Lidé si půjčují o Vánocích nejvíce, problémy splácet mají zpravidla až o prázdninách (ilustrační foto)

Lidé si půjčují o Vánocích nejvíce, problémy splácet mají zpravidla až o prázdninách (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Češi prožívají „povánoční kocovinu“, přicházejí jim první účty za úvěry

  • 401
Vánocům vládnou emoce a lidé jsou před svátky ochotnější víc utrácet. Letos jich zase o něco více podlehlo nabídce půjčky a nyní je čeká první splácení. Problémy mají hlavně chudší lidé, kteří si půjčili menší obnos peněz. Největší nápor dlužníků, kteří nezvládají úvěry splácet, čekají věřitelé až v létě.

V posledním čtvrtletí se bankám a nebankovním úvěrovým společnostem zvedají obraty i o desítky procent. "Před Vánocemi poskytujeme o polovinu více půjček než v jiném období roku," potvrdil mluvčí Provident Financial Ondřej Holoubek.

S prvními lednovými splátkami však radost dlužníků končí a přichází vystřízlivění. "Lidé zjišťují, že ježíšek byl štědřejší, než měl být," konstatuje Ondřej Šmakal ze společnosti Profi Credit. Podle jejích statistik žádá právě v lednu a únoru nejvíce klientů o odklad splátek. "Loni to byla téměř pětina," uvedl Šmakal.

Tvrdé probuzení ze sna o vánočním stromku obsypaném dárky však nemusí přijít hned po Novém roce. "Problémy se splácením předvánočních půjček zaznamenáváme nejčastěji v srpnu a září. Prvních pět splátek totiž většinou lidé zaplatí bez problémů," popisuje Andrea Běhálková, šéfka poraden pro pomoc v hmotné nouzi SPES.

O Vánocích kupujeme i věci, které splácíme déle, než vydrží

Půjčky na dárky většinou vycházejí z tlaku okolí, dětí, rodiny, ale i školy. "Rodiče nechtějí, aby jejich děti stály stranou v módních trendech, protože to často vede k vyčlenění dítěte mimo skupinu. Tomuto tlaku rodiče většinou podlehnou, i když na to nemají peníze," upozornila Běhálková.

Košíky se před koncem roku více než kdy jindy plní i zbytným zbožím. "To jsou dárky, které vlastně nepotřebujeme. Jejich přínos v praktickém životě je sporný a jejich předpokládaná doba použitelnosti může být i kratší než doba splácení," podotkl ředitel Poradny při finanční tísni David Šmejkal.

Podle informací od většiny institucí se objem peněz, které si u nich lidé před Vánocemi loni půjčili, meziročně nezvýšil. „Meziročně vzrostl objem půjček před Vánocemi o 30 procent,“ uvádí Ondřej Šmakal ze společnosti Profi Credit. Svou roli mohl sehrát i strach ze zdražování po listopadovém oslabení koruny.

"Lidé si však půjčovali větší částky. Průměrná výše půjčky byla před Vánocemi 15 tisíc," doplnil Holoubek.

V tom se půjčky od nebankovních firem liší od bankovních úvěrů. Od banky si totiž zákazníci většinou půjčují větší obnosy v řádu desetitisíců a jejich podpis na úvěrové smlouvě je uváženější.

Hůře splácejí ti, kteří si půjčí míň

"Spekulativní úvěry například na nákup vánočních dárků jsou na ústupu, lidé se chovají obezřetněji a berou si půjčky především na zboží s větší užitnou hodnotou," říká mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň. "Většinou na investici, která je spojená s výbavou domácnosti," doplnil za Českou spořitelnu Marek Pšeničný.

Slučování půjček

Pokud splácení dluhů přerůstá přes hlavu, pomůže jejich sloučení. Jak na to s přehledem nabídek najdete najdete na FINmarket.cz.

V úvěrování platí jeden paradox. Neschopností splácet jsou více ohroženi ti, kdo si půjčují menší částky. "U nižších úvěrů můžeme pozorovat horší platební morálku," potvrzuje Ondřej Hák, ředitel oddělení úvěrových produktů Equa Bank.

Takové úvěry si totiž berou zpravidla lidé z nižších příjmových skupin, kteří jsou pro poskytovatele rizikovější. Věřitelé, v těchto případech spíše nebankovní instituce, si pak nechají riziko zaplatit. "Roční procentní sazba nákladů u malých půjček bývá výrazně vyšší než u velkých," podotkl Hák.

Aspoň trochu pozitivní zprávou je, že počet a procento úvěrů v selhání, tedy půjček nesplácených 90 a více dní, od roku 2010 neroste. Problémy se splácením se týkají 12,3 procenta těch, kdo si vzali spotřebitelský úvěr. Celkem je to necelých dvacet tisíc půjček.

,