Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Lidé platí víc za teplo kvůli špatně nastaveným měřákům. Už 10 let

  • 88
Až šest tisíc domácností ve Strakonicích může mít nesprávně nastavené měřáky spotřeby tepla. Před lety je totiž neinstaloval jejich výrobce, který nyní tvrdí, že nikdo jiný než on to neumí. Někteří lidé tak možná platí až o tisíce korun ročně víc, než by měli.

Františku Kroupovi ze Strakonic se zdálo divné, kolik platí za teplo ve svém třípokojovém bytě. "Letos jsem koukal, jak rychle jednotky na měřáku naskakují. Tak jsem si počet za 24 hodin zapsal a šel to porovnat se sousedem, který má srovnatelný byt. Měl jsem o pětinu vyšší hodnoty,“ rozčílil se padesátník Kroupa.

Jak poznat měřák, který nemusí fungovat

Jde o bílý plastový přístroj namontovaný zpředu na topení, který má na čelním panelu pod displejem vylisovaný nápis Techem. Zkontrolovat a nastavit jej musí odborníci ze společnosti Techem, nikdo jiný podle vyjádření firmy neumí měřidlo zkalibrovat a ani chybu nezjistí.

Aby měl jistotu, na kontrolu si pozval odborníky z firmy Techem, která digitální měřáky vyrábí. Namátkově vybrali v domě, kde je 39 bytů, tři z nich v řadě pod sebou. Výsledek: všechny byly nastavené špatně. Přitom přístroje jsou v domě v ulici Hradeckého, kde Kroupa bydlí, nainstalovány už deset let!

A pokud i vy bydlíte ve Strakonicích v bytě vytápěném teplárnou a máte na radiátorech namontované digitální měřáky spotřebovaného tepla, pak možná platíte - podobně jako Kroupa - za teplo více, než byste měli. Problém se může týkat až šesti tisíc domácností.

"Nastavení elektroniky a koeficientů bylo chybné a mělo vliv na správnost měření,“ napsal ve zprávě kontrolor Filip Dubský z firmy Techem. Ten MF DNES vysvětlil, že měřáky si od tohoto výrobce koupila soukromá společnost a sama je v bytech instalovala. "Dá se tak předpokládat, že ve většině bytů jsou nastavené špatně, protože nikdo jiný než my je neumí nastavit a své know-how nikomu neposkytujeme,“ dodal Dubský.

Nikdo se k chybě nehlásí

Kdo měřidla namontoval a seřídil, je však po letech těžké určit: žádná z možných společností se k tomu nehlásí a problém si mezi sebou přehazují jako horký brambor.

Firma Ista, která provádí vyúčtování pro Stavební bytové družstvo Strakonice, tvrdí, že s nimi nemá nic společného. "Nastavit je neumíme a ani jsme je neosazovali. Pouze děláme vyúčtování podle naměřených hodnot, a pokud má někdo v ruce doklad, že nastavení je špatné, pak nám to může předložit a reklamovat,“ řekla Věra Vlková z firmy Ista.

František Kroupa ihned upozornil na chybu Stavební bytové družstvo Strakonice, protože podle měřáků uhradil za teplo za loňský rok 14 tisíc korun. Odhaduje, že kvůli chybnému nastavení měřidel zaplatil o dva tisíce více, než měl. "Nám je jedno, kdo je instaloval a nastavoval. Stavebnímu bytovému družstvu platíme 70 tisíc korun ročně za správu domu a to je pro nás partner,“ poznamenal Kroupa, který je předsedou společenství vlastníků bytů v domě.

Možná pomůže soudní znalec

Stavební bytové družstvo tvrdí, že nemá jak měřáky zkontrolovat. "Smluvní vztah na měření tepla je mezi majiteli bytů a firmou Ista, která pro nás dělá odečty naměřených hodnot i vyúčtování,“ vysvětlil předseda představenstva Stavebního bytového družstva ve Strakonicích Milan Krigar. Zároveň se snažil Kroupovi poradit:

"Pokud bych měl pochybnost, zda měřiče fungují správně, tak bych zprávu od Techemu bral jako varování, ale obrátil bych se na soudního znalce, který jediný by mohl říct verdikt.“

Kroupa také podal trestní oznámení pro zanedbání správy cizího majetku. Policie však případ odložila. "Nezjistili jsme žádné skutečnosti, které by odůvodňovaly byť jen zahájení trestního řízení. Jedná se o soukromo-správní spor řešitelný například stížností na Stavebním bytovém družstvu Strakonice nebo u Státní energetické inspekce,“ komentoval vrchní inspektor strakonické kriminální policie Stanislav Pech.

Kroupa tak zatím volá po nápravě marně. I proto se nyní radí s právníkem.