Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Úroky v bankách jsou nízké, přesto tam mají lidé skoro dva biliony korun

  • 77
Peníze ve slamníku nebo i v bance nevydělávají, ale i tak je tam lidé nechávají. Ani současné mizerné úrokové sazby nemotivují Čechy sebrat odvahu a investovat. Ukázal to exkluzivní průzkum Equa bank pro MF DNES.

Češi jsou stále konzervativní a většina z nich vyznává motto „lepší vrabec v hrsti než holub na střeše“. Aspoň to tak vypadá z toho, kam ukládají své peníze. 

Úrokové sazby z vkladů jsou už nějakou dobu na minimech, a banky tak nemají lidem kromě investování moc co nabídnout. Přesto se jim finance na běžných a spořicích účtech hromadí čím dál víc. Ke konci letošního května bylo podle statistik ČNB na běžných a spořicích účtech uloženo rekordních 1,2 bilionu korun. Dalších 636 miliard korun pak na termínovaných vkladech. 

Kolik je peněz v bankách
Vklady bez výpovědní lhůty
(běžné a spořicí účty)
Termínované vklady
květen 20151,2 bilionu636 miliard
květen 2010799 miliard741 miliard
květen 2005398 miliard593 miliard
květen 2000189 miliard553 miliard
květen 1995139 miliard263 miliard
Zdroj: ČNB, vklady v Kč

Z exkluzivního průzkum Equa bank pro MF DNES, který se uskutečnil na 315 respondentech na přelomu letošního května a června, vyplynulo, že skoro polovina lidí nechává své peníze ležet na běžném účtu. Přitom úroky na nich se blíží nule. Necelá třetina pak dává peníze na spořicí účet. I ten ale dnes vydělává maximálně něco přes procento.

GRAF: Kde máte uloženou většinu svých finančních úspor?

Navíc se přístup k úsporám liší i podle dosaženého vzdělání. Čím nižší vzdělání, tím víc lidí má peníze spíš doma nebo jen na běžném účtu. Lidé s vysokou školou mají na různých účtech u bank uloženo 81,1 procenta úspor, přičemž spořicí účty převládají nad běžnými.

Doma v hotovosti drží většinu svých úspor jen necelá dvě procenta vysokoškoláků. Kdežto lidé jen se základní školou si doma nechávají skoro desetinu peněz. V bance mají dvě třetiny úspor, z toho převážnou většinu na téměř neúročeném běžném účtu. Je samozřejmě třeba vzít v úvahu to, že lidé s nižším vzděláním mají zpravidla úspor méně, a tím tedy i méně možností, jak je rozdělovat.  

I když statistiky investičních společností ukazují, že Češi se pomalu přestávají bát podílových fondů, stále přetrvává strach z neznámého, možná i některé negativní zkušenosti z doby kuponové privatizace a Viktora Koženého. Podle průzkumu Equa bank lidi k investování současné mizerné úroky v bankách nemotivují.

GRAF: Uvažujete při současných nízkých úrokových sazbách, že byste začali s investováním?