Kšeftaři kupčí s vlasy chudých Ukrajinek, kilo kadeří stojí desetitisíce - iDNES.cz

Kšeftaři kupčí s vlasy chudých Ukrajinek, kilo kadeří stojí desetitisíce

  19:31
Ukrajina začíná být velice přitažlivá pro obchodníky s lidskými vlasy. Ti objíždějí vesnice a chudé městské čtvrti a hledají ženy a dívky ve finanční nouzi. Poptávka po jejich vlasech je hlavně na Západě, kde ženy často neváhají platit vysoké sumy za prodloužení vlastních loken. Nejdražší jsou světlé vlasy.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Byznys s ukrajinskými vlasy popsal server Truth Dig, jehož reportérka se do země vydala.

„Vykupujeme vlasy za nejvyšší ceny. Ostříhání je zdarma!“ hlásá jedna z reklam na lampě na předměstí Kyjeva. Podle Natali, majitelky kadeřnictví specializujícího se v hlavním městě na prodlužování vlasů, se lidské kadeře staly v posledních letech mimořádně populárním produktem. Podnikatelka je odebírá ze západní Ukrajiny.

Dalším z těch, koho lidské vlasy živí, je Vihaan (fiktivní jméno). Ukrajinské vlasy vydává za ruské a prodává je zejména do Spojených států. Podle něj se tady byznysu daří právě proto, že místní ženy a dívky nemají peníze.

Vlasy jako nový botox

Prodlužování vlasů získalo v posledním desetiletí popularitu díky celebritám a blogerům zejména v USA a Evropě. „Je to jako nový botox,“ přirovnává pro US News módní metodu k zákroku proti vráskám majitel newyorského salonu Angelo David. Zásadní rozdíl je ale v tom, že botox nepochází z lidského těla.

Vlasy neslouží jen pro parádu. V konzervativních kulturách mají silný význam, vyjadřují přináležitost žen k jedné skupině. Vlasy jsou často součástí identity dívek a žen žijících v patriarchálním světě. Když o hřívu přijdou, jsou za to často potrestány.

Reportérka Truth Dig si s Vihaanem sjednala schůzku, na které se vydávala za majitelku londýnského vlasového salonu. Vihaan se s ní ochotně sešel ve svém bytě v centru Kyjeva a zavedl ji k vitríně, kde bylo vystaveno několik spletených copů. „Jsou to panenské vlasy. Nikdy nebyly barvené, ondulované nebo vystavené jiným chemikáliím,“ chlubil se obchodník.

Vlasy reportérce nabídl za „dobrou cenu“ 2 700 dolarů (67 700 korun) za kilo s tím, že při odběru 2,5 vystavených kilogramů dostane slevu. „Za blonďaté si účtuji víc, takže když si vyberete jen ty světlé, bude to dražší,“ doplnil. A dodal, že není třeba vlasy na hranicích proclívat.

Víc než pětinu ukrajinských domácností tvoří matky samoživitelky, 60 procent obyvatel žije pod hranicí chudoby. Ukrajinky vydělávají v průměru méně než 150 dolarů (3 810 korun) měsíčně, a jsou tak pro obchodníky s vlasy snadnou kořistí.

Překupníci materiál prodávají za nejvyšší nabídku majitelům vlasových salónů a na přehlídkách. Zatímco salon produkt nakoupí třeba za méně než sto dolarů (2 540 korun), jeho klientky zaplatí za půlmetrové prodloužení až 500 dolarů (12 700 korun). Je jim prý jedno, z čí hlavy vlasy pocházejí, hlavně když jsou čisté a přírodní.

Evropské vlasy, mající kvůli svému ukrajinskému, ruskému nebo moldavskému původu přízvisko slovanské, jsou ceněnou komoditou. Podle serveru US News se prodávají pět až desetkrát dráž než indické nebo čínské.

Obelhané děti

Reportérka mluvila také s některými Ukrajinkami, které své vlasy v dětství nebo mladí prodávaly. Jednou z nich je Julia Stetsová, která ve svém bytě na předměstí Kyjeva vyrábí paruky. Dřív kupovala lidské vlasy z Číny, ale přesedlala na syntetické vlasy, které jsou podle ní velmi kvalitní a vypadají autenticky. Původně se reportérka se Stetsovou chtěla bavit o práci s lidskými vlasy, žena jí ale začala líčit své zkušenosti z dětství.

„V roce 1993, když mi bylo 13, mi obchodník za mé vlasy dal jen sedm dolarů (176 korun),“ vzpomíná na bolestnou zkušenost. „Slíbil mi padesát (1 260 korun), ale pak řekl, že vlasy mají špatnou kvalitu. Přitom byly silné a dlouhé. Byla spousta holek, které takhle napálil,“ říká parukářka. Překupník se prý nedovolil rodičů dívky, jestli jí může vlasy ostříhat, a prý s ní zacházel jako s odpadem. „Viděl, že potřebuju peníze, tak mě prostě využil,“ vypráví.

