Lidé často platí za bydlení víc, než musí

- Kdyby se pan Zíma před půlročním letním pobytem na chalupě zastavil v kanceláři firmy, která spravuje jeho byt, a ohlásil tam, že v bytě delší dobu nebude bydlet, mohl si později ušetřit nervy nad vyúčtováním služeb, a navíc slušnou sumu peněz. "Řada lidí neví, že se náklady na služby, jako například odvoz odpadků nebo osvětlení společných prostor či vodné, rozpočítávají podle počtu členů domácnosti. A už vůbec netuší, že mají takzvanou oznamovací povinnost," říká místopředseda Sdružení nájemníků Karel Hanauer.

Ta je obousměrná - nájemníci by ve vlastním zájmu měli ohlásit, pokud v bytě budou delší dobu než měsíc chybět, a naopak i případ, kdy jich tam bude víc než obvykle. Poprvé proto, aby ušetřili, podruhé proto, aby na jejich hosty nemuseli doplácet ostatní nájemníci.

K druhému oznámení se jich asi příliš mnoho neodhodlá - mohou to ale za ně udělat sousedé, kteří v opačném případě na neohlášené nájemníky doplácejí ze svého.

Platby za služby spojené s bydlením zatěžují rodinný rozpočet daleko více než samotné nájemné, někdy však zbytečně. "Setkáváme se velmi často s tím, že faktury například za spotřebované teplo nebo teplou vodu jsou spočítány úplně špatně. Lidé by si měli vyúčtování, dříve než zaplatí, pořádně zkontrolovat," říká Karel Hanauer.

Ještě předtím by si však měli ujasnit, jak se která služba vlastně počítá.

Více informací naleznete v úterní příloze MF DNES Peníze