Dva euroskeptici nesou rakev, která symbolizuje poslední rozloučení s eurem.

Dva euroskeptici nesou rakev, která symbolizuje poslední rozloučení s eurem. Znázorňují tím obavy o osud jednotné měny, který je kvůli potížím Řecka nejasný. (24/6/2011) | foto: AP

Lídři eurozóny opět hledají lék pro euro. Tentokrát musejí uspět

  • 69
Lídři eurozóny se dnes sjeli do Bruselu, aby společně našli řešení dluhové krize. Klíčové je vyřešit co nejrychleji zadlužené Řecko a získat zpět důvěru finančních trhů. Jen tak je možné zabránit, aby se řecký scénář neopakoval v dalších státech, jako je například Itálie či Španělsko.

Podle zdroje ČTK eurozóna nejspíš umožní zpětný odkup řeckých dluhopisů prostřednictvím současného záchranného fondu.

Jen několik hodin před začátkem summitu se na společném postupu dohodly hlavní země eurozóny Francie a Německo. Jejich dohoda, jejíž podrobnosti ale nebyly zveřejněny, údajně obsahuje i zahrnutí soukromého sektoru. Naopak zvažovaná nová daň pro evropský bankovní sektor nebude podle agentury Reuters součástí nového záchranného balíku pro Řecko.

Eurozónu napadl na pomoc Řecku poplatek pro banky

Eurozóna hledá klíč k definitivnímu řešení řecké krize a také nástroje na to, jak zabránit šíření dluhové krize do dalších zemí jako Itálie či Španělsko. Podobné německo-francouzské dohody bývají v EU často základem výsledných závěrů z takovýchto vrcholných schůzek.

K oběma evropským lídrům se na středečním jednání připojil i šéf Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet.

Nový záchranný balík by měl doplnit ten stávající v celkové výši 110 miliard eur, na kterém se eurozóna a Mezinárodní měnový fond dohodly už dříve. Řecko totiž bude potřebovat dalších asi 120 miliard eur, aby splnilo své závazky vůči věřitelům.

Otázkou, která zatím stále budila rozpory, bylo to, jak do nové pomoci zapojit soukromý sektor. Problém je mimo jiné s tím, že poskytnutí nových peněz pro Řecko může mít řadu technických, ale i právních překážek.

"Nechci, aby kdokoliv podléhal nějakým iluzím. Situace je skutečně velmi vážná a bude od každého státu na summitu vyžadovat maximální zapojení," varoval evropské lídry už ve středu v až neobvykle ostrém vyjádření šéf Evropské komise José Barroso.

Kromě zapojení soukromého sektoru bude muset řešení zahrnovat i větší flexibilitu pro používání záchranného fondu eurozóny i kroky k udržitelnosti řeckých veřejných financí.

, ,