„To samé se děje na čínském venkově,“ míní Stetsová. Když to zjistila, přestala tamní vlasy vykupovat. „Mladé ženy si chtějí vydělat nějaké peníze na studium, nebo aby se mohly osamostatnit. Pak přijde obchodník a ony ze sebe prodají, co mohou,“ popisuje.

Podobnou zkušenost mají i lidé v dalších zemích. Když bylo Peruánce Andree dvanáct, obchodník s vlasy jí za její 56 centimetrů dlouhý zářivě černý cop slíbil 100 dolarů (2 510 korun). Když jí ho ale odstřihl, dozvěděla se, že vlasy jsou špinavé a že je muž bude muset vyčistit. Dal jí jen 30 dolarů (753 korun).

„Dnes vím, že si měl vyžádat souhlas mých rodičů. Zastavil mě ale cestou ze školy a sliboval, že si vezme jen kousek vlasů. A že za ně dostanu spoustu peněz, za které budu moct jet na prázdniny. Když naši zjistili, co jsem udělala, zbili mě a obvinili, že jsem zbytek peněz, které mi měl údajně dát, utratila,“ vzpomíná dnes již dospělá žena.

Ve Venezuele řádil vlasový Piraňa gang

Světový obchod s lidskými vlasy kvete hlavně právě v Peru, a také v Číně a Indii, tedy oblastech, kde jsou dlouhé přírodní vlasy součástí představy o ženské kráse. Zároveň je tu dost natolik chudých žen a dívek, které se odhodlají k drastickému kroku se za peníze své pěstěné hřívy zbavit.

V roce 2013 venezuelská policie ve městě Maracaibo stíhala zlodějský gang, který si jako oběti vybíral dlouhovlasé ženy. „Piraňa gang“ jim vlasy rovnou odstříhaval z hlavy, někdy pod pohrůžkou použití zbraně. V roce 2006 britský list Guardian popisoval příběh z Indie, kde muži nutili prodávat vlasy své ženy a děti.

Reportérka serveru Truth Dig také ve východním Jeruzalémě mluvila s ženou, kterou zločinci připravili o vlasy v osmi letech. Její hřívu zřejmě použili na výnosnou výrobu ženských paruk pro nejortodoxnější židy. Tyto paruky, které vdané ženy musí nosit přes své vlasy, většinou pocházejí z Číny. Vyrábějí se ale zpravidla z indických vlasů, které jsou jemnější než čínské a dostupnější než evropské. Paruka stojí kolem 1 800 dolarů (46 tisíc korun) a k její výrobě je potřeba 150 tisíc ručně vpravených vlasů.

V Indii tráví někdy i dvanáctiletí dělníci dny tříděním, česáním a čištěním vlasů posbíraných od vesničanů, z holičství a podlah chrámů. Podle odhadů tu má obchod s lidskými vlasy hodnotu 395 milionů dolarů (9,9 miliardy korun) ročně.

Autor:
Rozstřel: Mojmír Hampl - include | (1:59) | video: iDNES.tv

Trump zasadil poslední hřebík do rakve globalizace, říká ekonom Hampl

Nejčtenější

Trump pozastavil většinu cel, Číně je zvýšil. Dohodneme se ale s každým, tvrdí

Americký prezident Donald Trump s okamžitou platností pozastavil většinu cel na 90 dní. Pauza se netýká Číny, té cla zvedl ze 104 na 125 procent. Šéf Bílého domu o tom ve středu informoval na své...

USA zvýší cla pro Čínu na 104 procent. Peking avizuje „boj až do konce“

Už ne 54, ale 104 procent. USA zpřísnily cla pro Čínu poté, co se rozhodla postavit čelem hrozbám amerického prezidenta Donalda Trumpa a neustoupit obchodnímu tlaku. Peking místo toho již pracuje na...

Americké značky pod palbou. Číňané na sítích odhalují, kde se vyrábí luxus

Napětí mezi USA a Čínou se přelévá i do světa módy. Čínští uživatelé sociálních sítí ve videích ukazují, že luxusní zboží s etiketou Made in USA ve skutečnosti často vzniká v čínských továrnách....

Rekordní zisk pro nejbohatší. Připsali si tři sta miliard dolarů za jediný den

Nejbohatší lidé světa zaznamenali ve středu rekordní nárůst svého čistého jmění. Podle agentury Bloomberg a jejího žebříčku Bloomberg Billionaires Index si 500 nejbohatších připsalo celkem 304...

