Lidé oceňují na stolních hrách hlavně spád a přesná pravidla

- Krabice v obchodě kvalitu stolní hry uvnitř neprozradí. Někdy se z barevného obalu za pár set korun vyloupne jen deska pro bezduché posunování figurek podle nepodařeného hracího plánu. Jindy se ovšem za neznámým názvem skrývá skvost, který dokáže hráče pobavit, napnout i poučit. Mezi ty první patří hry Z pohádky do pohádky a Cesta kolem světa, k těm druhým pak hry se slovy pro malé děti Tik... tak... bum! a Boggle.

Prokázal to test patnácti nejprodávanějších stolních her v cenách od několika desítek do sedmi set korun. Hodnocení, které probíhalo půl roku, se zúčastnilo pět kladenských a pražských rodin se svými přáteli a psycholog Václav Mertin, který přednáší na Karlově univerzitě. Hry tedy posoudilo celkem pětadvacet lidí.

Příliš těžké překážky odrazují

"Každá hra, která dostane rodinu ke společnému stolu, je dobrá. I hra Z pohádky do pohádky, kterou pokládám za krajně nudnou, může být za určitých okolností zábavná," vysvětlil Václav Mertin, proč žádnou ze zkoušených her nechce zcela zavrhnout. Daleko tvrdší vyjádření k této hře zaznělo od rodičů. "Obtížně překonatelná překážka je umístěna hned na začátku hry, a tak malé děti, které na ní uváznou, dlouho čekají na správný hod kostkou, a ztrácejí chuť hrát," vypozorovala Jana Suková. Vladimír Caithaml si zase všiml, že těžko průchodné je i dokončení hry. Na stejné vlně se nesla i kritika hry Cesta kolem světa. "Nápad v názvu bez nápadu ve hře," řekla Irena Křížová. "Hru by si kvůli její hlouposti možná vychutnal dospělý v mírně podnapilém stavu," připojil se s nadsázkou Milan Suchý. Oběma hrám prostě chyběl nápad i spád. Do pytle úplně špatných her spadl ještě První český byznys. Jejím tvůrcům se totiž nepovedla pravidla, ta spíš hraní komplikovala, a výrobci zase hrací deska: nedržela pohromadě a během testu se dokonce začala kroutit. Kromě toho si rodiče kladli otázku, zda nejde spíš o reklamu několika konkrétních firem než o hru.

Hra má nejen pobavit

Rodiče i psycholog se shodli na výborném hodnocení obou slovních her pro malé děti Tik... tak... bum! a Boggle. "Hry podporují analyticko-syntetické schopnosti tolik potřebné pro posílení čtenářských a psacích dovedností," uvedl ve svém posudku Václav Mertin. Zatímco ve škole se při výuce čtení a psaní podle něj mnohdy jedná o mechanickou činnost, při těchto hrách jde o zábavu. "Boggle představuje velmi dobrou investici pro dyslektické dítě," dodal psycholog. Rodiče ocenili ještě jednoduchou hříčku Žížaly. Předškolní děti při ní vydržely sedět, házet kostkou a počítat puntíky jako o život, i když šlo jen o jednoduchý postup po políčkách směrem k cíli. Pravidla totiž umožňovala rychlý spád a napětí až do konce. V kategorii her pro starší děti a dospělé se nejlépe osvědčily klasické hry prověřené dobou: strategicko-jazykový Scrabble na principu křížovky a strategicko-ekonomické Monopoly a Dostihy a sázky založené na odhadování soupeřových a vlastních možností.

Některé hry kopírují vyzkoušený princip

V testu se ukázala i zajímavá skutečnost, že některé hry jsou napodobeninou dávno známých modelů. K těm povedeným patří Kris kros, který v testu dopadl téměř stejně dobře jako dnes již klasická hra na stejném principu Scrabble. To se však nedá říct o Prvním českém byznysu, v němž se hra stejně jako v populárních Monopolech točí kolem nákupu a prodeje nemovitostí. Vysloužil si nejhorší hodnocení. Ani hry s názvy Námořní bitva nebo Spoj 4 nenahradily obyčejnou námořní bitvu a piškvorky, ke kterým je potřeba jen čtverečkovaný papír a tužka.

