Lidé pracují více, než by chtěli

  • 2
Práce šlechtí, ale většina lidí by raději trávila v zaměstnání méně času. K takovým závěrům došla Evropská nadace pro zlepšení pracovních a životních podmínek ve svém průzkumu v 16 evropských zemí. Realita je však jiná. Ve většině státu, podobně jako v Česku, je délka pracovní doby zákonem omezena.

Čas, který člověk ve skutečnosti stráví v práci, je tak mnohem delší. Pracovní doba v zemích západní Evropy se pohybuje mezi 35 až 40 hodinami týdně.

Z průzkumu Evropské nadace však vyplývá, že lidé tráví v zaměstnání v průměru až o několik hodin týdne navíc.

Nejpracovitější jsou Rakušané, Němci a Britové, kteří si ubírají ze svého volného času až šest hodin týdně navíc. Naopak jen tak dlouho, jak musí, a raději ani minutu navíc, pracují Belgičané, Italové či Portugalci.

Výjimkou z tohoto vzorku jsou šéfové firem. Evropský manažer pracuje podle studie společnosti Kienbaum v průměru 54,4 hodiny týdně.

Nejpilnější jsou Švýcaři a naopak něčemu jinému než práci se raději věnují Francouzi a Řekové.

Jenom ti jsou také méně pracovití než čeští šéfové, kteří následují s 52,3 hodiny týdne hned za nimi,

"Pracuji od sedmi ráno a většinou končím mezi pátou a desátou večer," potvrzuje Jiří Cienciala, předseda představenstva a generální ředitel Třineckých železáren.

"Když se něco nestihne, scházíme se i v sobotu neděli," dodává.

Právě v práci o víkendech jsou mezi zeměmi mnohem větší rozdíly. Zatímco 90 procent manažerů v Nizozemsku a Bulharsku tráví sobotu a neděli pracovně, v Rakousku jich v těchto dnech pracuje jen čtvrtina.

Nejvíce času z pracovního dne stráví manažeři na schůzích, a to téměř sto minut. Dalších 78 minut jim zabere telefonování, mailování či komunikace s pracovníky spojená s řízením firmy.

Další hodiny spolykají jednání s kolegy, zákazníky a tak dále. Výsledkem podobného denního rytmu mimo jiné je, že manažeři nemají příliš času udělat ani krok po vlastních nohou.

Z průzkumu vyplývá, že polovina z nich za den ujde méně než tisíc metru. Češi nepatří k žádným extrémům. ani pokud jde o srovnání s ostatními středoevropsky mi zeměmi.

O něco více než třetina Čechů podle průzkumu pracuje stanovených 40 hodin týdně. Téměř půlka Čechů však tráví v zaměstnání delší dobu. Rozdíly jsou i ve srovnání s unií.

"Zaměstnanci v kandidátských zemích dělají na rozdíl od západní Evropy více přesčasy v průmyslových podnicích," říká Mans Martensson, mluvčí Evropské nadace pro zlepšení pracovních podmínek.