ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Rozchod s partnerem vyřešíme za vás, slibuje e-shop. Pošle prostředníka

  • 14
Lidé, kteří se chtějí rozejít se svým protějškem, ale nedokážou mu to říct do očí, si mohou "kopačky" objednat u profesionálů. Službu ve svém e-shopu nabízí jedna kanadská firma. Nejlevněji vyjde „vysvětlující“ dopis, nejdražší je pak objednání prostředníka, který partnerovi zavolá.

„Máte vztah, který nefunguje? Rádi vám ho pomůžeme ukončit,“ píše se na stránkách společnosti The Breakup Shop, která přichází s novinkou - se službou pro rozchody. Je určena těm, kteří nejsou spokojeni se svým vztahem a neumí ho ukončit osobně. Služba zatím funguje v pouze v angličtině.

Bezradným lidem firma nabízí pomoc za cenu dostupnou pro většinu zájemců. Za deset dolarů, tedy asi 250 korun, si mohou klienti koupit text, který partnerovi vysvětlí, proč zákazníkova náklonnost k jeho osobě skončila. Ten pak firma pošle dotyčnému emailem. Pokud má zákazník pocit, že se má takové sdělení oficiálně oznamovat klasickým, papírovým dopisem, může si objednat i ten, a to zhruba pětistovku.

V přepočtu asi osm set korun pak stojí dopis s uvedením konkrétních jmen, s vysvětlením i s dalšími detaily, které pomůžou zdůraznit, že nejde o legraci a že je opravdu konec.

Pro koho není dopis nebo email dostatečně in, může si z nabídky Breakup Shopu k rozchodu vybrat dokonce i telefonát. Jeden ze zakladatelů mladé společnosti zavolá konkrétnímu muži nebo ženě v přesně stanovený čas a vysvětlí, kvůli čemu chce jejich protějšek vztah ukončit. Na konci hovoru nabízí firma Breakup Shop čerstvému „ex“ pro útěchu dárky ze svého e-shopu, jako jsou skleničky na víno nebo krabička sušenek.

Je to etické?

Službu, která má rozchody usnadnit, vyzkoušel nanečisto také americký spisovatel a novinář Emanuel Mailberg. Jak píše magazín The Atlantic, u Breakup Shopu si objednal telefonát pro svoji dlouholetou přítelkyni. Výsledek byl prý velice neumětelský.

Rozchodový telefonista podle něj dělal během hovoru pauzy v nevhodných okamžicích a důvody rozchodu příliš svědomitě a stroze četl z papíru. Nakonec ženě nabídl, že může svůj žal zmírnit výběrem zboží z jejich e-shopu. „Celé to bylo ve všech směrech neuvěřitelné trapné,“ píše The Atlantic.

Jak se ale na podobné služby dá dívat z lidského hlediska?

Podle psychologa Jeronýma Klimeše lidé, kteří nedokážou partnerovi říct, že s ním už nechtějí být, nemají rozchod definitivně rozhodnutý. Jsou proto rádi, když to za ně někdo vyřeší.

Asistovaný rozchod může navíc u odmítnutého člověka po rozchodové období zkomplikovat. Platí tady přímá úměra. „Rozchod by měl nějakou dobu trvat. Pro odmítnutého člověka je tak moc těžký, jak moc bylo pokořeno jeho ego,“ říká Klimeš.

Jediným případem, kdy by byl tento typ služeb prospěšný, je podle něj u vztahů s psychopatickými lidmi, kde hrozí fyzické násilí a stalking.

Jednoho ze zakladatelů podniku, jehož The Atlantic jmenuje pouze jako MacKenzieho, inspiroval vlastní rozchod s přítelkyní. Namísto toho, aby mu na rovinu řekla, že jejich vztah končí, s ním raději přestala úplně komunikovat.

„Rozejít se s někým a neříct mu o tom, to je podle mě ten nejhorší způsob ukončení vztahu,“ dodává druhý ze zakladatelů Evan, který stejně jako MacKenzie prosí o zachování anonymity.

Využili byste při rozchodu s partnerem placeného prostředníka?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 19. listopadu 2015. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 315
Ano
Ano 71

Témata: aplikace