Nepodvádějte kvůli dítěti, radí psycholog

Pokud děti hrají hry určené pro jejich věk, není potřeba, aby se hry účastnil dospělý. Přesto je podle psychologa Václava Mertina žádoucí s dětmi hrát: "Dospělý představuje přirozenou soudcovskou autoritu, dává hře jasný výklad, ukazuje, jak se vypořádat s neúspěchem, a je vzorem čestného zápolení." Ochota malých dětí hrát se zvyšuje, když mají naději na brzké vítězství. Proto rodiče mohou upravovat pravidla anebo volit hry, kde rozhoduje náhoda, která vyrovnává šance slabých a silných. U starších dětí hraje touha po vítězství také silnou roli, ale často je uspokojí i jen samotné hraní. Proto je dobré stanovit pro dospělé handicapy, například postavit dvě děti proti jednomu rodiči. "Nedoporučuji však podvádět ve prospěch dítěte," uvádí Václav Mertin. Pro mnohé rodiče je obtížné přijmout dětské emoce během hry. "Vztek z prohry je však stejně legitimní jako nesmírná radost z vítězství. Jestliže dítě z napětí třepe po výhře celým tělem a poskakuje, je vše v pořádku," uzavírá psycholog.

Zde naleznete jednotlivé dokumenty:   Hodnocení her od psychologa
                                                              Hodnocení her rodinami

Hry na cesty

HRACÍ KOSTKY ****

29 Kč, výrobce: Jaku
kombinace hodnot na kostkách
optimální věk: od 4 let
optimální počet hráčů: 2-4
rozvíjí: počítání, odhad rizika
obtížnost: lehká

NÁMOŘNĺ BITVA **

84 Kč, výrobce: Jaku
střílení naslepo po válečných lodích
optimální věk: od 7 let
optimální počet hráčů: 2
rozvíjí: logiku
obtížnost: lehká

Hry na dlouhé večery

MONOPOLY *****

499 Kč, výrobce: Parker
nákupy a prodeje nemovitostí
optimální věk: od 10 let
optimální počet hráčů: 4-6
rozvíjí: obchodního ducha
obtížnost: středně těžká

DOSTIHY A SÁZKY *****

309 Kč, výrobce: Dino a010329.
koňské závody a sázení na vítěze
optimální věk: od 9 let
optimální počet hráčů: 4-5
rozvíjí: obchodního ducha
obtížnost: středně těžká

PRVNĺ ČESKÝ BYZNYS * 1)

239 Kč, výrobce: Alcor
nákupy a prodeje nemovitostí
optimální věk: od 9 let
optimální počet hráčů: 3-5
rozvíjí: obchodního ducha
obtížnost: středně těžká

Hry na chvíli

SPOJ 4 *** 1)

499 Kč, výrobce: MB Games
plastová verze piškvorek
optimální věk: od 5 let
optimální počet hráčů: 2
rozvíjí: logiku, postřeh
obtížnost: lehká

TIK... TAK... BUM! *****

498 Kč, výrobce: Piatnik
hra se slovy a časovým limitem
optimální věk: od 8 let
optimální počet hráčů: 3-6
rozvíjí: jazyk, pohotovost, sebeovládání
obtížnost: středně těžká

BOGGLE *****

428 Kč, výrobce: Parker
hra se slovy a časovým limitem
optimální věk: od 8 let
optimální počet hráčů: 3-4
rozvíjí: jazyk, pohotovost
obtížnost: středně těžká

ŽĺŽALY *****

106 Kč, výrobce: Dino
postup s úkoly a házením kostkou
optimální věk: od 5 let
optimální počet hráčů: 2-5
rozvíjí: sebeovládání
obtížnost: nenáročná

