Jarmila Křižanová s nabídkou realitní kanceláře, která má zájem o rodný dům

Jarmila Křižanová s nabídkou realitní kanceláře, která má zájem o rodný dům jejího manžela v Horním Jiřetíně, kam se přestěhovali, když jim těžaři zbourali dům v Dolním Jiřetíně a vystěhovali je do paneláku v Litvínově - Janově. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Lidem v Jiřetíně ohroženém těžbou se hrnou nabídky na odkoupení domů

  • 40
Tlak na obyvatele Horního Jiřetína na Mostecku, aby prodali své domy, se stupňuje. Po nabídce realitní kanceláře dostávají do schránek letáky dalšího zájemce. Za nabídkami nejspíš stojí spekulanti, kteří počítají s prolomením těžebních limitů a odstupným pro majitele nemovitostí.

"Koupím v této lokalitě rodinný dům, možno i k rekonstrukci. Solidní jednání. Platba ihned. Cenu respektuji," stojí na letáčku, který našli obyvatelé Horního Jiřetína ve schránce. Pod nabídkou je tučně vytištěný telefon a informace: "RK Ne!!!"

"Vykládám si to tak, že se nejedná o realitku nebo že nemá zájem jednat přes realitku. Zkrátka chce za dobrou cenu nakoupit a pak vydělat na tom, až přijdou s nabídkou těžaři," míní jeden z obyvatel Jiřetína, který měl letáček ve schránce.

Jen pár dní před tím dostal jako spousta jiných lidí v Jiřetíně dopis s nabídkou pražské realitní kanceláře RAK CZ s žádostí o schůzku a podrobnostmi o odkupu domu. Bylo z ní patrné, že si makléř vyhledal konkrétní vlastníky a dopisy jim adresoval přímo.

"Nikoho jsme nepověřili a nikdy náznakem nedali najevo, že máme v úmyslu náš těžce vydobytý domov prodat," rozčiluje se Jarmila Křížová, která je jednou ze zásadních odpůrkyň pokračování těžby.

Když se makléře firmy RAK CZ pokusila před několika dny kontaktovat redakce, odmítl podat o nabídce pro lidi z Horního Jiřetína a Černic jakékoliv informace (více čtěte zde).

Prodat chce víc lidí, přesvědčuje makléř

Redakce MF DNES nyní získala záznam rozhovoru makléře fimry RAK CZ s jedním z místních. "Je tam víc zájemců, kteří chtějí prodat. Určitě," tvrdí například makléř. Podrobnosti o nabídce ale chtěl sdělit jen osobně.

Těžba za limity ohrožuje Horní Jiřetín, Černice a zámek Jezeří.

"To se domluvíme na místě. Jednak ten barák, aspoň se na něj podívám, jak vypadá, jednak jaké vy máte představy. Je to opravdu na dohodě. Vy si řeknete svoji představu, já mám za úkol se na ten barák podívat a buď se vám na to kývne, nebo se řekne, dáme vám tolik. To záleží na dohodě," vyhýbal se makléř přímé odpovědi na to, jak se bude dohadovat prodejní cena.

Hovor padl i na to, jestli o domy a pozemky mají zájem těžaři z Czech Coal. "My pro šachtu neděláme," zněla rezolutní odpověď.

Část místních totiž obviňuje z nabízení odkupu domů firmu Czech Coal. Její představitelé se od toho už distancovali.

"Řekli jsme, že dokud není jasná role hnědého uhlí ve státní energetické koncepci, žádné kroky ve vztahu k majitelům v Horním Jiřetíně podnikat nebudeme. S námi to nemá nic společného," sdělila ředitelka pro regionální politiku skupiny Czech Coal Liběna Novotná.

Změna majitelů by těžařům pomohla

Těžařům by ale změna vlastníků přišla vhod. Nynější majitelé domů většinou nechtějí o bourání ani slyšet a v Jiřetíně tradičně vyhrávají volby strany, které město před těžbou brání (více zde).

"O domov jsme kvůli těžbě přišli už jednou. Naše děti mají pohřbené své dětství po devastaci povrchových šachet v Dolním Jiřetíně. Většina lidí skončila v panelácích, kam jsme byli nuceně vystěhovaní. Jsem šťastná, že jsme se nakonec mohli do domova vrátit," říká Jarmila Křížová. Nabídky na odkoupení domu proto považuje za hyenismus.

Nadšení však z nabídky nejsou ani lidé z místního sdružení Dialog, které je ochotné s těžaři vyjednávat.

"Už tak je situace tady dost tíživá a teď se nějaký spekulant na tom chce přiživit. Pro řadu lidí, kteří jsou psychicky labilnější, to může být dost těžké," uvedl Petr Leichner ze sdružení Dialog.