Nové pivo Gambrinus Excelent.

Nové pivo Gambrinus Excelent. | foto: gambrinus.cz

Lidé vypili už více než dvacet miliard půllitrů gambrinusu

  • 129
Místo tří sudiček stálo v květnu 1869 u jeho kolébky dvacet významných Plzeňanů včetně továrníka Emila Škody. Od těch dob se ho v Plzni uvařilo na 102 milionů hektolitrů. Řeč je o pivu Gambrinus.

Dnes na den přesně uplynulo 140 let ode chvíle, kdy císařské úřady povolily založit První plzeňský akciový pivovar, pozdější Gambrinus. Stavba pivovaru začala v létě 1869. První pivo se na stoly hostinců dostalo 10. prosince 1870.

"Za tu dobu si konzumenti pochutnali na více než dvaceti miliardách půllitrů gambrinusu. Takové množství by jeden z nejlepších českých výčepních při rychlosti jedno pivo za sedm vteřin čepoval v kuse 4 528 let," vypočítal vrchní sládek Gambrinusu Jan Hlaváček, jehož podpis nese od loňského roku každá lahev a plechovka se čtvrtým nejprodávanějším pivem v Česku.

Nebylo to tak ale vždycky. Během obou světových válek výroba gambrinusu dramaticky klesla. Navíc v dubnu 1945 byl pivovar při náletu rozbombardován. Nebýt plamenné řeči, kterou Hlaváčkův dědeček František, stoje na bedně od piva Gambrinus, vyburcoval zaměstnance k obnově plzeňského pivovaru, nebylo by dnes co pít, natož slavit.

Výrazně lepší časy pro gambrinus nastaly až po roce 1989. "Za socialismu se totiž smělo pít v každém kraji pouze jedno regionální pivo. Gambrinus byl jen pro Západočechy," říká Jan Hlaváček.

Když se pak mohl od 90. let prodávat v celé republice, jeho spotřeba začala stoupat. Vloni čeští pivaři vypili na 7,9 milionu hektolitrů piva Gambrinus. Od listopadu si mohou pochutnávat na čtyřech druzích.


Témata: Pivo, pivovar, Podpis