Cyril Svoboda (KDU-ČSL)

Cyril Svoboda (KDU-ČSL) | foto: Jan Karásek, MAFRA

Lidovci: Obří schodek nevadí, hlavní je nastartování ekonomiky

  • 116
Technokratický dokument, který nebere ohled na české občany. Tak nazvala KDU-ČSL Janotovy úsporné kroky, kterými chce ministr srazit hrozící obří deficit rozpočtu. Po nedávné kritice ČSSD i komunistů se zatím parlamentní strany na financování státu vůbec neshodují.

"Státní rozpočet musí navrhnout a prosadit vláda, která za něj ponese odpovědnost. Kvůli tomu se přeci konají předčasné volby," upozornil předseda strany Cyril Svoboda.

Hrozba rozpočtovým provizoriem je pouhým strašákem, prohlásila KDU-ČSL. Lidovci si tak nepřímo šťouchli do bývalého šéfa financí Miroslava Kalouska, který mluvil o provizoriu jako možném nebezpečí v případě, že se škrty neschválí v jednom balíku. Kalousek je spolu s Karlem Schwarzenbergem hlavní tváří nové strany TOP 09. - více čtěte Deficit by se neměl řešit zvýšením daní, řekl Kalousek

Lidovci věří, že nová vláda stihne rozpočet na příští rok schválit, pokud se bude chovat zodpovědně. Také naznačili, že prioritou není srazit deficit co nejvíce. Schodek podle lidovců bude totiž v příštím roce tak jako tak hrozivý.

"Důležité je, abychom nastartovali dlouhodobě udržitelný ekonomický růst, který v blízké budoucnosti umožní snižování státních výdajů, splácení dluhů a uvedení veřejných financí do přijatelného stavu," dodal Svoboda.

Výhodnější podmínky pro rodiny s dětmi

"Finanční zadlužení našeho státu bude po započtení schodku příštího roku výrazně přes bilion korun. Avšak stárnutí naší společnosti bez odpovídajícího počtu narozených dětí je zadlužením mnohem horším," uvádí se v prohlášení strany. Vyšší porodnost má být také prostředkem k léčbě důchodového a celého sociálního systému.

KDU-ČSL jako jediné možné řešení stárnutí obyvatel navrhuje "spravedlivější daňovou a důchodovou reformu pro rodiny s dětmi". Konkrétní návrhy lidovci představí v pondělí 24. srpna.

První nástin, jak by měl vypadat rozpočet na rok 2010, představil nedávno ministr financí Eduard Janota. Odhadovaný schodek 230 miliard plánuje snížit o 70 miliard.

Takového výsledku by dosáhl například zvýšením některých daní (DPH, spotřební daň u benzinu) nebo škrtech ve výdajích na sociální dávky. Pokud by inflace nepřesáhla dvě procenta, což je pravděpodobný vývoj, důchodci by se nedočkali valorizace penzí. - více čtěte Ministr financí chce zvýšit DPH