CESTA KOLEM SVĚTA *

75 Kč, výrobce: Ramaoli
postup do cíle přes úkoly
optimální věk: od 5 let
optimální počet hráčů: 3-4
rozvíjí: sebeovládání, přijímání změn v plánech
obtížnost: nenáročná

Hry na hodinu

FORMULE 1 ****

309 Kč, výrobce: Magion
automobilové závody
optimální věk: od 6 let
optimální počet hráčů: 4
rozvíjí: strategii
obtížnost: středně těžká

SCRABBLE *****

699 Kč, výrobce: Spears Games
vytváření slov jako v křížovce
optimální věk: od 10 let
optimální počet hráčů: 2-4
rozvíjí: jazyk, strategii
obtížnost: středně těžká

KRIS KROS ****

296 Kč, výrobce: Dino
vytváření slov jako v křížovce
optimální věk: od 10 let
optimální počet hráčů: 3-4
rozvíjí: jazyk, strategii
obtížnost: středně těžká

ČLOVĚČE, NEZLOB SE ****

141 Kč, výrobce: Efko
postup do cíle a boj se soupeři
optimální věk: 4-6 let
optimální počet hráčů: 3-6
rozvíjí: počítání, sebeovládání
obtížnost: nenáročná

Z POHÁDKY DO POHÁDKY * 1)

293 Kč, výrobce: Tohis - Autohit
postup pohádkovým lesem
optimální věk: 4-6 let
optimální počet hráčů: 4
co rozvíjí: sebeovládání
obtížnost: nenáročná

Poznámky: Stupnice hodnocení od: nápaditá, plynulá hra bez problémů, má spád, jednoznačná a jednoduchá pravidla, hráč si z ní něco odnese, až po: hra s neustálými zádrhely, je potřeba se neustále dívat do návodu, během tahu jednoho hráče se ostatní nudí, nemá spád. 1) nekvalitně provedená hrací deska snížila celkové hodnocení o stupeň. Vlastnosti, které hry rozvíjejí, jsou popsány pouze v obecných pojmech, které obsahují: počítání (jednoduché součty bodů na kostkách), sebeovládání (trpělivost, výdrž, pozornost, umění prohrávat, přijímat dočasné neúspěchy), strategie (taktika, plánování, zvážení rizika, odhad protivníkova chování), obchodní duch (dlouhodobé i krátkodobé plánování, strategie, výpočty). Ceny her odpovídají cenám v pražských obchodních domech před loňskými Vánocemi, a jsou proto pouze orientační. Zvláště Scrabble bývá v jednotlivých prodejnách i o několik set korun dražší.
Pramen: TEST DNES

TEST DNES je nezávislá příloha pro spotřebitele, financovaná z rozpočtu redakce MF DNES * Redakčně testované zboží nakupuje v běžné obchodní síti * K testování nepřijímá vzorky od výrobců nebo dovozců * Testy výrobků jsou zpracovávány v akreditovaných laboratořích nebo státních zkušebnách * Testované zboží navíc posuzuje tým nezávislých odborníků * Odborníci pověření vedením testu v laboratořích nejsou závislí na výrobcích ani prodejcích * Testy ze zahraničních spotřebitelských časopisů TEST DNES publikuje pouze s výslovným souhlasem jednotlivých vydavatelů a pouze v případech, kdy více než polovina testovaných vzorků je zastoupena i na českém trhu * Příloha rovněž zveřejňuje výsledky šetření státních orgánů * Články v příloze neobsahují placenou inzerci, nejsou ovlivněny výrobci ani žádnými finančními zájmy * Uveřejněné materiály nesmějí být reprodukovány bez souhlasu redakce * Výsledky testů nesmějí být použity bez souhlasu redakce ke komerčním účelům * Starší i nové testy z této přílohy lze najít v internetovém magazínu iDNES na adrese http://www.idnes.cz/test. Své připomínky a vzkazy k příloze TEST DNES můžete zaslat elektronickou poštou na adresu testdnes@mafra.cz. Připomínky k testům hospod pak na adresu hospody@mafra.cz.