Lidé stále víc spoří než investují

Poslední události ve světě sice znejistily většinu investorů a rozkolísaly ekonomiku, nicméně doporučení, kam investovat peníze, se příliš nemění. Relativní jistotou, přinášející alespoň průměrné výnosy, zůstávají dluhopisové fondy. Za posledních šest měsíců se výnos do nich uložených prostředků pohyboval mírně nad dvěma procenty. "Dlouhodobě se investice do dluhopisů vyplatí," říká i obchodník Komerční banky Dan Karpíšek.

Více peněz mohou vydělat investice do akcií, které jsou však zároveň mnohem rizikovější. To ukazují i výsledky za poslední půlrok, kdy byly vysoce ztrátové.
Nicméně teď je podle analytiků šance obrátit ztráty v zisk. Akcie leteckých společností, automobilek či pojišťoven se na světových trzích propadly na svá minima, a pokud se prokáže, že dopad teroristických útoků na tyto firmy nebude tak negativní, mohou se stát velmi výnosnou investicí.

V Česku však zatím zůstávají lidé konzervativnější: pokud peníze rovnou neutratí, odnesou je převážně do banky. Dokazují to jak souhrnná čísla z České národní banky, tak údaje z fondů. Otevřené podílové fondy čelí od počátku letošního roku odlivu peněz, které se snaží od lidí získat a zúročit. Pouze za první půlrok z nich odplynulo téměř pět miliard korun.

Naproti tomu banky zaznamenávají trvalý přísun nových prostředků na své účty. Od počátku devadesátých let až dodnes se zdvojnásobil na více než 1,3 bilionu korun.
"Sociologické výzkumy ukazují, že lidé spoří zejména proto, aby se zabezpečili před nejistou budoucností," uvedl hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík při příležitosti dnešního Světového dne spoření.

Fakt, že tato motivace u lidí převládá, ilustruje i současná situace, kdy úspory v bankách rostou, přestože po odečtení inflace je výnos z takové úložky záporný.
Česko však patří k zemím s rozvinutým bankovním sektorem i v mezinárodním srovnání.

Celková suma vkladů uložených v tuzemsku v bankách se rovná 70 procentům výkonu ekonomiky (HDP), což je zhruba stejně jako v Evropské unii. Výjimkou je pouze velmi spořivé Německo, kde tento poměr přesahuje sto procent. Naopak v další z ekonomik procházejících transformací, v Polsku, je uloženo v bankách pouze 36 procent HDP.

Tato čísla jsou podle Mertlíka zcela srovnatelná, protože v Evropě převládá tradiční způsob spoření. Opačným případem jsou Spojené státy, kde lidé raději investují volné prostředky do cenných papírů.

Růst vkladů u bank by měl v Česku pokračovat. Zatímco okolní svět čelí recesi, domácí ekonomika roste, spotřebitelská důvěra trvá a míra spoření se zvyšuje. "Letos a v příštím roce lze očekávat mírný růst úspor," říká Mertlík.