Vyšší DPH vezme lidem z peněženek až 300 Kč, důchodcům i více. Ilustrační foto.

Vyšší DPH vezme lidem z peněženek až 300 Kč, důchodcům i více. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Lidé si kvůli vyšší DPH připlatí až 300 měsíčně

  • 511
Vyšší DPH vezme lidem z peněženek od ledna příštího roku 250 až 300 korun, vypočítávají ekonomové. Nejvíce zdraží potraviny. Například kilogram banánů by mohl zdražit až o tři koruny, mouka o korunu a deset vajec o dvě koruny.

Počítá s tím první koaliční dohoda na důchodové reformě, jejíž součástí je růst snížené sazby DPH z 10 na 20 procent od ledna 2012. Vyšší daň by se netýkala sedmi základních potravin, jako je chléb nebo mléko. (čtěte Sedm „šťastných“ potravin se vyhne vyšší DPH, další nemají šanci)

Výjimka se sice týká mléka, ale nikoliv mléčných výrobků, týká se chleba, ale nikoliv rohlíků a housek. Lidé si proto připlatí za sýry, máslo, jogurty, rohlíky a jiné pečivo, ale i mouku, čokoládu, kávu, maso, nealkoholické nápoje a další jídlo.

Ve snížené sazbě nejsou jen potraviny, ale řada dalších výrobků, kterým tak skončí daňové zvýhodnění. Mezi ně patří dětské pleny, dětské sedačky, hromadná doprava, teplo, voda, živá zvířata včetně krmiv, knihy a časopisy, zdravotnické pomůcky nebo palivové dřevo a brikety.

Co zůstane v nižší sazbě DPH

mléko, brambory, chléb, nezpracované ryby (mořské i sladkovodní), nezpracovaná zelenina, dětská mléčná výživa, potraviny pro lidi s metabolickými problémy (pacienty trpící cukrovkou, fenylketonurií či lidi odkázané na bezlepkovou dietu).

Analytik ČSOB Petr Dufek odhaduje, že vyšší daň vezme z peněženek lidí průměrně 250 až 300 korun. Ekonom Patria Finance David Marek částku vypočítal na 250 až 260 korun. Ať to bude jakkoliv, největší podíl na tom budou mít právě dražší potraviny. "S velkým odstupem by následovalo stravování a tepelná energie," řekl Dufek.

"Na první pohled vypadá částka dopadu vysoká, ale lidé částečně upraví své spotřebitelské chování a budou šetřit na ostatních (zbytných) výdajích. Utrpět tak především můžou výdaje za kulturu a zábavu a vybavení domácností," soudí Petr Dufek.

Ekonom Patria Finance David Marek odhaduje, že DPH zvýší inflaci o 2,0 - 2,3 procenta. Zároveň dodává, že důchodci budou mít vyšší výdaje než 250 až 260 Kč, protože u nich mají položky se sníženou DPH větší podíl než u pracujících.

Podle něj se důchodcům část výdajů vrátí ve formě valorizace penzí a rodinám ve formě zvýšených slev na dani z příjmu za dítě. Politici mluví v souvislosti s reformou o mimořádné valorizaci důchodů, konkrétní ale zatím nejsou.

"V tuto chvíli nejsme dohodnuti na přesné výši, ale předpokládám, že to bude kolem 250 korun na důchodce plus inflace," řekl iDNES.cz poslanec a ekonomický expert Věcí veřejných Michal Babák.

Příklady cen potravin se sazbou DPH 20 %
Zboží Cena nyní Cena 2012
hladká mouka 1kg 10,7 Kč 11,67 Kč
vepřová krkovice 1 kg 95,31 Kč 103,97 Kč
vepřová šunka 1 kg 153,83 Kč 167,8 Kč
vejce 10 ks 21,65 Kč 23,62 Kč
hermelín 120 g 28,84 Kč 31,5 Kč
máslo 250 g 33,41 Kč 36,45 Kč
banány 1 kg 29,58 Kč 32,27 Kč
* průměrné ceny vycházejí z dat ČSÚ

Potraviny jsou nejcitlivější položkou rodinných rozpočtů. Růst cen kvůli vyšší DPH se u nich ale těžko odhaduje, v minulosti totiž obchodníci u některých potravin nezdražily na úkor svých marží. Podle místopředsedy Svazu obchodu a cestovního ruchu a jednatele obchodní sítě Globus Petra Vyhnálka se však současné zvýšení DPH do koncových cen bezpochyby promítne. "Ceny půjdou nahoru, jde o druhé zvýšení DPH v krátké době a to už nemohou vstřebat dodavatelé, ani obchodníci," řekl iDNES.cz Vyhnálek.

Obchodníci se budou snažit zákazníkům růst cen kompenzovat různými slevovými akcemi. Čekat se to dá hlavně u hypermarketů, které tlačí na co nejnižší cenu. "Naší snahou bude skutečně minimální promítnutí do cen," uvedla mluvčí hypermarketů Albert Dana Dvořáková. Dodala, že firma vítá alespoň výjimku pro základní potraviny, u nichž zůstane sazba DPH stejná.

Teplárny odhadují, že dvacetiprocentní daň by zdražila některým rodinám teplo až o 2 100 Kč ročně. Pro sektor teplárenství může být vyšší sazba DPH likvidační, obává se ředitel Teplárenského sdružení Martin Hájek.

"Modelový odběratel v panelákovém bytě se spotřebou 35 GJ by ročně zaplatil za teplo přibližně o 1 200 až 2 100 Kč navíc. Celkem by stát od domácností vybral navíc přibližně 2,65 miliardy Kč," dodal. Hájek se domnívá, že zdražení tepla by snížilo motivaci odběratelů využívat dálkové zásobování teplem. K němu je připojeno kolem 1,6 milionu domácností.

Snížená sazba DPH zahrnuje

hromadnou dopravu, potraviny, nealko nápoje,  živá zvířata, krmiva pro zvířata, květiny,rostliny, léky, radiofarmaka (látky pro diagnostiku nádorových onemocnění), dětské pleny, knihy, časopisy, noviny, omalovánky pro děti, mapy, hudebniny, zdravotnické prostředky, pomůcky pro slepce (papír, hole, váhy, spotřebiče), dětské sedačky do automobilů, palivové dřevo v polenech, špalcích atd. třísky, piliny, dřevěný odpad, brikety a další...

Koalice se na hrubé podobě důchodové reformy dohodla ve čtvrtek. Přispívání do penzijních fondů by nebylo povinné, ale dobrovolné. Lidé by místo současných 28 procent přispívali státu jen 25 procent a zbylá tři procenta by se přesměrovala do fondů. K této částce by do fondů lidé ukládali další nejméně dvě procenta.

"Diskutuje se o tom, že by výnosy spravoval omezený počet fondů, rozhodně ne stovky jak je tomu ve Švédsku. Tam vznikly desítky fondů a je to chaotické a nekontrolovatelné," dodal Babák.

,