad hladinou ČNB. „Byl jsem šokován. V tomto případě je snad už levnější jakákoliv kritizovaná směnárna v okolí Václavského náměstí,“ popsal.

I Česká spořitelna vinu za nevýhodný kurz odmítá. Na dotaz iDNES.cz vysvětlila, že zúčtování provádí v české měně. Pokud však klient uskuteční mezinárodní platbu v jiné měně než v eurech, přepočítá kartová asociace transakci z původní měny na eura podle svých pravidel. Použije přitom kurz platný v den zpracování platby. Banka potom platbu odečte v českých korunách, k přepočtu z eur přitom použije svůj kurz ze dne, kdy platbu zpracuje.

„Česká spořitelna tak nemá naprosto žádný vliv na nastavení kurzovního lístku Visa (tzn. na přepočet částky z GBP na EUR), ani nás Visa (či MasterCard) o případné změně neinformuje,“ reagovala mluvčí Pavla Kozáková. Společnost Visa zatím na dotaz redakce neodpověděla.

Redakce iDNES.cz oslovila největší tuzemské banky včetně velké trojky Česká spořitelna - ČSOB - Komerční banka, žádný z finančních domů však v poslední době marže u kurzů při platbě kartou nezvyšoval.

Také konkurent Visa, společnost MasterCard, prý ceny nezvedal. „Žádné poplatky jsme nenavyšovali. Zohledňujeme kurz a jeho vývoj,“ řekl generální ředitel pro ČR Miroslav Lukeš. „Nemyslím, že zkušenosti klientů některých bank souvisí s brexitem. Řekl bych, že si banky zajišťují kurz a mají svou marži. Kurz libry byl v poslední době hodně volatilní a denní pohyb udělá velký zásah do kurzu,“ dodal.