Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Lidé si kvůli krizi více rozmýšlejí úvěr, u koho si půjčí, je jim ale jedno

  • 4
Krize v lidech spustila obranné mechanismy, které je nutí více přemýšlet o tom, zda se zadluží. Když se ale rozhodnou, většinou neřeší, od koho si peníze půjčí. Vyplývá to z průzkumu, který provedla společnost Provident Financial.

Společnost se v průběhu srpna letošního roku telefonicky lidí ptala, jak se změnily jejich návyky při půjčování peněz během ekonomické krize. Téměř polovina respondentů podle průzkumu uvažuje o půjčce. V regionech s vyšší nezaměstnaností je to 36 procent lidí.

U naprosté většiny lidí ale při výběru úvěru nerozhodují jeho podmínky nebo důvěryhodnost poskytovatele. Pro téměř tři čtvrtiny lidí je nejdůležitější rychlost, s jakou jim firma půjčku poskytne.

Lidé si nejčastěji půjčují na zařízení domácnosti nebo na úhradu účtů spojených s bydlením. Nejčastější využití vypůjčených peněz se výrazně nezměnilo ani v době krize. 

Ve srovnání s dvěma předcházejícími lety výrazně vzrostl počet lidí s vyššími příjmy, kteří si berou půjčky u Provident Financial. Téměř třicet procent respondentů uvádí, že čistý příjem domácnosti je více než 25 tisíc korun. V roce 2008 to přitom bylo jen deset procent lidí. Může za to především zpřísnění kritérií pro poskytování úvěrů u bankovních ústavů.

Mezi obyvateli celé České republiky a regionů s nejvyšší nezaměstnaností byly největší rozdíly v odpovědích na otázku zjišťující obavy v souvislosti s krizí. Zatímco třetina všech dotázaných se neobává ničeho a 31 procent lidí se bojí o své zaměstnání, v regionech s vysokým podílem nezaměstnaných se ztráty pracovního místa v souvislosti s krizí bojí 41 procent lidí. Jen 12 procent lidí pak necítí žádné obavy.