USA přitvrdily s nerosty. Chtějí od Ukrajiny zpětně zaplatit za pomoc a ničím neručit

Poslední verze návrhu dohody o nerostných surovinách mezi Ukrajinou a Spojenými státy obsahuje přísnější podmínky než ta předchozí. Nyní Washington požaduje, aby Kyjev zaplatil miliardy dolarů za...

Místo vajec mohou v Americe barvit marshmallows. Firma reaguje na vaječnou krizi

Vysoká cena vajec nutí Američany hledat levnější alternativy k oblíbené velikonoční tradici. S řešením přišla společnost Jet-Puffed, která začala prodávat sety na zdobení marshmallows. Díky bílému...

16. dubna 2025

Jak celní politika zapomněla na služby. Je to motor americké ekonomiky

Premium

Trumpova administrativa se snaží masivně podpořit vývoz amerického zboží a komodit do celého světa. Ve chvíli, kdy se americký prezident zaměřuje na domácí průmysl, ale zapomíná na možná ještě...

16. dubna 2025

Počet obyvatel Japonska klesl o půl milionu. Úbytek trvá již čtrnáctý rok v řadě

Počet obyvatel Japonska se v loňském roce snížil o dalších půl milionu. Data jen podtrhují rostoucí problémy země při řešení nedostatku pracovních sil a financování systému sociálního zabezpečení....

15. dubna 2025

Pět let a čtyři miliardy. Bývalý hotel InterContinental v Pařížské se opět otevřel

Po pěti letech znovu otevřel luxusní hotel na kraji Pařížské ulice v Praze. Bývalý hotel InterContinental se po rozsáhlé rekonstrukci za čtyři miliardy korun proměnil v pětihvězdičkový Fairmont...

15. dubna 2025  18:46

„Dvacet let zkušeností, doktorát, nástupní plat 20.000 hrubého.“

{LABEL}

Pokud jste něco podobného slyšeli, zkuste raději mrknout na jobdnes.cz

Češi se bojí růstu cen energií, ovlivnit je může i politika USA, ukázal průzkum

České domácnosti platí proti loňskému roku za energie méně. Zatímco loni zálohy tvořily 20 až 40 procent měsíčního rozpočtu u více než třetiny rodin, letos tento podíl klesl na 31 procent. Energie i...

15. dubna 2025

Evropský sociální a ekonomický model není dlouhodobě udržitelný, shoduje se byznys

Evropský sociální a ekonomický model není dlouhodobě udržitelný, válka na Ukrajině a kroky administrativy prezidenta USA Donalda Trumpa to jen podtrhly. Český byznys chce vidět skutečné změny,...

15. dubna 2025

Při lyžovačce ve Švýcarsku zahynul top manažer Lega

Jeden z šéfů společnosti Lego a blízký přítel dánské královské rodiny Michael Halbye zahynul při nehodě na lyžích. Čtyřiašedesátiletý top manažer se smrtelně zranil po pádu na sjezdovce ve švýcarském...

15. dubna 2025  13:53

Česko bude odebírat uran také z Kazachstánu. Posilujeme diverzifikaci, říká ČEZ

Kazachstánská společnost Kazatomprom bude příštích sedm let dodávat energetické společnosti ČEZ přírodní uran. Pokryje asi třetinu potřeb pro palivové soubory, které vyrábí americká firma...

15. dubna 2025  12:34

Letošek bude návrat k normálu, věří firmy. Náladu mají nejlepší od jara 2022

Nálada firem v Česku se od podzimu zlepšila. Index očekávání firem ČSOB, který rozpoložení tuzemských podniků pravidelně měří, je nejvyšší od jara 2022. Podnikatelé jsou optimističtí v oblasti...

15. dubna 2025  11:08

Vydělali Trumpovi kámoši na celní válce? Obchody působí podezřele, říká makléř

Vysíláme

Během několika hodin zhodnocení o dva tisíce procent. Právě takové podezřelé transakce zaznamenal burzovní makléř Martin Uher krátce před klíčovým oznámením Donalda Trumpa o odložení cel na 90 dní v...

15. dubna 2025

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Pomeranče se urodily, jejich cena klesá. Obchody ale zlevňují jen zvolna

Ceny pomerančového džusu po loňských maximech klesají. Podle analytiků má na situaci největší vliv dobrá úroda citrusů v Brazílii. Výrobci nápojů ale upozorňují, že pokles cen v obchodech bude pomalý.

15. dubna 2025

Cesta do práce pod palbou. Reportáž z místa, kde Izrael vyrábí obrněné vozy

Premium

Od naší zpravodajky v Izraeli Silnice tu vede mezi zalesněnými horami. Ticho, příroda. Kdyby kolem nebyly vyhořelé části lesa, bylo by jen těžko k uvěření, že přes rachot a detonace raketových útoků Hizballáhu z Libanonu tu...

15. dubna 2025